Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA verwacht binnenkort einde aan groeiende vraag olie en gas

IEA verwacht binnenkort einde aan groeiende vraag olie en gas

LONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar olie, gas en kolen zal nog dit decennium zijn plafond hebben bereikt. Na die piek zal er minder behoefte zijn aan deze fossiele brandstoffen, voorspelt topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA).

"Het is in de traditionele energiesector een taboe om te zeggen dat de vraag voor de drie fossiele brandstoffen, olie, gas en kolen, blijvend zal dalen", schrijft Birol in een opiniestuk in de zakenkrant Financial Times. "Maar volgens nieuwe prognoses van het Internationaal Energie Agentschap komt er dit decennium een einde aan het tijdperk van schijnbaar ongenadig sterke groei, met aanzienlijke gevolgen voor de energiesector en de strijd tegen klimaatverandering. Het is voor het eerst dat dit decennium een piekmoment in zicht is voor iedere brandstof, eerder dan veel mensen verwachtten", gaat Birol verder.

Dat het "historische keerpunt" in de vraag naar fossiele brandstoffen nabij is, maakt het IEA onder ander op uit beleidsplannen die regeringen wereldwijd hebben opgesteld voor meer groene energie. Doordat steeds meer elektriciteit wordt opgewerkt met bijvoorbeeld zonnepanelen en windmolens, zou ook de piek in de uitstoot van broeikasgassen dichterbij komen.

Structurele verschuivingen

Birol wijst daarnaast op structurele verschuivingen in de Chinese economie, waar de nadruk minder komt te liggen op de zware industrie. Daarnaast nadert het einde van de hoogtijdagen voor olie, gas en kolen volgens het IEA sneller door de energiecrisis. Zo neemt Europa versneld afscheid van aardgas voor de productie van elektriciteit door de Russische inval in Oekraïne. Daarnaast drogen in veel delen van de wereld de investeringen in nieuwe kolenmijnen op en zal elektrisch rijden de vraag naar benzine drukken, verwacht het IEA.

Tegelijkertijd waarschuwt Birol in Financial Times dat de afname in de vraag geen daling in een rechte lijn zal zijn. Ook blijft het zaak om waakzaam te zijn voor acute energietekorten, waardoor investeringen in de toevoer van gas en olie volgens Birol nog nodig blijven. Maar het voorspelde keerpunt voor olie, gas en kolen maakt volgens hem wel duidelijk dat er economische en financiële risico's zitten aan grote investeringen in fossiele brandstoffen.

Meer uit Financieel

Klanten energieleverancier Gulf betaalden onjuiste opzegtarieven

VUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.

44 minuten geleden
Delta Air Lines koopt voor het eerst Boeing 787 Dreamliners

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.

1 uur geleden
Bronnen: vermogensbeheerder BlackRock schrapt meer banen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.

3 uur geleden
Gladheid teistert Europese luchthavens

BOEDAPEST (ANP) - Meerdere Europese vliegvelden zijn dinsdagochtend tijdelijk gesloten vanwege winterse weeromstandigheden. Luchthavens in Boedapest, Bratislava en Wenen lagen plat, terwijl in Praag veel minder vluchten zijn. De temperatuur is ver onder nul op veel plekken in Centraal-Europa.

4 uur geleden
ECB steunt solidariteitsverklaring Fed-voorzitter Jerome Powell

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) steunt de solidariteitsverklaring van centrale banken wereldwijd aan voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse Federal Reserve, na de dagvaarding van de centrale bank door het Amerikaanse ministerie van Justitie.

4 uur geleden
Bloomberg: centrale banken werken aan steunverklaring voor Powell

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Centrale banken wereldwijd werken aan een gezamenlijke steunverklaring voor de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Dat meldt een bron aan persbureau Bloomberg. Het zou een signaal van solidariteit aan Powell zijn na de dagvaarding waarmee de regering-Trump volgens de Federal Reserve de onafhankelijkheid van het instituut wil aanvallen.

4 uur geleden
Rijksambtenaren bereiden acties voor om cao-conflict

UTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren zijn van plan actie te voeren om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten, kondigen FNV en CNV aan. De vakbonden stelden minister Frank Rijkaart van Binnenlandse Zaken eerder een ultimatum tot dinsdag, omdat ze ontevreden zijn over de nullijn die het demissionaire kabinet voor deze ambtenaren wil aanhouden.

5 uur geleden