Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: zeven keer meer geld nodig voor verduurzaming arme landen

IEA: zeven keer meer geld nodig voor verduurzaming arme landen

PARIJS (ANP) - De investeringen in schone energie moeten de komende tien jaar verzevenvoudigen in ontwikkelingslanden en opkomende economieën om te kunnen voldoen aan de klimaatdoelen van Parijs. In het deel van Afrika onder de Sahara komt een groot deel van alle zonkracht op aarde neer, maar bijvoorbeeld Nederland wekt nog altijd meer zonne-energie op. "Dit is een trend die moet veranderen", stelt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw rapport.

In opkomende economieën exclusief China gaat nu jaarlijks 260 miljard dollar naar schone energie, terwijl dat in tien jaar bijna 2 biljoen zou moeten zijn. Dit zou dan tot 2050 zo moeten blijven om niet boven de maximale temperatuurstijging van 2 graden uit te komen, zoals is afgesproken in het klimaatakkoord van Parijs in 2015.

"Investeringen in schone energie nemen geleidelijk toe - dat is goed nieuws," meent IEA-directeur Fatih Birol. "Het slechte nieuws is dat meer dan 90 procent van die toename sinds 2015 afkomstig is van ontwikkelde economieën en China." Vorig jaar kreeg China er tien keer meer zonnepanelen bij dan heel Afrika. In het deel van het continent onder de Sahara komt 40 procent van alle kracht door de zon op aarde neer, maar dit wordt nog nauwelijks gebruikt.

Opwekken

Het IEA publiceerde het onderzoek in aanloop naar een grote tweedaagse internationale top over geldstromen naar ontwikkelingslanden. Volgens het agentschap wordt naar verwachting een derde van de toename in energieverbruik in armere landen de komende jaren opgevangen door fossiele, vervuilende brandstoffen. De 800 miljoen mensen ter wereld zonder stroom bevinden zich bijna allemaal in deze landen.

Volgens het IEA moet ongeveer een derde van het gewenste geld naar het opwekken van schone energie (zoals uit wind of zon) gaan. Een vergelijkbaar deel moet gaan naar de verduurzaming van verbruikers, zoals in het transport. De rest moet gaan naar de opslag van energie en het terugbrengen van de hoeveelheid CO2-uitstoot door fossiele brandstoffen.

Meer uit Financieel

AI-techbedrijf Palantir stijgt op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.

16 minuten geleden
TenneT: geen behoefte aan meer investeerders in Duits onderdeel

ARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.

38 minuten geleden
Josh D'Amaro volgt Bob Iger op als nieuwe topman Disney

BURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft Josh D'Amaro, hoofd van de pretparken van Disney, benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt Bob Iger (74) op, die Disney bijna twee decennia heeft geleid in twee afzonderlijke periodes.

41 minuten geleden
Pfizer ziet omzet dalen door minder vraag naar coronavaccins

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse medicijnfabrikant Pfizer zag zijn omzet en winst vorig jaar dalen. De afname is het gevolg van een dalende verkoop van coronavaccins en -medicatie.

1 uur geleden
Meer omzet PepsiCo door internationale vraag en prijsverhogingen

PURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft in het vierde kwartaal een hogere omzet behaald, geholpen door een goede internationale vraag en prijsverhogingen. Ook de winst van het bedrijf achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's-chips en Quaker-cruesli ging omhoog. PepsiCo kondigde verder aan voor 10 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen.

1 uur geleden
FNV-voorman: formerende partijen leggen bom onder pensioenakkoord

UTRECHT (ANP) - Het plan van de formerende partijen in Den Haag om de AOW-leeftijd sneller te verhogen legt een bom onder het pensioenakkoord. Dat zegt interim-voorzitter van vakbond FNV Dick Koerselman dinsdag in gesprek met het ANP. Hij noemt het "moreel verwerpelijk" dat D66, CDA en VVD de spelregels rond de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel willen openbreken. Dit plan maakt het volgens hem eigenlijk ook onmogelijk voor FNV om zaken met het nieuwe kabinet te doen.

2 uur geleden
Brussel onderzoekt Chinees windmolenbedrijf om subsidies

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet onderzoek naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind vanwege mogelijk oneerlijke concurrentie door subsidies. Het bedrijf levert windturbines aan landen in de EU. De Commissie heeft vermoedens dat "Goldwind mogelijk buitenlandse subsidies heeft ontvangen die de interne markt van de EU kunnen verstoren".

2 uur geleden