IEA roept op tot meer thuiswerken om olieverbruik te verminderen
PARIJS (ANP/AFP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) roept overheden op om onmiddellijk noodmaatregelen te nemen, waaronder meer thuiswerken, om het wereldwijde olieverbruik binnen enkele maanden te verminderen. De oproep van het energiebureau, dat vooral westerse landen adviseert over energie, wordt ingegeven door de vrees dat de olieleveringen uit Rusland ernstig worden verstoord door de Russische invasie van Oekraïne.
Het IEA waarschuwde eerder deze week al in zijn maandelijkse olierapport dat de westerse sancties tegen Rusland kunnen zorgen voor een "schok" op de wereldwijde oliemarkt door het wegvallen van veel Russische olieproductie. Volgens het IEA kan daardoor vanaf april de Russische productie met wel 3 miljoen vaten per dag gaan dalen omdat kopers olie uit Rusland mijden.
Het energiebureau komt nu met een stappenplan van tien aanbevelingen waarmee het olieverbruik in de ontwikkelde economieën in de komende vier maanden met 2,7 miljoen vaten per dag kan worden teruggedrongen. De maatregelen die overheden direct kunnen nemen zijn onder meer het verminderen van het olieverbruik van auto's door lagere snelheidslimieten, meer thuiswerken, beperkingen op de toegang tot stadscentra met de auto, goedkoper openbaar vervoer, meer carpoolen en meer gebruik van hogesnelheidstreinen en virtuele vergaderingen in plaats van vliegreizen.
Klimaatverandering
Het IEA tekent daarbij aan dat het verminderen van het olieverbruik niet alleen een tijdelijke maatregel moet zijn. Een aanhoudend lager olieverbruik is volgens het bureau niet alleen belangrijk om de energiezekerheid van landen te verbeteren, maar ook om de klimaatverandering aan te pakken en luchtvervuiling te verminderen.
Volgens het IEA wordt de wereld geconfronteerd met de grootste energiecrisis in decennia. Door zorgen over de Russische leveringen zijn de olieprijzen naar de hoogste niveaus in jaren gestegen. Ook de Europese gasprijzen hebben records bereikt door de vrees dat Rusland de toevoer naar Europa kan stopzetten. Het agentschap kwam eerder met een reeks voorstellen om Europa minder afhankelijk te maken van Russisch gas.
Oliereserves
Eerder deze maand gaf het IEA ook ruim 60 miljoen vaten aan oliereserves vrij om de verstoringen in de bevoorrading als gevolg van de Russische invasie te compenseren. Directeur Fatih Birol van het IEA zei vrijdag tijdens een persbijeenkomst ook te hopen dat oliekartel OPEC en zijn bondgenoten, waaronder Rusland, de productie zullen gaan verhogen om de verstoringen op de markt op te vangen.
Meer uit Financieel
TAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.
2 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen bezitten een auto en een rijbewijs in 2026 dan in de jaren ervoor. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de nieuwste cijfers. Aan het begin van dit jaar hebben bijna 11,9 miljoen Nederlanders een rijbewijs en zijn bijna 7,2 miljoen mensen in het bezit van een auto.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Carnaval lijkt er dit jaar voor te zorgen dat Nederlanders hun geliefden minder rozen geven voor Valentijnsdag. Marco Maasse, directeur van Vereniging Bloemist Winkeliers (VBW), ziet dit in het zuiden van het land gebeuren. "Als in een plaats stevig carnaval wordt gevierd, is er even iets minder aandacht voor bloemen", zegt hij. Bij Topbloemen.nl zijn minder rozen besteld vanwege carnaval en de voorjaarsvakantie.
1 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De carnavalsperiode zorgt dit jaar opnieuw voor een miljoenenomzet voor de horeca in Noord-Brabant en Limburg. Volgens Rabobank-deskundige Jos Klerx behalen sommige kroegen in de carnavalsweek waarschijnlijk zelfs 10 tot 20 procent van hun totale jaaromzet. Eerder onderzoek van economen liet zien dat er tijdens carnaval alles bij elkaar meer dan een miljard euro kan worden besteed door hossende en de polonaise lopende feestvierders.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft Amerikaanse volksvertegenwoordigers gewaarschuwd dat het Chinese AI-bedrijf DeepSeek op oneerlijke wijze technologie van Amerikaanse concurrenten kopieert. Volgens de ChatGPT-maker kan dit het technologische voordeel van de Verenigde Staten ondermijnen.
2 uur geleden