IEA: uitstoot methaan door energiesector veel hoger dan gedacht
PARIJS (ANP/RTR) - De uitstoot van het krachtige broeikasgas methaan door de fossiele energiesector is veel hoger dan gedacht. Volgens onderzoek van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ligt de uitstoot 70 procent hoger dan door landen officieel wordt gemeld. Het IEA roept dan ook op om meer maatregelen te nemen om de uitstoot van methaan te verlagen om zo te helpen bij het tegengaan van klimaatverandering.
Volgens het agentschap is de steenkolenindustrie de belangrijkste bron van methaanuitstoot. Maar ook in de olie- en gasindustrie is er veel uitstoot, bijvoorbeeld door lekkages. Ook wordt overtollig methaan dat vrijkomt bij de olie- en gasproductie afgefakkeld. Het IEA zegt dat daarmee een kostbare energiebron verloren gaat, gezien de hoge gasprijzen op dit moment. Dat verloren gegane methaan is volgens het agentschap vergelijkbaar met de hoeveelheid aardgas die door de gehele Europese energiesector jaarlijks wordt verbruikt.
Het IEA pleit dan ook voor meer maatregelen om de uitstoot van methaan tegen te gaan en overtollig methaan op te vangen. Vanwege de hoge energieprijzen verdient dat zichzelf makkelijk terug en kan dit helpen om energievoorraden te vergroten, aldus de denktank. Naast de energiesector is ook de landbouw een belangrijke bron van methaan, dat zorgt voor een veel snellere opwarming van de aarde dan koolstofdioxide (CO2).
Enig effect
Volgens het IEA nam de uitstoot van methaan vorig jaar met bijna 5 procent toe, wat minder sterk is dan het algemene energieverbruik. Dat wijst er volgens het bureau op dat sommige maatregelen om die uitstoot tegen te gaan al enig effect beginnen te hebben. De sterkste uitstoot van methaan vindt volgens het IEA plaats in Texas en in landen in Centraal-Azië, met name Turkmenistan. De uitstoot door lekkages is relatief laag bij olieproductie in het Midden-Oosten, aldus het bureau.
IEA-directeur Fatih Birol zegt dat er beter toezicht gehouden moet worden op de methaanuitstoot. Volgens hem zou een verlaging van de uitstoot uit menselijk handelen met 30 procent tegen het einde van dit decennium een vergelijkbaar effect op de opwarming van de aarde in 2050 hebben als wanneer de gehele transportsector nul CO2 zou uitstoten.
Op de klimaatconferentie van Glasgow vorig jaar tekenden de deelnemende landen een overeenkomst om de methaanuitstoot tegen 2030 met 30 procent te verlagen. Maar van de grootste uitstoters, China, Rusland, India, Iran en de Verenigde Staten, hebben alleen de Amerikanen hun handtekening onder die overeenkomst gezet, stelt het IEA.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
13 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De aangekondigde Amerikaanse heffingen zouden de banden tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten ondermijnen, waarschuwt Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat die tarieven ingaan op 1 februari als daarvoor nog geen akkoord is gesloten over Groenland, dat hij per se wil innemen.
20 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De heffingen die de VS vanwege Groenland opleggen aan Europese landen waren voor Denemarken een "verrassing". Dat zegt buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen, die afgelopen woensdag nog in Washington was om te overleggen over het eiland.
21 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - De Zweedse premier Ulf Kristersson heeft de nieuwe Amerikaanse importheffingen verworpen. "We laten ons niet intimideren", schrijft hij op X. "Ik zal altijd opkomen voor mijn land en voor onze geallieerde bondgenoten."
43 minuten geledenASUNCIÓN (ANP) - De EU komt met een gezamenlijke reactie op de aankondiging van de Amerikaanse president Trump om importtarieven van 10 procent op te leggen aan Europese landen die recent militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zaterdag in de Paraguayaanse hoofdstad Asunción gezegd.
45 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De nieuwe importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd, zijn slecht voor de handelsrelatie met de Verenigde Staten, reageert een woordvoerder van belangenorganisatie evofenedex. "Hier wordt niemand vrolijk van, maar er wordt ook niemand wijzer van. Het is allemaal nogal wispelturig, je kunt er als ondernemer moeilijk op inspelen", zegt hij in een eerste reactie.
46 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social aangekondigd dat hij importtarieven van 10 procent invoert tegen een aantal Europese landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat geldt dus ook voor Nederland, dat twee militairen stuurde naar het arctische eiland, dat onderdeel is van Denemarken.
3 uur geleden