Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierland en Spanje willen dat EU meer druk op Israël uitoefent

Ierland en Spanje willen dat EU meer druk op Israël uitoefent

BRUSSEL (ANP) - De Ierse premier Micheál Martin vindt dat de EU-regeringsleiders veel steviger druk op Israël moeten uitoefenen om de oorlog in Gaza te stoppen. "De omvang van het bloedbad" en de vele doden en gewonden onder wie kinderen "vragen om een ​​krachtige politieke reactie van Europa", zei hij voor het begin van de EU-top. Daar wordt de situatie in Gaza besproken. Ook de Spaanse premier Pedro Sánchez wil concrete maatregelen tegen Israël.

De kans op een stevige slotverklaring van de EU-top, laat staan op concrete acties, is nihil. Een aantal lidstaten, waaronder Duitsland, wil Israël niet hard aanpakken vanwege de schending van mensenrechten in Gaza.

"Ik zal tegen mijn Europese collega's zeggen dat de Europese bevolking het onbegrijpelijk vindt dat Europa niet in staat lijkt te zijn druk uit te oefenen op Israël en Israël te beïnvloeden om deze oorlog in Gaza te stoppen, om de voortdurende slachting van kinderen en onschuldige burgers te stoppen", aldus Martin.

Onderdelen opschorten

Sánchez zei dat er in Gaza sprake is van een "catastrofale situatie van genocide". Hij wil dat de EU het associatieverdrag met Israël direct opschort. Dat had de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares maandag ook voorgesteld in een vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Ook Ierland wil dat, maar weet dat dit geen haalbare zaak is. Daarvoor is instemming van alle 27 lidstaten nodig.

Volgens de Ierse premier kunnen ook onderdelen van het associatieverdrag worden opgeschort. Daar is geen unanimiteit voor nodig. Ook kan worden gedacht aan het opleggen van sancties aan kolonisten op de Westelijke Jordaanoever en aan de Israëlische ministers Itamar Ben-Gvir en Bezalel Smotrich, zoals een aantal landen al heeft gedaan.

Meer uit Buitenland

Iran meldt doden door Amerikaanse aanvallen

AHVAZ (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Iran zijn in de afgelopen twee dagen zeker veertien mensen gedood, meldt het Iraanse ministerie van Gezondheid. 78 mensen raakten gewond, van wie 47 mensen nog in het ziekenhuis liggen.

56 minuten geleden
Zangeres Bonnie Tyler (75) overleden

LISSABON (ANP) - Zangeres Bonnie Tyler is woensdagavond op 75-jarige leeftijd overleden. Dat hebben haar familie en team bekendgemaakt in een verklaring op haar website. Tyler lag onlangs lange tijd in een kunstmatige coma na een spoedoperatie aan haar darmen. De zangeres overleed in een ziekenhuis in Portugal.

1 uur geleden
Lichaam Ali Khamenei aangekomen in Mashhad voor begrafenis

MASHHAD (ANP/AFP) - De kist met de gedode Iraanse leider Ali Khamenei is aangekomen in de oostelijke stad Mashhad. Daar zal hij later op de dag worden begraven, waarmee een zesdaagse uitvaartceremonie, waarbij zijn lichaam het hele land doorging, ten einde komt.

1 uur geleden
Yoon krijgt ook van hoogste hof 7 jaar om verzet bij arrestatie

SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse hooggerechtshof heeft de veroordeling van oud-president Yoon Suk-yeol voor het verzet bij zijn arrestatie in stand gehouden. Hij krijgt een gevangenisstraf van zeven jaar, dezelfde straf die het hof van beroep hem in april oplegde.

3 uur geleden
Scheepvaart Straat van Hormuz ligt nagenoeg stil

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is donderdag nagenoeg tot stilstand gekomen, nadat de Verenigde Staten voor de tweede dag op rij aanvallen hadden uitgevoerd op Iran. Uit scheepsgegevens blijkt dat de bewegingen in de belangrijke zeestraat zich grotendeels beperken tot een door Iran goedgekeurde route in het noorden van de Straat van Hormuz, terwijl de door de VS ondersteunde corridor bij Oman er verlaten bij ligt.

4 uur geleden
Flatgebouw in Manhattan stabiel, meldt burgemeester New York

NEW YORK (ANP) - De wolkenkrabber in aanbouw in het centrum van Manhattan die dreigde in te storten, is gestabiliseerd. Dat zei de burgemeester van New York, Zohran Mamdani, woensdag. Eerder waren twee steunpilaren bezweken en werden omliggende gebouwen geëvacueerd en straten afgezet.

6 uur geleden
West-Europa heter dan ooit in juni: 3 graden warmer dan gemiddeld

BONN (ANP) - Nooit eerder werden in juni zulke hoge temperaturen gemeten in West-Europa als vorige maand. De Europese klimaatdienst Copernicus heeft becijferd dat het gemiddeld 20,7 graden werd, ruim 3 graden boven het langjarige gemiddelde.

8 uur geleden