Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ieren verwerpen moderne rol van vrouw en familie

Ieren verwerpen moderne rol van vrouw en familie

DUBLIN (ANP/RTR/AFP) - De Ieren hebben zich in twee referenda uitgesproken tegen een moderne omschrijving van de rol van de moeder en die van gezinnen. Een meerderheid keurde een wijziging van de grondwet af. De regering heeft haar verlies toegegeven meteen nadat de eerste uitslagen binnendruppelden, melden Ierse media.

Dublin wilde meer bescherming voor verschillende soorten gezinnen. Nu staat in de grondwet dat een familie is gebaseerd op een huwelijk. Het voorstel was om "andere duurzame relaties" toe te voegen, zoals eenoudergezinnen.

De regering wilde ook "zeer ouderwetse" en "seksistische" taal over vrouwen schrappen. Volgens de grondwet is de moeder in de Ierse samenleving cruciaal "door haar leven thuis", en moet worden voorkomen dat ze haar plichten thuis verwaarloost. De regering pleitte voor een tekst waarin alle gezinsleden en hun onderlinge banden belangrijk zijn.

Felle discussies

Maar het voorstel leidde tot felle discussies. Door de last van de zorg voor bijvoorbeeld mensen met een handicap te spreiden van alleen de moeder naar het hele gezin, rees de vraag in hoeverre de staat bereid is verzorgers te ondersteunen.

Tegenstanders van de wijzigingen voerden aan dat het begrip "duurzame relatie" niet gedefinieerd en verwarrend is. Ook stelden zij dat vrouwen en moeders uit de grondwet worden "geschrapt". Ultraconservatieve Ieren beweerden dat de aanpassingen polygame relaties zouden kunnen beschermen. Ook vreesden zij meer immigratie via gezinsherenigingen van migranten. Maar dat werd allemaal tegengesproken door de regering.

Oppositiepartij Sinn Féin constateert dat de regering er niet in is geslaagd de kiezers te overtuigen om 'ja' te stemmen door geen overleg te plegen met de oppositie of met andere betrokkenen. "Ze gingen op de solotoer. Ze wilden niet luisteren", aldus leider Mary Lou McDonald.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Trump kan Rusland tot vrede dwingen

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat Rusland alleen met een krachtig optreden tot vrede gedwongen kan worden. "En president Trump heeft die kracht", schreef hij op X na een ontmoeting met de Amerikaanse gezant Keith Kellogg.

6 minuten geleden
Media: Zelensky spreekt Kellogg voor overleg met Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontmoet maandag ook de Amerikaanse gezant voor Oekraïne, Keith Kellogg, bericht het Oekraïense persbureau Ukrinform. Dat gebeurt voor Zelensky's overleg met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis.

1 uur geleden
Trump voor komst Zelensky: grote dag in het Witte Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt in aanloop naar het bezoek van Europese leiders over een grote dag in het Witte Huis. "We hebben nog nooit zoveel Europese leiders tegelijk hier gehad. Een grote eer voor Amerika", schreef hij op sociale media.

1 uur geleden
Ernstig voedseltekort dreigt in Syrië na droogte en machtswissel

ROME/DUBAI (ANP/RTR) - Syrië kampt met een uitzonderlijke droogte en na een chaotische machtswisseling met zeer ernstige voedseltekorten. Dit stelt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP).

1 uur geleden
Zoon van Noorse kroonprinses aangeklaagd voor vier verkrachtingen

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, wordt aangeklaagd voor vier verkrachtingen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Oslo maandag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Axios: Witte Huis wilde weten of Zelensky in pak komt

WASHINGTON (ANP) - In aanloop naar het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het Witte Huis gaat ook weer aandacht uit naar zijn kleding. Bronnen zeggen tegen nieuwssite Axios dat het Witte Huis heeft geïnformeerd of Zelensky dit keer een pak draagt als hij president Donald Trump ontmoet.

2 uur geleden
Zelensky en Europese leiders overleggen voor bezoek aan Trump

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Europese leiders spreken elkaar maandag voor hun ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in het Witte Huis. Er zijn geen details bekendgemaakt.

2 uur geleden