
IEA rekent op sterkere stijging stroomverbruik
PARIJS (ANP) - Het wereldwijde stroomverbruik stijgt tot en met 2027 jaarlijks met bijna 4 procent, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Daarmee stijgt de vraag naar elektriciteit sneller dan de afgelopen jaren. Dat komt voor een groot deel doordat de industrie in veel landen meer elektriciteit nodig heeft. Daarnaast groeit het verbruik doordat meer gebouwen airconditioning krijgen en veel nieuwe datacenters door de AI-toepassingen worden bijgebouwd.
Volgens berekeningen van de beleidsadviseur voor energiezaken staat alle stroom die jaarlijks extra zal worden gebruikt gelijk aan het totale elektriciteitsverbruik van Japan in een heel jaar. De groei komt vooral voor rekening van opkomende economieën, met name China. Het land heeft al een omvangrijke industrie en maakt ook steeds meer zonnepanelen, elektrische auto's en batterijen, waarvoor extra energie nodig is.
In de Verenigde Staten zal de vraag naar elektriciteit jaarlijks 2 procent stijgen, verwacht het IEA. Datacenters die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie ondersteunen hebben veel stroom nodig, wat een grote rol speelt bij die stijging. In de Europese Unie verwacht het agentschap een "bescheidenere" toename.
De extra vraag naar elektriciteit kan opgevangen worden door de groei van stroomopwekking waarbij weinig of geen CO2 vrijkomt, schrijft het IEA in zijn nieuwe rapport over de elektriciteitsmarkt. Zo zijn de extra zonnepanelen die er wereldwijd bijkomen waarschijnlijk goed om de helft van de extra benodigde stroom te leveren. Ook leveren kerncentrales de komende jaren steeds meer stroom, voorspelt de organisatie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is de handelsdag woensdag hoger geëindigd in de AEX, de hoofdgraadmeter op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bank presenteerde zijn kwartaalcijfers, waaruit naar voren kwam dat het resultaat beter was dan analisten hadden verwacht. Dit ondanks dat ABN AMRO in het eerste kwartaal van dit jaar een lagere winst boekte dan een jaar eerder. Het aandeel klom 5,5 procent.
20 minuten geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft woensdag een overeenkomst getekend voor de aankoop van 160 vliegtuigen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de golfstaat. Met de deal is een waarde van 200 miljard dollar gemoeid, ongeveer 178 miljard euro.
1 uur geledenASTEN (ANP) - Peter Gillis en zijn advocaat hebben woensdag een "goed" gesprek gevoerd met de advocaat van Taeke Dijkstra, de koper van Gillis' vakantieparken. Ze gaan er verder over praten met de bedoeling dat de koop doorgaat, melden de advocaten. Eerder wilde Dijkstra niet betalen vanwege de problemen van Gillis met de Belastingdienst.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geopend. De beurshandel begon de week al sterk door de deal tussen de Verenigde Staten en China om de hoge wederzijdse importheffingen tijdelijk fors te verlagen. Daardoor werden de zorgen over de Chinees-Amerikaanse handelsoorlog en een wereldwijde economische recessie verminderd.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Onder het personeel van KLM bestaan zorgen over het hervatten van de vluchten naar Israël. Dat bevestigt de Vereniging Nederlands Cabinepersoneel (VNC) na berichtgeving van de NOS. Het Israëlische luchtruim wordt bestookt met onder meer raketten van Houthi-rebellen in Jemen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil een eenmalige jaarlijkse uitkering voor kleine boeren verhogen van 1200 naar 2500 euro. Ook moeten deze kleine boeren vrijgesteld worden van milieuregels, stelt de Europese Commissie voor in een plan voor vereenvoudiging van de landbouwregels.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aziatische restaurants hebben een tegenvaller te verwerken gekregen in hun rechtszaak tegen de Staat over het schrappen van een gunstige regeling voor het halen van koks van buiten de Europese Unie. De rechtbank in Den Haag oordeelde dat ze met hun klacht bij het verkeerde adres waren. In plaats van de civiele rechter moet de bestuursrechter over dit soort zaken oordelen.
5 uur geleden