IEA ziet meer vraag naar olie door industrie om hoge gasprijzen
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar olie valt dit jaar hoger uit, omdat de industrie en energiebedrijven meer olie gebruiken. Door de hoge gasprijzen kiezen zij voor andere brandstoffen om hun productie op peil te houden, stelt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een nieuwe prognose.
De olievraag zal dit jaar 2,1 miljoen vaten per dag hoger uitvallen dan een jaar eerder. Dat zijn dagelijks 380.000 vaten meer dan in een eerdere schatting. De extra vraag komt voor het grootste deel uit Europa, dat minder afhankelijk wil worden van Russisch gas, en uit het Midden-Oosten. Daar speelt vooral mee dat er hittegolven zijn en dus de vraag naar energie voor bijvoorbeeld airconditioners harder stijgt.
Ondanks de extra vraag verwacht het IEA niet dat er olietekorten ontstaan. De vooruitzichten wijzen erop dat de olievoorraden de rest van het jaar met gemiddeld 900.000 vaten per dag toenemen. Dat komt onder meer omdat de Russische olieproductie hoger is gebleven dan verwacht werd nadat het Westen het land diverse sancties had opgelegd na de inval in Oekraïne. Ook geven verschillende overheden olie vrij uit de strategische voorraden.
Sancties
Desondanks kan de Russische olieproductie toch weer wat verder inzakken als er meer sancties komen. De IEA schat dat er begin volgend jaar een daling van 20 procent komt als een importverbod in de Europese Unie op 5 december van kracht wordt. Al vanaf volgende maand kan die productieafname inzetten, omdat Rusland dan minder olie naar raffinaderijen zal sturen.
Van de OPEC-landen hoeft dan weinig te worden verwacht om die tekorten op te vangen, omdat de landen die daarin verenigd zijn niet veel capaciteit meer hebben om de olieproductie te verhogen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
15 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
17 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
19 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
20 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
20 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
1 dag geleden