Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: zeven keer meer geld nodig voor verduurzaming arme landen

IEA: zeven keer meer geld nodig voor verduurzaming arme landen

PARIJS (ANP) - De investeringen in schone energie moeten de komende tien jaar verzevenvoudigen in ontwikkelingslanden en opkomende economieën om te kunnen voldoen aan de klimaatdoelen van Parijs. In het deel van Afrika onder de Sahara komt een groot deel van alle zonkracht op aarde neer, maar bijvoorbeeld Nederland wekt nog altijd meer zonne-energie op. "Dit is een trend die moet veranderen", stelt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in een nieuw rapport.

In opkomende economieën exclusief China gaat nu jaarlijks 260 miljard dollar naar schone energie, terwijl dat in tien jaar bijna 2 biljoen zou moeten zijn. Dit zou dan tot 2050 zo moeten blijven om niet boven de maximale temperatuurstijging van 2 graden uit te komen, zoals is afgesproken in het klimaatakkoord van Parijs in 2015.

"Investeringen in schone energie nemen geleidelijk toe - dat is goed nieuws," meent IEA-directeur Fatih Birol. "Het slechte nieuws is dat meer dan 90 procent van die toename sinds 2015 afkomstig is van ontwikkelde economieën en China." Vorig jaar kreeg China er tien keer meer zonnepanelen bij dan heel Afrika. In het deel van het continent onder de Sahara komt 40 procent van alle kracht door de zon op aarde neer, maar dit wordt nog nauwelijks gebruikt.

Opwekken

Het IEA publiceerde het onderzoek in aanloop naar een grote tweedaagse internationale top over geldstromen naar ontwikkelingslanden. Volgens het agentschap wordt naar verwachting een derde van de toename in energieverbruik in armere landen de komende jaren opgevangen door fossiele, vervuilende brandstoffen. De 800 miljoen mensen ter wereld zonder stroom bevinden zich bijna allemaal in deze landen.

Volgens het IEA moet ongeveer een derde van het gewenste geld naar het opwekken van schone energie (zoals uit wind of zon) gaan. Een vergelijkbaar deel moet gaan naar de verduurzaming van verbruikers, zoals in het transport. De rest moet gaan naar de opslag van energie en het terugbrengen van de hoeveelheid CO2-uitstoot door fossiele brandstoffen.

Meer uit Financieel

FNV: vrouwen harder geraakt door bezuinigingen nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen worden onevenredig hard geraakt door "de bezuinigingen in de zorg en de versoberingen in de sociale zekerheid" van het nieuwe kabinet. Dat concludeert vakbond FNV in een woensdag gepubliceerd rapport.

30 minuten geleden
Hotels moeten schade door Booking.com aantonen, zegt rechter

AMSTERDAM (ANP) - De Duitse hotels die zeggen schade te hebben geleden door de prijsregels van Booking.com moeten dat eerst "voldoende aannemelijk" maken, voordat ze mogelijk compensatie krijgen. Dat stelt de rechtbank in Amsterdam.

55 minuten geleden
Nederlandse schepen wachten op meer details over escorteplan VS

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders wachten op meer details over het plan van president Donald Trump om met de Amerikaanse marine schepen uit de Perzische Golf te escorteren. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) is geïnteresseerd in het voorstel, maar stelt dat veel afhangt van de uitwerking. "De vraag is namelijk in hoeverre dit aanbod een veilige doortocht gaat bieden."

1 uur geleden
Hardt Hyperloop failliet verklaard door rechtbank

DEN HAAG (ANP) - Hardt Hyperloop is failliet verklaard door de rechtbank in Den Haag. Dat staat in het Centraal Insolventieregister, waarmee berichtgeving van RTL Z over het faillissement wordt bevestigd. Hardt Hyperloop uit Rotterdam was bezig met de ontwikkeling van technologie om mensen op hoge snelheid via capsules door een vacuümbuis te vervoeren.

1 uur geleden
Brussel wil 'Made in Europe' voor groene tech en elektrische auto

BRUSSEL (ANP) - Brussel wil de Europese groene industrie stimuleren door landen in bepaalde sectoren meer in de EU te laten kopen. Dat staat in een langverwacht voorstel van de Europese Commissie, de Industrial Accelerator Act. Bij publieke bestedingen voor elektrische auto's en duurzame technologie moet de voorkeur zijn deze binnen Europa aan te schaffen, stelt de Commissie. Voor staal, cement en aluminium moet een deel groen worden geproduceerd.

1 uur geleden
KLM vliegt 'voorlopig' niet op Dubai, Riyad en Dammam

SCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt "voorlopig niet" op Dubai, Tel Aviv en Saudi-Arabië vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Dat zou aanvankelijk tot donderdag gelden, maar in het radioprogramma Sven op 1 zei topvrouw Marjan Rintel dat de maatschappij deze maatregel verlengt. "We kunnen alleen maar vliegen als het veilig is."

2 uur geleden
Tanken in Duitsland duurder voor automobilisten

MÜNCHEN (ANP) - Nederlandse automobilisten die gaan tanken over de Duitse grens moeten meer betalen voor benzine en diesel door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Duitse automobilistenclub ADAC steeg de gemiddelde landelijke prijs van een liter diesel in de vroege ochtendspits op woensdag tot 2,054 euro. Dat is het hoogste niveau sinds september 2022.

3 uur geleden