Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA verwacht ook dit jaar schommelende gasprijs door grotere vraag

IEA verwacht ook dit jaar schommelende gasprijs door grotere vraag

PARIJS (ANP) - Het Europese gasverbruik stijgt dit jaar voor het eerst weer na twee jaar van daling. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) betekent dat dat de zorgen over blijvend hoge prijzen voor gas voorlopig aanhouden. De productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) valt namelijk tegen, waardoor er minder aanbod is om aan de groeiende vraag te voldoen.

Door de Russische inval van Oekraïne raakte de wereldwijde gasmarkt de afgelopen twee jaar verstoord, met hogere prijzen tot gevolg. Doordat met name in Europa bedrijven en consumenten op hun verbruik gingen letten, werd in 2022 minder gas verbruikt. Vorig jaar herstelde de vraag maar gedeeltelijk, ondanks flink gedaalde prijzen, met een groei van een half procent als resultaat. In Europa daalde het verbruik met 7 procent, tot het laagste niveau sinds 1995. Voor 2024 rekent het IEA op een verdere wereldwijde groei van 2,5 procent.

Met name lng heeft het gebrek aan Russisch gas opgevangen. Maar nadat de productie vorig jaar al was tegengevallen, rekent het IEA voor 2024 nog niet op een grote verbetering. "Pas na dit jaar komen er serieus meer lng-opties bij. Daardoor blijft het spannend in hoeverre het aanbod de gestegen vraag aankan", zegt Keisuke Sadamori, directeur energiemarkten bij het IEA, dat waarschuwt voor blijvend schommelende prijzen.

Azië

In de regio Azië-Pacific stijgt het gasverbruik dit jaar bovengemiddeld, onder meer door het economisch herstel in China na het opheffen van de langlopende coronabeperkingen. Ook de verwachte lagere temperaturen na het ongebruikelijk milde weer van vorig jaar zorgen voor het hogere voorspelde gasverbruik. Daardoor is er waarschijnlijk meer gas nodig om gebouwen warm te krijgen.

Voor het genereren van elektriciteit stijgt het gasverbruik minder snel. Dat komt vooral doordat in Europa ook dit jaar weer minder van deze brandstof wordt gebruikt om aan stroom te komen. Nederland en omliggende landen maken in plaats daarvan steeds meer gebruik van duurzame energie om stroom op te wekken.

Meer uit Financieel

Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

15 uur geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

16 uur geleden
Dieselprijs nadert de 2,70 euro per liter

EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.

18 uur geleden
Bloomberg: Iran begeleidde Indiase tanker door Straat van Hormuz

NEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.

19 uur geleden
Krant: Brussel wil geen haast bij aanvullen gasvoorraden

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.

21 uur geleden
Netflix rekent op miljoenen kijkers met livestream comeback BTS

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.

22 uur geleden
United Airlines schrapt vluchten om flink gestegen brandstofprijs

CHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.

23 uur geleden