Ieren verwerpen moderne rol van vrouw en familie
DUBLIN (ANP/RTR/AFP) - De Ieren hebben zich in twee referenda uitgesproken tegen een moderne omschrijving van de rol van de moeder en die van gezinnen. Een meerderheid keurde een wijziging van de grondwet af. De regering heeft haar verlies toegegeven meteen nadat de eerste uitslagen binnendruppelden, melden Ierse media.
Dublin wilde meer bescherming voor verschillende soorten gezinnen. Nu staat in de grondwet dat een familie is gebaseerd op een huwelijk. Het voorstel was om "andere duurzame relaties" toe te voegen, zoals eenoudergezinnen.
De regering wilde ook "zeer ouderwetse" en "seksistische" taal over vrouwen schrappen. Volgens de grondwet is de moeder in de Ierse samenleving cruciaal "door haar leven thuis", en moet worden voorkomen dat ze haar plichten thuis verwaarloost. De regering pleitte voor een tekst waarin alle gezinsleden en hun onderlinge banden belangrijk zijn.
Felle discussies
Maar het voorstel leidde tot felle discussies. Door de last van de zorg voor bijvoorbeeld mensen met een handicap te spreiden van alleen de moeder naar het hele gezin, rees de vraag in hoeverre de staat bereid is verzorgers te ondersteunen.
Tegenstanders van de wijzigingen voerden aan dat het begrip "duurzame relatie" niet gedefinieerd en verwarrend is. Ook stelden zij dat vrouwen en moeders uit de grondwet worden "geschrapt". Ultraconservatieve Ieren beweerden dat de aanpassingen polygame relaties zouden kunnen beschermen. Ook vreesden zij meer immigratie via gezinsherenigingen van migranten. Maar dat werd allemaal tegengesproken door de regering.
Oppositiepartij Sinn Féin constateert dat de regering er niet in is geslaagd de kiezers te overtuigen om 'ja' te stemmen door geen overleg te plegen met de oppositie of met andere betrokkenen. "Ze gingen op de solotoer. Ze wilden niet luisteren", aldus leider Mary Lou McDonald.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
15 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
4 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
4 uur geleden