IEA: waterkracht is 'vergeten gigant' van schone elektriciteit
PARIJS (ANP) - Waterkrachtcentrales spelen een zeer belangrijke rol in de wereld bij de energietransitie en het verlagen van de uitstoot van broeikasgassen. Het is daarom van belang dat meer investeringen worden gedaan in waterkracht, willen landen aan de klimaatdoelstellingen voldoen. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport.
Het IEA spreekt van een "vergeten gigant" als het gaat om waterkrachtcentrales en hun vermogen om grote hoeveelheden energie op te wekken met lage uitstoot. Volgens het agentschap zal de wereldwijde groei van centrales dit decennium flink afzwakken in vergelijking met het verleden. Er wordt gerekend op een capaciteitstoename tot 2030 met 17 procent, geleid door China, India, Turkije en Ethiopië. Maar die verwachte groei ligt wel beduidend lager dan de 25 procent in de voorgaande tien jaar.
Waterkrachtcentrales hebben volgens het IEA de mogelijkheid om snel de stroomopwekking te verhogen of te verlagen afhankelijk van de vraag, in tegenstelling tot energiecentrales die draaien op kolen, gas of kernenergie. Daardoor zijn ze zeer geschikt als aanvulling op zonne- en windenergie waarvan de productie beïnvloed kan worden door bijvoorbeeld weersomstandigheden.
Grootste bron
Vorig jaar was waterkracht goed voor een zesde van de totale elektriciteitsproductie in de wereld. Daarmee is het de grootste bron van stroom met lage uitstoot. Maar volgens het IEA is meer nodig als het gaat om beleid van overheden om waterkracht te stimuleren. Nu zijn er nog veel drempels die nieuwe projecten belemmeren, zoals langdurige vergunningstrajecten, hoge kosten en risico's rond impact op het milieu. Ook kan er weerstand van lokale gemeenschappen tegen nieuwe projecten zijn. Dit schrikt investeerders af.
"Waterkracht is de vergeten gigant van schone elektriciteit en moet prominent op de energie- en klimaatagenda worden gezet als landen serieus zijn om hun doelstellingen voor nul uitstoot te behalen", zegt IEA-directeur Fatih Birol. Het agentschap heeft een reeks aanbevelingen gedaan om de bouw van nieuwe projecten en de modernisatie van bestaande centrales te versnellen. Zo moet er bijvoorbeeld meer zichtbaarheid komen op de inkomsten uit waterkrachtprojecten op de langere termijn om zo investeerders te trekken.
Overigens kan er wel uitstoot van CO2 of methaan ontstaan uit stuwmeren van dammen door rottende vegetatie in het water. Daarnaast kunnen dammen zorgen voor ontregeling van het ecosysteem, bijvoorbeeld omdat vissen er niet doorheen kunnen op weg naar paai- of voedselgebieden.
Meer uit Financieel
SHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
11 uur geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
15 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
17 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De Nederlandse luchtvaartindustrie gaat, onder aanvoering van GKN Fokker, een drone ontwikkelen die de JSF moet ondersteunen. Dat vertelt topman van Fokker, Arjen Landman, aan De Telegraaf.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
1 dag geleden