Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: uitstoot methaan door energiesector veel hoger dan gedacht

IEA: uitstoot methaan door energiesector veel hoger dan gedacht

PARIJS (ANP/RTR) - De uitstoot van het krachtige broeikasgas methaan door de fossiele energiesector is veel hoger dan gedacht. Volgens onderzoek van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) ligt de uitstoot 70 procent hoger dan door landen officieel wordt gemeld. Het IEA roept dan ook op om meer maatregelen te nemen om de uitstoot van methaan te verlagen om zo te helpen bij het tegengaan van klimaatverandering.

Volgens het agentschap is de steenkolenindustrie de belangrijkste bron van methaanuitstoot. Maar ook in de olie- en gasindustrie is er veel uitstoot, bijvoorbeeld door lekkages. Ook wordt overtollig methaan dat vrijkomt bij de olie- en gasproductie afgefakkeld. Het IEA zegt dat daarmee een kostbare energiebron verloren gaat, gezien de hoge gasprijzen op dit moment. Dat verloren gegane methaan is volgens het agentschap vergelijkbaar met de hoeveelheid aardgas die door de gehele Europese energiesector jaarlijks wordt verbruikt.

Het IEA pleit dan ook voor meer maatregelen om de uitstoot van methaan tegen te gaan en overtollig methaan op te vangen. Vanwege de hoge energieprijzen verdient dat zichzelf makkelijk terug en kan dit helpen om energievoorraden te vergroten, aldus de denktank. Naast de energiesector is ook de landbouw een belangrijke bron van methaan, dat zorgt voor een veel snellere opwarming van de aarde dan koolstofdioxide (CO2).

Enig effect

Volgens het IEA nam de uitstoot van methaan vorig jaar met bijna 5 procent toe, wat minder sterk is dan het algemene energieverbruik. Dat wijst er volgens het bureau op dat sommige maatregelen om die uitstoot tegen te gaan al enig effect beginnen te hebben. De sterkste uitstoot van methaan vindt volgens het IEA plaats in Texas en in landen in Centraal-Azië, met name Turkmenistan. De uitstoot door lekkages is relatief laag bij olieproductie in het Midden-Oosten, aldus het bureau.

IEA-directeur Fatih Birol zegt dat er beter toezicht gehouden moet worden op de methaanuitstoot. Volgens hem zou een verlaging van de uitstoot uit menselijk handelen met 30 procent tegen het einde van dit decennium een vergelijkbaar effect op de opwarming van de aarde in 2050 hebben als wanneer de gehele transportsector nul CO2 zou uitstoten.

Op de klimaatconferentie van Glasgow vorig jaar tekenden de deelnemende landen een overeenkomst om de methaanuitstoot tegen 2030 met 30 procent te verlagen. Maar van de grootste uitstoters, China, Rusland, India, Iran en de Verenigde Staten, hebben alleen de Amerikanen hun handtekening onder die overeenkomst gezet, stelt het IEA.

Meer uit Financieel

Bron: Iran verbiedt schepen Straat van Hormuz te gebruiken

TEHERAN (ANP/RTR) - Schepen mogen van Iran de belangrijke waterweg Straat van Hormuz niet gebruiken. Dat zegt een bron binnen de EU-marinemissie Aspides tegen persbureau Reuters.

26 minuten geleden
Trump-regering wil rechtszaken over importheffingen uitstellen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump kampt met meer dan 2000 rechtszaken van bedrijven die door hen betaalde invoerheffingen terugbetaald willen krijgen. Dat heeft persbureau Bloomberg becijferd. De rechtszaken hangen samen met de recente uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij een groot deel van Trumps tarieven onwettig verklaard werd. De regering probeert de rechtszaken voorlopig op de lange baan te schuiven.

46 minuten geleden
In opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer wordt opgeheven

ZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De in opspraak geraakte Zwitserse bank MBaer Merchant Bank wordt opgeheven. Eerder deze week besloot het Amerikaanse ministerie van Financiën de bank al toegang tot het Amerikaanse financiële systeem te ontzeggen. Inmiddels heeft de financiële toezichthouder van Zwitserland laten weten dat de bank zich niet aan de regels heeft gehouden en moet worden geliquideerd.

1 uur geleden
Meerdere olietankers mijden Straat van Hormuz, ziet Bloomberg

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere grote olietankers lijken zaterdag de Straat van Hormuz, de ingang van de olierijke Perzische Golf, te mijden. Dat meldt persbureau Bloomberg. Dit lijkt te maken te hebben met de vrees dat de straat bij de militaire acties rond Iran kan worden betrokken. Als deze situatie aanhoudt, zou dit grote gevolgen kunnen hebben voor de olie- en gasprijzen.

2 uur geleden
KLM-toestel strandt in Dubai door aanvallen op Iran

DUBAI (ANP) - Door de aanvallen op Iran is er in Dubai een KLM-toestel gestrand. Dat vliegtuig was al in Dubai en zou zaterdag terugvliegen naar Nederland. Dat kan nu echter niet. De passagiers hebben van KLM een hotelovernachting aangeboden gekregen, laat een woordvoerster weten na berichtgeving door NH Nieuws.

3 uur geleden
KLM mijdt zaterdag luchtruimen Midden-Oosten, zondag nog onbekend

SCHIPHOL (ANP) - KLM mijdt zaterdag "uit voorzorg" de luchtruimen van Iran, Irak, Israël en diverse landen rond de Perzische Golf in verband met de aanvallen op Iran. Daardoor vallen de vluchten naar Tel Aviv, Dubai, Riyad en Dammam uit. Door de onzekere situatie is het niet duidelijk wat het betekent voor de vluchten van zondag, laat de luchtvaartmaatschappij zaterdagmiddag weten.

3 uur geleden
Tientallen Nederlandse schepen in Perzische Golf, zegt KVNR

ROTTERDAM (ANP) - In de Perzische Golf bevinden zich op dit moment "enige tientallen" schepen onder Nederlandse vlag. Dat meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), die de ontwikkelingen in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran "nauwgezet" volgt. "De gevolgen voor de scheepvaart zijn op dit moment nog niet in te schatten", zegt Cathelijne Bouwkamp, adviseur op maritiem recht en security bij de organisatie.

4 uur geleden