IEA-topman: spanningen VS en China hinderen opmars schone energie
NAIROBI (ANP/AFP) - De toenemende spanningen tussen de Verenigde Staten en China hinderen de vooruitgang die de wereld maakt met schone energie. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) gezegd op een Afrikaanse klimaatconferentie in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Birol roept de twee grootmachten dan ook op hun onderlinge verschillen aan de kant te schuiven en beter samen te werken op het gebied van duurzame energie.
In een interview met het Franse persbureau AFP stelt Birol dat "geopolitieke breuken" de energietransitie kunnen afremmen en dat de oorlog in Oekraïne een grote rol speelt bij die oplopende spanningen. De IEA-topman gaf aan dat geopolitieke onrust een "grote schaduw" werpt over internationale betrekkingen en dat samenwerking steeds uitdagender wordt tussen grote spelers in de wereld. De VS en China zijn de grootste uitstoters ter wereld van broeikasgassen.
Birol roept de VS en China nu op om samen te komen op de grote klimaattop die later dit jaar in Dubai gehouden zal worden en hun spanningen opzij te schuiven, zowel geopolitiek als economisch. Op z'n minst zouden de twee landen een gezamenlijk standpunt moeten zoeken rond belangrijke kwesties waaronder schone energie en klimaatverandering, aldus Birol.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
3 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
6 uur geleden