IEA: Russische olie-inkomsten gedaald in november
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De inkomsten uit de export van olie door Rusland zijn in november gedaald in aanloop naar het prijsplafond dat het Westen heeft opgelegd op Russische olie. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) stonden de inkomsten onder druk door de kortingen die worden geboden op Russische olie, terwijl er wel meer werd uitgevoerd door Rusland.
Volgens schattingen van het IEA bedroegen die olie-inkomsten vorige maand 15,8 miljard dollar, omgerekend bijna 15 miljard euro. Dat is het op een na laagste niveau van dit jaar. In september werd het laagste niveau gemeten met 14,7 miljard dollar. Het geld uit de export van fossiele brandstoffen is met afstand de belangrijkste bron van inkomsten voor Rusland.
De hoeveelheid Russische ruwe olie en olieproducten die werd geëxporteerd steeg in november juist naar gemiddeld 8,1 miljoen vaten per dag. Dat is het hoogste niveau sinds april. Zo werd bijvoorbeeld veel meer olie naar India vervoerd, terwijl de export naar de Europese Unie afnam.
Prijsplafond Russische olie
De EU en de G7-landen hebben sinds 5 december een prijsplafond van 60 dollar per vat opgelegd voor Russische olie. Bedrijven mogen niet meewerken aan het transport van olie uit Rusland als die olie voor meer dan 60 dollar per vat wordt verkocht. Het gaat vooral om rederijen en verzekeraars. Ook heeft de EU een embargo op de invoer van Russische ruwe olie via tankers opgelegd. Die maatregelen moeten ervoor zorgen dat Rusland grotere moeite heeft om de oorlog in Oekraïne te financieren met de verkoop van olie.
Het IEA verwacht dat door die sancties de olieproductie van Rusland deze maand met 400.000 vaten per dag kan dalen. Moskou heeft namelijk gezegd geen olie te zullen verkopen aan landen die het prijsplafond steunen, wat dus tot een lagere productie kan gaan leiden.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
28 minuten geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
30 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
13 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
17 uur geleden