IEA wil veel meer recycling grondstoffen voor energietransitie
PARIJS (ANP) - Grondstoffen die van groot belang zijn voor de energietransitie moeten veel meer worden gerecycled, want dat is beter voor het milieu en ook voor de energieveiligheid van landen. Dat meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Het gaat dan bijvoorbeeld om grondstoffen als koper, lithium, nikkel en kobalt die veel worden gebruikt in batterijen voor elektrische auto's, windmolens, zonneparken en andere duurzame energietechnologie.
Door het recyclen van bijvoorbeeld oude batterijen van elektrische auto's of koper uit zonnepanelen is er namelijk minder noodzaak aan nieuwe mijnbouwprojecten om die delfstoffen te winnen. Als overheden alle beloftes rond klimaatverandering nakomen, kan door meer recycling de behoefte voor de ontwikkeling van nieuwe mijnbouwprojecten voor koper en kobalt in het jaar 2050 met 40 procent verminderd worden. Die behoefte voor nieuwe lithium- en nikkelmijnen kan met een kwart omlaag.
De denktank uit Parijs zegt dat er veel meer gedaan kan worden bij het recyclen van gebruikte batterijen van elektrische auto's, maar ook bij oude huishoudelijke elektronica. Als alle stimuleringsplannen en initiatieven rond recycling ook daadwerkelijk worden uitgevoerd, kan die markt voor belangrijke grondstoffen volgens het IEA in 2050 groeien naar een waarde van 200 miljard dollar.
Minder uitstoot
Het IEA wijst op voordelen voor het milieu door recycling omdat daarbij over het algemeen 80 procent minder uitstoot vrijkomt dan bij mijnbouw van die grondstoffen. Ook kunnen landen met meer recycling de afhankelijkheid van de import van grondstoffen uit andere landen verminderen. Daardoor vergroten landen hun energieveiligheid en kunnen schokken in toeleveringsketens worden opgevangen.
Overigens blijven investeringen in nieuwe mijnen wel noodzakelijk, zegt het IEA. De vraag naar grondstoffen voor de energietransitie is halverwege deze eeuw namelijk groter dan de huidige productiecapaciteit en bestaande mijnen raken uitgeput.
"Recycling is van vitaal belang om de uitdagingen rond grondstoffen aan te pakken en te zorgen voor duurzaamheid op de lange termijn", aldus IEA-directeur Fatih Birol. Hij zegt ook dat de wereld het "tijdperk van elektriciteit" ingaat en dat we voordeel moeten behalen uit de "schatkamer" aan oude batterijen en elektrische apparaten voor recycling.
Meer uit Financieel
SEATTLE (ANP/RTR) - De schade aan datacenters van Amazon in het Midden-Oosten is het gevolg van droneaanvallen, meldt de clouddivisie van het bedrijf op zijn statuspagina. Twee datacenters in de Verenigde Arabische Emiraten werden "direct geraakt" door drones. In Bahrein zorgde een droneaanval in de buurt van een datacenter voor schade.
16 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dinsdag verder omhooggegaan door de onrust in het Midden-Oosten na de sterke prijsstijging op maandag. Israël valt nu ook doelwitten van Hezbollah in Libanon aan. Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energiefaciliteiten in Saudi-Arabië en Qatar. Daarnaast heeft de Iraanse Revolutionaire Garde gedreigd olietankers in brand te steken die de Straat van Hormuz proberen te passeren.
42 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De wachtlijst bij Stedin voor bedrijven voor een nieuwe of zwaardere aansluiting is vorig jaar gegroeid. In 2025 nam de wachtlijst volgens het jaarverslag van de netbeheerder toe met bijna 800 aanvragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in februari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. Daarmee bleef de inflatie onveranderd ten opzichte van een maand eerder. In die maand nam de inflatie af tot 2,4 procent, van 2,8 procent in december.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/AFP) - De olieprijzen zijn maandag met de grootste dagstijging in vier jaar omhooggeschoten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. Brent-olie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, steeg in de vroege Aziatische handel met 13 procent tot ruim 82 dollar per vat. Vrijdag sloot de prijs nog op 72,87 dollar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een verruiming van de leennormen voor huizenkopers is onwenselijk. Maar nu het maximale bedrag beperken dat huizenkopers mogen lenen bij de koop van een woning, is ook niet verstandig. Dat stellen De Nederlandsche Bank (DNB) en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) in een nieuw rapport. Dat laatste zou het voor starters namelijk nog moeilijker maken om een huis te bemachtigen.
8 uur geledenESSEN (ANP/DPA) - Tienduizenden reizigers van Duitse reisbureaus zitten vast in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten en de tegenaanvallen van Iran. Uit cijfers van de Duitse reisbrancheorganisatie DRV blijkt dat ongeveer 30.000 toeristen niet naar huis kunnen vliegen.
9 uur geleden