Ieren stemmen over positie van vrouw en gezin in de grondwet
DUBLIN (ANP) - De Ieren gaan naar de stembus voor twee referenda. Ze mogen hun mening geven over aanpassingen in de grondwet om meer ruimte te maken voor verschillende soorten gezinnen en over een passage over de positie van vrouwen. Voorstanders van de aanpassingen vinden dat de huidige tekst niet meer van deze tijd is.
Het zogenoemde Gezinsamendement gaat over een artikel in de grondwet waarin staat dat een gezin gebaseerd is op een huwelijk. Het voorstel is om in de wet op te schrijven dat het gezin gebaseerd is op "een huwelijk of andere duurzame relaties". Er zijn ook gezinnen zonder huwelijk, waaronder eenoudergezinnen, merkte premier Leo Varadkar eerder op.
Het Zorgamendement gaat over een formulering die volgens tegenstanders de positie van vrouwen ondermijnt. Volgens de grondwet speelt de vrouw in de Ierse samenleving een cruciale rol "door haar leven thuis". Daarom zou de staat zich ook moeten inspannen om te voorkomen dat "moeders niet gedwongen door economische noodzaak arbeid moeten verrichten en daardoor hun taken thuis moeten verwaarlozen". In plaats daarvan moet een tekst komen waarin alle gezinsleden en hun onderlinge banden belangrijk zijn.
De twee amendementen worden los in stemming gebracht. Als een meerderheid vóór stemt, wordt de grondwet aangepast. Begin december werd bekendgemaakt dat het referendum op deze vrijdag, Internationale Vrouwendag, zou plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
16 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
4 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
4 uur geleden