Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: uitstoot methaan door energiesector veel hoger dan gedacht

IEA: uitstoot methaan door energiesector veel hoger dan gedacht

PARIJS (ANP/RTR) - De uitstoot van het krachtige broeikasgas methaan door de fossiele energiesector is veel hoger dan gedacht. Volgens onderzoek van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ligt de uitstoot 70 procent hoger dan door landen officieel wordt gemeld. Het IEA roept dan ook op om meer maatregelen te nemen om de uitstoot van methaan te verlagen om zo te helpen bij het tegengaan van klimaatverandering.

Volgens het agentschap is de steenkolenindustrie de belangrijkste bron van methaanuitstoot. Maar ook in de olie- en gasindustrie is er veel uitstoot, bijvoorbeeld door lekkages. Ook wordt overtollig methaan dat vrijkomt bij de olie- en gasproductie afgefakkeld. Het IEA zegt dat daarmee een kostbare energiebron verloren gaat, gezien de hoge gasprijzen op dit moment. Dat verloren gegane methaan is volgens het agentschap vergelijkbaar met de hoeveelheid aardgas die door de gehele Europese energiesector jaarlijks wordt verbruikt.

Het IEA pleit dan ook voor meer maatregelen om de uitstoot van methaan tegen te gaan en overtollig methaan op te vangen. Vanwege de hoge energieprijzen verdient dat zichzelf makkelijk terug en kan dit helpen om energievoorraden te vergroten, aldus de denktank. Naast de energiesector is ook de landbouw een belangrijke bron van methaan, dat zorgt voor een veel snellere opwarming van de aarde dan koolstofdioxide (CO2).

Enig effect

Volgens het IEA nam de uitstoot van methaan vorig jaar met bijna 5 procent toe, wat minder sterk is dan het algemene energieverbruik. Dat wijst er volgens het bureau op dat sommige maatregelen om die uitstoot tegen te gaan al enig effect beginnen te hebben. De sterkste uitstoot van methaan vindt volgens het IEA plaats in Texas en in landen in Centraal-Azië, met name Turkmenistan. De uitstoot door lekkages is relatief laag bij olieproductie in het Midden-Oosten, aldus het bureau.

IEA-directeur Fatih Birol zegt dat er beter toezicht gehouden moet worden op de methaanuitstoot. Volgens hem zou een verlaging van de uitstoot uit menselijk handelen met 30 procent tegen het einde van dit decennium een vergelijkbaar effect op de opwarming van de aarde in 2050 hebben als wanneer de gehele transportsector nul CO2 zou uitstoten.

Op de klimaatconferentie van Glasgow vorig jaar tekenden de deelnemende landen een overeenkomst om de methaanuitstoot tegen 2030 met 30 procent te verlagen. Maar van de grootste uitstoters, China, Rusland, India, Iran en de Verenigde Staten, hebben alleen de Amerikanen hun handtekening onder die overeenkomst gezet, stelt het IEA.

Meer uit Financieel

Nederlandse Loterij lijdt verlies na verhoging kansspelbelasting

RIJSWIJK (ANP) - Nederlandse Loterij heeft vorig jaar een miljoenenverlies geleden, tegenover ruim 30 miljoen euro winst een jaar eerder. De kansspelorganisatie, bekend van onder meer de Staatsloterij, Lotto en TOTO, zegt dat een verhoging van de kansspelbelasting de belangrijkste reden is voor het nettoverlies. Ook strengere speellimieten voor onlinekansspelen, het tabaksverbod en het verbod op sportsponsoring voor onlinekansspelen hadden een negatieve invloed op de resultaten.

13 minuten geleden
Beurs Iran na 80 dagen heropend voor aandelenhandel

TEHERAN (ANP) - De aandelenbeurs van Iran is dinsdag heropend. Dat melden staatsmedia van het land. De handel lag de afgelopen 80 dagen stil, nadat de Verenigde Staten en Israël op 28 februari met aanvallen begonnen op Iran.

35 minuten geleden
Passagiersrecord voor zeecruiseschepen vanuit Duitse havens

WIESBADEN (ANP/DPA) - Zeecruiseschepen met vertrek uit Duitse havens hebben vorig jaar een recordaantal passagiers aan boord verwelkomd. Volgens het Duitse federale statistiekbureau Destatis stapten in totaal 1,51 miljoen mensen in Duitse havens aan de Noordzee en Oostzee aan boord voor cruises. Dat is een toename van 4 procent vergeleken met een jaar eerder.

43 minuten geleden
FNV opent meldpunt om 'chaos' bij Schiphol-beveiliging

SCHIPHOL (ANP) - FNV opent een meldpunt voor de duizenden beveiligers op Schiphol die sinds maandag zijn overgegaan naar een andere werkgever door de nieuwe aanbesteding van de beveiliging. "Via het meldpunt wil de vakbond ervaringen, signalen en problemen verzamelen over hoe de overgang in de praktijk verloopt", maakte de bond bekend.

1 uur geleden
Eigenaar modeketen Mango opgepakt voor onderzoek naar dood vader

BARCELONA (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van de Spaanse modeketen Mango, Jonathan Andic, is gearresteerd in verband met de dood van zijn vader. Hij wordt verdacht van mogelijke betrokkenheid bij de dood van Mango-oprichter Isak Andic, die in december 2024 om het leven kwam. Dat gebeurde nadat hij tijdens een wandeling met zijn zoon Jonathan van een klif viel.

1 uur geleden
Meer winst en omzet voor honderdjarige HEMA

AMSTERDAM (ANP) - HEMA heeft in 2025 opnieuw meer omzet en meer winst geboekt. De warenhuisketen vernieuwt veel winkels, wat aanslaat bij klanten, licht topvrouw Saskia Egas Reparaz toe aan het ANP. HEMA viert dit jaar zijn honderdjarige bestaan.

1 uur geleden
Japanse economie groeit sterker dan verwacht in eerste kwartaal

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.

5 uur geleden