IEA: verdubbeling energieverbruik datacenters in 2030 door AI
PARIJS (ANP) - De grote opkomst van toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI) zal leiden tot een ruimschootse verdubbeling van het energieverbruik door datacenters in 2030. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Dat zal ook weer zorgen voor een grotere vraag naar stroom die wordt opgewekt door duurzame bronnen en gas- en kolengestookte energiecentrales.
Volgens het IEA zal het stroomverbruik door datacenters in 2030 meer dan verdubbelen tot ongeveer 945 terawattuur, wat meer is dan het totale jaarlijkse stroomverbruik van Japan. Die groei komt dus vooral voor rekening van AI-toepassingen, maar ook door andere digitale diensten. Nu zijn datacenters goed voor ongeveer 1,5 procent van het wereldwijde stroomverbruik. Dat zou dan bij het huidige groeitempo stijgen naar meer dan 3 procent van het totaal in 2030, aldus de denktank uit Parijs.
De Verenigde Staten en China zijn nu met afstand de grootste markten voor datacenters en de energie voor die centers komt vooral uit fossiele bronnen. Zo is in de VS gas verantwoordelijk voor meer dan 40 procent van die stroomvoorziening en in China is dat steenkool, met bijna 70 procent, zegt het IEA.
Kernreactoren
Volgens het bureau zal verder in de toekomst vooral in de VS kernenergie een belangrijke rol gaan spelen bij de stroomvoorziening aan datacenters. Zo hebben de grote Amerikaanse techbedrijven Microsoft, Google en Amazon al deals getekend om AI-datacenters te gaan voorzien van stroom uit kernreactoren.
Het agentschap zegt verder dat als landen volop willen profiteren van AI-toepassingen er sneller nieuwe investeringen moeten worden gedaan in stroomproductie en uitbreiding van stroomnetten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De Chinese webwinkel Shein, bekritiseerd in Frankrijk wegens de verkoop van sekspoppen die op kinderen lijken, opende woensdag zijn allereerste fysieke winkel ter wereld in Parijs. De opening vond plaats onder strenge bewaking van oproerpolitie bij het luxe warenhuis tegenover het stadhuis van Parijs. Kinderrechtenactivisten protesteerden daar tegen de komst van de winkel.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco neemt Gulf Gas + Power over. Dat bedrijf levert energie aan Nederlandse midden- en kleinbedrijven (mkb'ers) en heeft meer dan 30.000 klanten. Eneco en Gulf Gas + Power melden geen financiƫle details over de overname.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met duizend extra medewerkers, extra busjes, uitgebreidere sorteercentra en meer bezorgdagen denkt PostNL klaar te zijn voor de drukke feestdagenperiode. In aanloop naar Black Friday, gevolgd door Sinterklaas, de kerstdagen en nieuwjaar, bezorgen bedrijven als PostNL en DHL ieder jaar miljoenen extra pakketten en poststukken.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Google heeft een schikking getroffen met de maker van de populaire game Fortnite, Epic Games. Het voorstel moet een einde maken aan de rechtszaak die Epic Games in 2020 aanspande.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil dat hogesnelheidstreinen tussen EU-landen flink sneller gaan rijden, wat uren verschil in de reistijd moet opleveren. Dat staat in een actieplan voor hogesnelheidslijnen dat de Europese Commissie woensdag presenteert.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - De druk op autofabrikanten neemt toe. Bij Nissan leidt een tekort aan chips tot productiebeperkingen, terwijl BMW en Toyota lagere winstmarges rapporteren door internationale handelsmaatregelen en felle concurrentie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Supermarktconcern Ahold Delhaize was woensdag een stijger in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webwinkel bol kwam met kwartaalresultaten die goed werden ontvangen door beleggers. Het aandeel ging kort na opening meer dan 2 procent omhoog.
4 uur geleden