Ierland bereid tot compromis met VK over Brexitafspraken
DUBLIN (ANP) - De Ierse premier Leo Varadkar wil zich "flexibel en redelijk" opstellen in nieuwe onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk over de Brexitafspraken. Hij geeft toe dat de oorspronkelijke afspraken over de Noord-Ierse grenskwestie "misschien iets te streng" waren en is bereid tot een compromis.
Varadkar richt zich tot zowel Britse als Ierse hardliners die geen concessies willen doen in het vastgelopen overleg over Noord-Ierland. "Aan beide kanten zijn ongetwijfeld fouten gemaakt", aldus de nieuwe premier. Londen wil af van de afspraken die bij de Brexit zijn gemaakt omdat die onwerkbaar zouden zijn. Dublin en de Europese Unie wilden juist vasthouden aan de regels, die voorschrijven dat de grens tussen Ierland en Noord-Ierland openblijft en de handel en het verkeer tussen Britse en Noord-Ierse bodem wordt gecontroleerd.
Volgens de Ierse premier kan het probleem worden opgelost door iets minder strenge afspraken. Varadkar zegt dat de Europese Commissie er hetzelfde over denkt. De Britse krant The Times suggereerde een paar weken geleden ook dat de Britse premier Rishi Sunak zou overwegen een minder harde koers dan zijn voorgangers te varen. Hij zou bereid zijn enkele regels aan EU-standaarden aan te passen om handelsbelemmeringen op te heffen. Dit ligt binnen zijn Conservatieve Partij uiterst gevoelig.
19 januari
De druk om tot een oplossing te komen loopt op omdat de datum van 19 januari in zicht komt. Dat is de uiterste datum dat Noord-Ierland een nieuwe regering moet hebben, anders komen er nieuwe verkiezingen. Maar de unionistische partij (DUP) blokkeert al maanden een nieuwe regeringsvorming tot de handelsproblemen zijn opgelost.
Varadkar was al premier van Ierland tussen 2017 en 2020 en was toen nauw betrokken bij de totstandkoming van het Brexitakkoord. Vorige maand nam hij het premierschap van Ierland weer over van zijn coalitiepartner Micheál Martin. De leiders van de twee centrumrechtse partijen, die eigenlijk rivalen zijn, lossen elkaar af omdat beide partijen niet met Sinn Féin willen regeren. Die linkse partij maakt zich hard voor de hereniging van Ierland en Noord-Ierland en leidt nu de oppositie. In Noord-Ierland is Sinn Féin sinds mei voor het eerst de grootste.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.
3 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
10 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
10 uur geleden