IEA rekent op sterkere stijging stroomverbruik
PARIJS (ANP) - Het wereldwijde stroomverbruik stijgt tot en met 2027 jaarlijks met bijna 4 procent, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Daarmee stijgt de vraag naar elektriciteit sneller dan de afgelopen jaren. Dat komt voor een groot deel doordat de industrie in veel landen meer elektriciteit nodig heeft. Daarnaast groeit het verbruik doordat meer gebouwen airconditioning krijgen en veel nieuwe datacenters door de AI-toepassingen worden bijgebouwd.
Volgens berekeningen van de beleidsadviseur voor energiezaken staat alle stroom die jaarlijks extra zal worden gebruikt gelijk aan het totale elektriciteitsverbruik van Japan in een heel jaar. De groei komt vooral voor rekening van opkomende economieën, met name China. Het land heeft al een omvangrijke industrie en maakt ook steeds meer zonnepanelen, elektrische auto's en batterijen, waarvoor extra energie nodig is.
In de Verenigde Staten zal de vraag naar elektriciteit jaarlijks 2 procent stijgen, verwacht het IEA. Datacenters die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie ondersteunen hebben veel stroom nodig, wat een grote rol speelt bij die stijging. In de Europese Unie verwacht het agentschap een "bescheidenere" toename.
De extra vraag naar elektriciteit kan opgevangen worden door de groei van stroomopwekking waarbij weinig of geen CO2 vrijkomt, schrijft het IEA in zijn nieuwe rapport over de elektriciteitsmarkt. Zo zijn de extra zonnepanelen die er wereldwijd bijkomen waarschijnlijk goed om de helft van de extra benodigde stroom te leveren. Ook leveren kerncentrales de komende jaren steeds meer stroom, voorspelt de organisatie.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verlaagt opnieuw de groeiverwachting voor de economie van de eurozone door de hoge inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De centrale bank in Frankfurt rekent voor dit jaar nu op een groei van 0,8 procent. In maart werd nog op 0,9 procent gerekend, toen er ook al een neerwaartse bijstelling was.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Wereldwijd zullen mensen de komende jaren minder alcohol gaan drinken, ondanks dat het aantal mensen stijgt dat oud genoeg is om dit te mogen doen. Dat blijkt uit een studie van marktonderzoeksbureau IWSR.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogt de rente in de eurozone om de hoge inflatie onder controle te krijgen. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omhoog naar 2,25 procent. Het is de eerste renteverhoging sinds september 2023 en de eerste rentewijziging in een jaar tijd.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Mercedes-Benz ziet groeimogelijkheden bij zijn activiteiten op defensiegebied door de ontwikkeling van speciale voertuigen voor het gebruik bij militaire doeleinden en reddingsmissies. Momenteel komt minder dan 1 procent van de totale omzet van het bedrijf uit de verkoop van dat soort voertuigen, maar Mercedes wil dat dus vergroten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Horecaondernemers maken nauwelijks extra omzet tijdens het WK voetbal. "Om financieel te profiteren, zal Oranje ver moeten komen in het toernooi, want dan zijn er veel momenten en wordt het vaak drukker", zegt voorzitter Marijke Vuik van branchevereniging KHN. Rabobank ziet dat bij eerdere knock-outwedstrijden van het Nederlands elftal kleine pieken waren in de horecaomzet.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De naam SpaceX is net zo bekend bij de Amerikaanse bevolking als vliegtuigbouwer Boeing. Dat komt naar voren uit een grote peiling die is uitgevoerd door persbureau Reuters in samenwerking met marktonderzoeker Ipsos. SpaceX, het ruimtevaart-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk, gaat vrijdag naar de beurs in New York, wat de grootste beursgang ooit moet worden.
3 uur geledenGOUDA (ANP) - Centric gaat een digitale werkplekomgeving aanbieden waarin overheidsorganisaties controle houden over hun data en digitale infrastructuur. Daarbinnen kunnen gebruikers documenten delen, chatten en agenda's beheren. Het moet een alternatief zijn voor platforms van grote techbedrijven. Het Nederlandse ict-bedrijf werkt hiervoor samen met het Duitse Nextcloud.
3 uur geleden