Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA wil veel meer recycling grondstoffen voor energietransitie

IEA wil veel meer recycling grondstoffen voor energietransitie

PARIJS (ANP) - Grondstoffen die van groot belang zijn voor de energietransitie moeten veel meer worden gerecycled, want dat is beter voor het milieu en ook voor de energieveiligheid van landen. Dat meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Het gaat dan bijvoorbeeld om grondstoffen als koper, lithium, nikkel en kobalt die veel worden gebruikt in batterijen voor elektrische auto's, windmolens, zonneparken en andere duurzame energietechnologie.

Door het recyclen van bijvoorbeeld oude batterijen van elektrische auto's of koper uit zonnepanelen is er namelijk minder noodzaak aan nieuwe mijnbouwprojecten om die delfstoffen te winnen. Als overheden alle beloftes rond klimaatverandering nakomen, kan door meer recycling de behoefte voor de ontwikkeling van nieuwe mijnbouwprojecten voor koper en kobalt in het jaar 2050 met 40 procent verminderd worden. Die behoefte voor nieuwe lithium- en nikkelmijnen kan met een kwart omlaag.

De denktank uit Parijs zegt dat er veel meer gedaan kan worden bij het recyclen van gebruikte batterijen van elektrische auto's, maar ook bij oude huishoudelijke elektronica. Als alle stimuleringsplannen en initiatieven rond recycling ook daadwerkelijk worden uitgevoerd, kan die markt voor belangrijke grondstoffen volgens het IEA in 2050 groeien naar een waarde van 200 miljard dollar.

Minder uitstoot

Het IEA wijst op voordelen voor het milieu door recycling omdat daarbij over het algemeen 80 procent minder uitstoot vrijkomt dan bij mijnbouw van die grondstoffen. Ook kunnen landen met meer recycling de afhankelijkheid van de import van grondstoffen uit andere landen verminderen. Daardoor vergroten landen hun energieveiligheid en kunnen schokken in toeleveringsketens worden opgevangen.

Overigens blijven investeringen in nieuwe mijnen wel noodzakelijk, zegt het IEA. De vraag naar grondstoffen voor de energietransitie is halverwege deze eeuw namelijk groter dan de huidige productiecapaciteit en bestaande mijnen raken uitgeput.

"Recycling is van vitaal belang om de uitdagingen rond grondstoffen aan te pakken en te zorgen voor duurzaamheid op de lange termijn", aldus IEA-directeur Fatih Birol. Hij zegt ook dat de wereld het "tijdperk van elektriciteit" ingaat en dat we voordeel moeten behalen uit de "schatkamer" aan oude batterijen en elektrische apparaten voor recycling.

Meer uit Financieel

Ook beurzen in New York tonen wat herstel na klap Iran-oorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.

1 uur geleden
Techindustrie: overheden meer in EU laten inkopen is niet genoeg

ZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.

4 uur geleden
Topman Vivera bezorgd om dreigend EU-verbod op term 'vegaworst'

HOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.

5 uur geleden
Beurs Amsterdam toont wat herstel na verliezen door Iran-oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.

6 uur geleden
Rederij Maersk schort zeevrachtvervoer van en naar Golfstaten op

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.

6 uur geleden
Schade Nederlandse export Golfregio loopt in vele miljoenen

ZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.

6 uur geleden
EU-parlement blijft stemming over handelsdeal VS uitstellen

BRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.

6 uur geleden