IEA: toenemende interesse kernenergie door energiecrisis
PARIJS (ANP) - In veel landen groeit de interesse in het gebruik van kernenergie vanwege de hoge energieprijzen en de zorgen over de energievoorziening als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. Het is dan wel van belang dat overheden met goede regelgeving komen om ervoor te zorgen dat nieuwe centrales veilig en duurzaam ingezet kunnen worden. Ook moeten die centrales worden gebouwd zonder grote vertragingen en enorme kostenoverschrijdingen, aldus het IEA.
Omdat landen vanwege de oorlog in Oekraïne de afhankelijkheid van Russische fossiele brandstoffen afbouwen, wordt steeds vaker gekeken naar de bouw van nieuwe kernreactoren. Ook kunnen kerncentrales helpen bij het verlagen van de uitstoot om zo klimaatdoelstellingen te behalen. Onder meer in het Verenigd Koninkrijk en Nederland zijn er plannen om nieuwe centrales te bouwen.
IEA-directeur Fatih Birol zegt dat kernenergie in een goede positie verkeert om een comeback te maken. In 32 landen staan kerncentrales, maar de meeste centrales zijn meer dan dertig jaar oud. Veel centrales werden namelijk gebouwd in de nasleep van de oliecrises van de jaren zeventig.
Nieuwe centrales
Volgens het agentschap worden nu in negentien landen nieuwe centrales gebouwd. Maar volgens het IEA raken westerse landen marktaandeel kwijt als het gaat om de bouw van nieuwe centrales. Sinds 2017 is begonnen met de bouw van 31 nieuwe reactoren, waarvan er 27 een Russisch of Chinees ontwerp hebben.
Birol stelt dat overheden moeten zorgen voor stimulering van investeringen in nieuwe centrales en dat de nucleaire industrie een verantwoordelijkheid heeft om ervoor te zorgen dat die binnen budget en op tijd opgeleverd worden. Door vertragingen en kostenoverschrijdingen is er namelijk een rem geweest op de bouw van nieuwe centrales in westerse landen.
Kleinere kernreactoren
Het IEA stelt dat in de toekomst meer ingezet kan worden op de bouw van kleinere kernreactoren, de small modular reactors. Omdat ze kleiner en goedkoper zijn dan grote centrales zijn er minder risico's verbonden aan investeringen in die projecten. Dat zou ze aantrekkelijker maken voor overheden en bedrijven en ook het brede publiek.
Die kleine reactoren zouden volgens het agentschap bijvoorbeeld gebouwd kunnen worden op terreinen van buiten gebruik gestelde gas- en kolencentrales. Op die terreinen is doorgaans al de benodigde infrastructuur zoals koelwater en elektriciteitsnetwerken, net als opgeleid personeel aanwezig om de centrales te runnen.
Meer uit Financieel
MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
1 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Nederlandse Transavia-reizigers worden niet geraakt door geschrapte vluchten om de hoge kerosineprijzen. Volgens een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij heeft alleen het Franse deel van Transavia besloten om in mei en juni een deel van haar vluchten te schrappen. Vluchten vanuit Nederland worden niet getroffen.
3 uur geledenJERSEY CITY (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Farmaciebedrijf Organon, met een productievestiging in Oss, komt in Indiase handen. Het bedrijf Sun Pharmaceutical telt bijna 12 miljard dollar neer voor de onderneming die gespecialiseerd is in geneesmiddelen voor vrouwen. Het gaat om een van de grootste buitenlandse overnames door een Indiaas bedrijf ooit.
3 uur geledenALMERE (ANP) - Oud-ASML-bestuurder Martin van den Brink is per direct vertrokken als commissaris bij chiptoeleverancier ASMI. Die stap volgt volgens het bedrijf uit Almere op een "beoordeling dat de andere professionele activiteiten van de heer Van den Brink op termijn zouden kunnen leiden tot belangenverstrengeling".
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index aan de beurs in Amsterdam liet maandagochtend een klein verlies zien. Daarmee raakte een mogelijk nieuw record voor de hoofdgraadmeter aan het Damrak tijdens de dunne handel op Koningsdag weer wat uit beeld. Beleggers verwerkten onder meer wisselende signalen over de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geleden