Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA verwacht ook dit jaar schommelende gasprijs door grotere vraag

IEA verwacht ook dit jaar schommelende gasprijs door grotere vraag

PARIJS (ANP) - Het Europese gasverbruik stijgt dit jaar voor het eerst weer na twee jaar van daling. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) betekent dat dat de zorgen over blijvend hoge prijzen voor gas voorlopig aanhouden. De productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) valt namelijk tegen, waardoor er minder aanbod is om aan de groeiende vraag te voldoen.

Door de Russische inval van Oekraïne raakte de wereldwijde gasmarkt de afgelopen twee jaar verstoord, met hogere prijzen tot gevolg. Doordat met name in Europa bedrijven en consumenten op hun verbruik gingen letten, werd in 2022 minder gas verbruikt. Vorig jaar herstelde de vraag maar gedeeltelijk, ondanks flink gedaalde prijzen, met een groei van een half procent als resultaat. In Europa daalde het verbruik met 7 procent, tot het laagste niveau sinds 1995. Voor 2024 rekent het IEA op een verdere wereldwijde groei van 2,5 procent.

Met name lng heeft het gebrek aan Russisch gas opgevangen. Maar nadat de productie vorig jaar al was tegengevallen, rekent het IEA voor 2024 nog niet op een grote verbetering. "Pas na dit jaar komen er serieus meer lng-opties bij. Daardoor blijft het spannend in hoeverre het aanbod de gestegen vraag aankan", zegt Keisuke Sadamori, directeur energiemarkten bij het IEA, dat waarschuwt voor blijvend schommelende prijzen.

Azië

In de regio Azië-Pacific stijgt het gasverbruik dit jaar bovengemiddeld, onder meer door het economisch herstel in China na het opheffen van de langlopende coronabeperkingen. Ook de verwachte lagere temperaturen na het ongebruikelijk milde weer van vorig jaar zorgen voor het hogere voorspelde gasverbruik. Daardoor is er waarschijnlijk meer gas nodig om gebouwen warm te krijgen.

Voor het genereren van elektriciteit stijgt het gasverbruik minder snel. Dat komt vooral doordat in Europa ook dit jaar weer minder van deze brandstof wordt gebruikt om aan stroom te komen. Nederland en omliggende landen maken in plaats daarvan steeds meer gebruik van duurzame energie om stroom op te wekken.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Hassett gezien als favoriet voor nieuwe Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - Adviseurs en bondgenoten van president Donald Trump zien Kevin Hassett als de favoriet om de volgende voorzitter van de Federal Reserve te worden. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Met Hassett zou Trump een nauwe bondgenoot bij de Amerikaanse centrale bank hebben die hij goed kent en vertrouwt, volgens de bronnen.

1 uur geleden
Pantserhouwitsers krijgen beschermend net tegen drones

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse pantserhouwitsers krijgen netten die ze tegen kamikazedrones kunnen beschermen. Een Nederlands defensiebedrijf gaat die maken.

2 uur geleden
ABN AMRO stijgt fors in AEX na banenreductie

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index, na de aankondiging komende jaren duizenden banen te schrappen. Daarmee wil de bank kosten verminderen en winstgevender worden. ABN AMRO maakte ook bekend dat het dochteronderneming Alfam, die persoonlijke leningen verstrekt, verkoopt aan Rabobank. Het aandeel kreeg er 6,5 procent bij.

3 uur geleden
Zeeuwse havens geraakt door stakingen in België

GENT (ANP) - Ook havens in Zeeland hebben last van de nationale stakingsdag in België. Een deel van de schepen die de havens bij Terneuzen en Vlissingen willen aandoen, kan die plaatsen niet bereiken. Dat meldt een woordvoerder van North Sea Port, het bedrijf achter de Zeeuwse havens en die van Gent.

4 uur geleden
Vivera dreigt boete te krijgen om gebruik woord 'gehakt'

AMSTERDAM (ANP) - Vivera dreigt een boete te krijgen van ruim 1000 euro omdat de producent van vleesvervangers het woord 'gehakt' gebruikt op de verpakkingen van zijn plantaardige producten. Het bedrijf heeft hierover een brief ontvangen van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), die is ingezien door het ANP.

4 uur geleden
Google-eigenaar Alphabet stijgt op Wall Street, Nvidia bij dalers

NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde dinsdag opnieuw tot de winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google profiteerde van een bericht dat Facebook-eigenaar Meta Platforms AI-chips van Google wil gebruiken. Volgens de technologienieuwssite The Information overweegt Meta om in 2027 door Google ontworpen chips in zijn datacenters te gebruiken. Bedrijven zoals Meta die AI-infrastructuur bouwen, zijn op zoek naar alternatieve chips om de afhankelijkheid van Nvidia te verminderen.

5 uur geleden
Brussel maant Nederland opnieuw minder uit te geven

STRAATSBURG (ANP) - Nederland geeft nog steeds te veel uit, oordeelt de Europese Commissie. Het kabinet moet in zijn begroting maatregelen nemen om te voldoen aan de afspraken van het Europese Groei- en Stabiliteitspact, stelt de Commissie in zijn dinsdag gepresenteerde najaarsprognose 2025.

5 uur geleden