Ierland bereid tot compromis met VK over Brexitafspraken
DUBLIN (ANP) - De Ierse premier Leo Varadkar wil zich "flexibel en redelijk" opstellen in nieuwe onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk over de Brexitafspraken. Hij geeft toe dat de oorspronkelijke afspraken over de Noord-Ierse grenskwestie "misschien iets te streng" waren en is bereid tot een compromis.
Varadkar richt zich tot zowel Britse als Ierse hardliners die geen concessies willen doen in het vastgelopen overleg over Noord-Ierland. "Aan beide kanten zijn ongetwijfeld fouten gemaakt", aldus de nieuwe premier. Londen wil af van de afspraken die bij de Brexit zijn gemaakt omdat die onwerkbaar zouden zijn. Dublin en de Europese Unie wilden juist vasthouden aan de regels, die voorschrijven dat de grens tussen Ierland en Noord-Ierland openblijft en de handel en het verkeer tussen Britse en Noord-Ierse bodem wordt gecontroleerd.
Volgens de Ierse premier kan het probleem worden opgelost door iets minder strenge afspraken. Varadkar zegt dat de Europese Commissie er hetzelfde over denkt. De Britse krant The Times suggereerde een paar weken geleden ook dat de Britse premier Rishi Sunak zou overwegen een minder harde koers dan zijn voorgangers te varen. Hij zou bereid zijn enkele regels aan EU-standaarden aan te passen om handelsbelemmeringen op te heffen. Dit ligt binnen zijn Conservatieve Partij uiterst gevoelig.
19 januari
De druk om tot een oplossing te komen loopt op omdat de datum van 19 januari in zicht komt. Dat is de uiterste datum dat Noord-Ierland een nieuwe regering moet hebben, anders komen er nieuwe verkiezingen. Maar de unionistische partij (DUP) blokkeert al maanden een nieuwe regeringsvorming tot de handelsproblemen zijn opgelost.
Varadkar was al premier van Ierland tussen 2017 en 2020 en was toen nauw betrokken bij de totstandkoming van het Brexitakkoord. Vorige maand nam hij het premierschap van Ierland weer over van zijn coalitiepartner Micheál Martin. De leiders van de twee centrumrechtse partijen, die eigenlijk rivalen zijn, lossen elkaar af omdat beide partijen niet met Sinn Féin willen regeren. Die linkse partij maakt zich hard voor de hereniging van Ierland en Noord-Ierland en leidt nu de oppositie. In Noord-Ierland is Sinn Féin sinds mei voor het eerst de grootste.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Bij een gerichte Israëlische aanval op een appartement in een hotelgebouw in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn in de nacht van zaterdag op zondag minstens vier doden gevallen. Ook zouden er zeker tien gewonden zijn. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenDOHA (ANP) - Iran heeft zaterdag tien ballistische raketten en twee kruisraketten afgevuurd op Qatar. Dat bericht het Qatarese ministerie van Defensie. Saudi-Arabië meldt dat het veertien drones heeft onderschept.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
8 uur geleden