IEA: wereldwijd verbruik aardgas naar record in 2024
PARIJS (ANP) - Het wereldwijde verbruik van aardgas is vorig jaar naar een nieuw recordniveau gestegen en voor dit jaar wordt verdere groei van de gasvraag verwacht. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Het bureau zegt ook dat het aanbod op de gasmarkt dit jaar opnieuw krap zal zijn door de grote vraag en tragere groei van de productie.
Volgens het IEA bedroeg de totale consumptie van gas vorig jaar 115 miljard kubieke meter. Dat is een stijging van 2,8 procent vergeleken met een jaar eerder, vooral als gevolg van een hogere vraag uit snelgroeiende markten in Azië. Daarmee lag de groei van de gasvraag hoger dan het jaarlijkse gemiddelde van 2 procent tussen 2010 en 2020. Het IEA zegt dat aardgas bijvoorbeeld wordt gebruikt in de industrie en energiesector als vervanging van meer vervuilende brandstoffen zoals steenkool en olie. Voor dit jaar voorziet de energiedenktank uit Parijs een groei van de vraag met 2 procent, wederom vooral gestuwd door landen in Azië.
Maar de aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verloopt wel minder snel, onder meer door vertragingen met lng-projecten. Dit jaar wordt wel weer een versnelling verwacht, doordat grote exportprojecten voor lng in met name de Verenigde Staten en Qatar operationeel worden. Maar het aanbod blijft fragiel en volgens het IEA is er meer internationale samenwerking nodig om de leveringen van aardgas veilig te stellen en te versterken.
Extreme weersomstandigheden
Het IEA wijst daarnaast op de belangrijke rol van gas bij extreme weersomstandigheden. Zo was gas begin vorig jaar van groot belang voor verwarming van woningen en bedrijven tijdens een winterstorm in de VS. En in India speelde gas afgelopen zomer weer een belangrijke rol voor verkoeling tijdens een extreme hittegolf. In Zuid-Amerika zorgde extreme droogte afgelopen jaar voor fors minder energie uit waterkracht. Dat werd toen ook voor een groot deel opgevangen door gascentrales.
Volgens het bureau vormt het stopzetten van het Russisch gastransport naar Europa via pijpleidingen door Oekraïne per 1 januari geen onmiddellijk risico op gastekorten voor de Europese Unie. Maar het wegvallen van Russisch gas kan er wel voor zorgen dat Europa nog meer lng moet importeren, wat mogelijk leidt tot verdere krapte in het aanbod, aldus het IEA.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
11 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
13 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
13 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
13 uur geleden