Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: wereldwijd verbruik aardgas naar record in 2024

IEA: wereldwijd verbruik aardgas naar record in 2024

PARIJS (ANP) - Het wereldwijde verbruik van aardgas is vorig jaar naar een nieuw recordniveau gestegen en voor dit jaar wordt verdere groei van de gasvraag verwacht. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Het bureau zegt ook dat het aanbod op de gasmarkt dit jaar opnieuw krap zal zijn door de grote vraag en tragere groei van de productie.

Volgens het IEA bedroeg de totale consumptie van gas vorig jaar 115 miljard kubieke meter. Dat is een stijging van 2,8 procent vergeleken met een jaar eerder, vooral als gevolg van een hogere vraag uit snelgroeiende markten in Azië. Daarmee lag de groei van de gasvraag hoger dan het jaarlijkse gemiddelde van 2 procent tussen 2010 en 2020. Het IEA zegt dat aardgas bijvoorbeeld wordt gebruikt in de industrie en energiesector als vervanging van meer vervuilende brandstoffen zoals steenkool en olie. Voor dit jaar voorziet de energiedenktank uit Parijs een groei van de vraag met 2 procent, wederom vooral gestuwd door landen in Azië.

Maar de aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verloopt wel minder snel, onder meer door vertragingen met lng-projecten. Dit jaar wordt wel weer een versnelling verwacht, doordat grote exportprojecten voor lng in met name de Verenigde Staten en Qatar operationeel worden. Maar het aanbod blijft fragiel en volgens het IEA is er meer internationale samenwerking nodig om de leveringen van aardgas veilig te stellen en te versterken.

Extreme weersomstandigheden

Het IEA wijst daarnaast op de belangrijke rol van gas bij extreme weersomstandigheden. Zo was gas begin vorig jaar van groot belang voor verwarming van woningen en bedrijven tijdens een winterstorm in de VS. En in India speelde gas afgelopen zomer weer een belangrijke rol voor verkoeling tijdens een extreme hittegolf. In Zuid-Amerika zorgde extreme droogte afgelopen jaar voor fors minder energie uit waterkracht. Dat werd toen ook voor een groot deel opgevangen door gascentrales.

Volgens het bureau vormt het stopzetten van het Russisch gastransport naar Europa via pijpleidingen door Oekraïne per 1 januari geen onmiddellijk risico op gastekorten voor de Europese Unie. Maar het wegvallen van Russisch gas kan er wel voor zorgen dat Europa nog meer lng moet importeren, wat mogelijk leidt tot verdere krapte in het aanbod, aldus het IEA.

Meer uit Financieel

Uitgeverij laat spullen met Nederlandse tekeningen van Temu halen

AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.

2 uur geleden
Duitsland op schema met waterstof, Nederland worstelt

BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.

5 uur geleden
Tekort slachtvee drijft rundvleesprijzen in VS tot recordhoogte

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.

7 uur geleden
Chocolade blijft voorlopig duur ondanks gedaalde cacaoprijzen

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.

9 uur geleden
Schiphol druk met terugbezorgen van koffers na storing

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.

10 uur geleden
Trump: Amerikaanse economie op weg omhoog door afnemende inflatie

ROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.

11 uur geleden
Boeing wil vrijstelling van uitstootregel voor vrachttoestel

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.

21 uur geleden