IEA verwacht ook dit jaar schommelende gasprijs door grotere vraag
PARIJS (ANP) - Het Europese gasverbruik stijgt dit jaar voor het eerst weer na twee jaar van daling. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) betekent dat dat de zorgen over blijvend hoge prijzen voor gas voorlopig aanhouden. De productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) valt namelijk tegen, waardoor er minder aanbod is om aan de groeiende vraag te voldoen.
Door de Russische inval van Oekraïne raakte de wereldwijde gasmarkt de afgelopen twee jaar verstoord, met hogere prijzen tot gevolg. Doordat met name in Europa bedrijven en consumenten op hun verbruik gingen letten, werd in 2022 minder gas verbruikt. Vorig jaar herstelde de vraag maar gedeeltelijk, ondanks flink gedaalde prijzen, met een groei van een half procent als resultaat. In Europa daalde het verbruik met 7 procent, tot het laagste niveau sinds 1995. Voor 2024 rekent het IEA op een verdere wereldwijde groei van 2,5 procent.
Met name lng heeft het gebrek aan Russisch gas opgevangen. Maar nadat de productie vorig jaar al was tegengevallen, rekent het IEA voor 2024 nog niet op een grote verbetering. "Pas na dit jaar komen er serieus meer lng-opties bij. Daardoor blijft het spannend in hoeverre het aanbod de gestegen vraag aankan", zegt Keisuke Sadamori, directeur energiemarkten bij het IEA, dat waarschuwt voor blijvend schommelende prijzen.
Azië
In de regio Azië-Pacific stijgt het gasverbruik dit jaar bovengemiddeld, onder meer door het economisch herstel in China na het opheffen van de langlopende coronabeperkingen. Ook de verwachte lagere temperaturen na het ongebruikelijk milde weer van vorig jaar zorgen voor het hogere voorspelde gasverbruik. Daardoor is er waarschijnlijk meer gas nodig om gebouwen warm te krijgen.
Voor het genereren van elektriciteit stijgt het gasverbruik minder snel. Dat komt vooral doordat in Europa ook dit jaar weer minder van deze brandstof wordt gebruikt om aan stroom te komen. Nederland en omliggende landen maken in plaats daarvan steeds meer gebruik van duurzame energie om stroom op te wekken.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.
13 uur geleden