Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: vraag naar kolen blijft op recordhoogte dit jaar

IEA: vraag naar kolen blijft op recordhoogte dit jaar

PARIJS (ANP) - De vraag naar steenkolen blijft dit jaar dicht bij het recordniveau dat vorig jaar bereikt werd, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Dat komt door veel vraag vanuit Azië waar kolen gebruikt worden om stroom op te wekken, maar ook voor industriële doeleinden. De Aziatische economie, en dan met name die van China, groeit weer nu de coronamaatregelen daar zijn opgeheven. Die groei heft de dalende vraag naar kolen in de Verenigde Staten en Europa weer op.

In 2022 groeide het gebruik van kolen met 3,3 procent. Dit jaar en volgend jaar voorziet het IEA kleine dalingen in het kolengebruik voor de opwekking van energie. Maar toename bij industrieel gebruik zorgt ervoor dat de vraag toch op hoog niveau blijft.

Uiteraard zijn er grote regionale verschillen in het kolengebruik. China, India en Zuidoost-Azië zijn naar verwachting goed voor driekwart van alle kolengebruik dit jaar. In de Europese Unie groeide het gebruik van kolen vorig jaar minimaal. Er was een korte piek doordat kolencentrales weer werden aangezet rond de gascrisis om de oorlog in Oekraïne. Maar veel industriële bedrijven gebruikten juist minder kolen. En in Europa wordt dit jaar een scherpe daling verwacht nu er steeds meer hernieuwbare energie wordt gebruikt.

Ook in de VS daalt het kolenverbruik. Daar heeft dat te maken met lagere prijzen voor aardgas.

"Kolen zijn de grootste bron van broeikasgassen in de energiesector", zegt directeur energiemarkten van het IEA Keisuke Sadamori. "In Europa en de VS is het gebruik van kolen door de groei van schone energie in een structurele neergang terechtgekomen. Maar de vraag naar kolen blijft hardnekkig hoog in Azië", aldus Sadamori. "We hebben meer beleid en investeringen nodig om een enorme toename van schone energie en energie-efficiëntie te bewerkstelligen om de vraag naar kolen te verlagen."

Meer uit Financieel

Wall Street sluit licht lager in afwachting van rentebesluit Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag iets lager gesloten. Beleggers kijken met name uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De verwachting is dat de Amerikaanse koepel van centrale banken woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld voor het eerst dit jaar gaat verlagen.

4 uur geleden
Microsoft gaat tientallen miljarden investeren in VK

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft gaat de komende vier jaar 30 miljard dollar (meer dan 25 miljard euro) investeren in het Verenigd Koninkrijk, onder meer in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat is de grootste financiële toezegging die het Amerikaanse softwareconcern ooit in het VK heeft gedaan.

5 uur geleden
Youforce: nettomaandsalaris Jan Modaal stijgt met ruim 38 euro

AMERSFOORT (ANP) - Werkende Nederlanders met een modaal inkomen gaan er volgend jaar maandelijks netto 38,50 euro op vooruit. Dat volgt uit doorrekeningen van hr-dienstverlener Youforce, voorheen Visma Raet, na de bekendmaking van de rijksbegroting op Prinsjesdag.

5 uur geleden
Witte Huis verlengt uitstel van TikTok-verbod tot medio december

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het Witte Huis schuift de deadline voor de verkoop van de Amerikaanse onderdelen van TikTok verder op, tot 16 december. Eigenlijk moest het Chinese moederbedrijf ByteDance de populaire app voor woensdag verkopen, op straffe van een verbod in de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Voorzitter Nestlé treedt af enkele weken na ontslag topman

VEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Voorzitter van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé Paul Bulcke treedt vervroegd af. Dit komt enkele weken nadat topman Laurent Freixe werd ontslagen vanwege een romantische relatie met een directe ondergeschikte.

7 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit lager op Prinsjesdag

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag lager geëindigd. Beleggers namen wat gas terug na de flinke winst van de Amsterdamse hoofdindex een dag eerder en hadden daarnaast oog voor de begrotingsplannen van het kabinet die zijn gepresenteerd. Verder ging de aandacht vooral uit naar de Verenigde Staten, waar de Amerikaanse Federal Reserve begint aan zijn tweedaagse rentevergadering. De verwachting dat de centrale bank woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen, zorgde maandag voor nieuwe recordstanden op Wall Street.

9 uur geleden
KLM: stakingen grondpersoneel brengen toekomst in gevaar

SCHIPHOL (ANP) - De stakingen van FNV en CNV bij KLM brengen de toekomst van de luchtvaartmaatschappij in gevaar. Dat laat een woordvoerster van KLM weten nadat de vakbonden dinsdag nieuwe, langere stakingen hadden aangekondigd van het grondpersoneel. De nieuwe stakingen noemt KLM "onnodig en onverantwoord".

9 uur geleden