Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: Russische olie-inkomsten gedaald in november

IEA: Russische olie-inkomsten gedaald in november

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De inkomsten uit de export van olie door Rusland zijn in november gedaald in aanloop naar het prijsplafond dat het Westen heeft opgelegd op Russische olie. Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) stonden de inkomsten onder druk door de kortingen die worden geboden op Russische olie, terwijl er wel meer werd uitgevoerd door Rusland.

Volgens schattingen van het IEA bedroegen die olie-inkomsten vorige maand 15,8 miljard dollar, omgerekend bijna 15 miljard euro. Dat is het op een na laagste niveau van dit jaar. In september werd het laagste niveau gemeten met 14,7 miljard dollar. Het geld uit de export van fossiele brandstoffen is met afstand de belangrijkste bron van inkomsten voor Rusland.

De hoeveelheid Russische ruwe olie en olieproducten die werd geëxporteerd steeg in november juist naar gemiddeld 8,1 miljoen vaten per dag. Dat is het hoogste niveau sinds april. Zo werd bijvoorbeeld veel meer olie naar India vervoerd, terwijl de export naar de Europese Unie afnam.

Prijsplafond Russische olie

De EU en de G7-landen hebben sinds 5 december een prijsplafond van 60 dollar per vat opgelegd voor Russische olie. Bedrijven mogen niet meewerken aan het transport van olie uit Rusland als die olie voor meer dan 60 dollar per vat wordt verkocht. Het gaat vooral om rederijen en verzekeraars. Ook heeft de EU een embargo op de invoer van Russische ruwe olie via tankers opgelegd. Die maatregelen moeten ervoor zorgen dat Rusland grotere moeite heeft om de oorlog in Oekraïne te financieren met de verkoop van olie.

Het IEA verwacht dat door die sancties de olieproductie van Rusland deze maand met 400.000 vaten per dag kan dalen. Moskou heeft namelijk gezegd geen olie te zullen verkopen aan landen die het prijsplafond steunen, wat dus tot een lagere productie kan gaan leiden.

Meer uit Financieel

Bedrijvigheid in eurozone stijgt door groei Duitse industrie

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.

13 minuten geleden
Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op Polymarket

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.

1 uur geleden
Aston Martin waarschuwt voor slecht resultaat door heffingen VS

LONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.

1 uur geleden
AEX-index krabbelt licht op, focus op ontwikkelingen rond Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.

2 uur geleden
Terugroepactie babyvoeding doet Danone financieel weinig pijn

PARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."

2 uur geleden
VS en Indonesië sluiten handelsakkoord

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.

3 uur geleden
FT: Nvidia steekt geen 100 miljard, maar 30 miljard in OpenAI

SAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.

3 uur geleden