IEA rekent op krappe oliemarkt door lagere productie OPEC+
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde oliemarkt zal dit jaar blijven kampen met een tekort aan aanbod, meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Dat komt doordat OPEC+, het oliekartel en zijn bondgenoten, naar verwachting de productieverlagingen zal voortzetten in de tweede helft van het jaar. Vorige maand rekende het in Parijs gevestigde bureau, dat de grote economieën adviseert op energiegebied, juist nog op een overschot op de oliemarkt.
Saudi-Arabië en zijn partners kwamen eerder deze maand overeen om de productiebeperkingen van ongeveer 2 miljoen vaten per dag te verlengen tot halverwege het jaar. De olielanden willen daarmee de olieprijzen stutten. OPEC+ zal op 1 juni in het hoofdkantoor in Wenen bijeenkomen om te beslissen of de verlagingen worden voortgezet in de tweede helft van het jaar.
Tot eind 2024
Het IEA gaat er echter nu al van uit dat de productieverlagingen tot eind 2024 zullen voortduren. Dat is een ongebruikelijke zet van het agentschap. Normaal gesproken wacht de organisatie op het besluit van OPEC+ over het productiebeleid, voordat het de eventuele aanpassingen van de olieproductie opneemt in de vooruitzichten van de oliemarkt.
Het besluit is gebaseerd op herhaalde eerdere verlengingen door het oliekartel, verklaarde het agentschap. Groepsleider Saudi-Arabië heeft er bij andere leden namelijk steeds op aangedrongen voorzichtig te zijn bij het herstellen van de productie.
Vraag aangejaagd
Hoewel OPEC+ de productiebeperkingen nog niet volledig heeft doorgevoerd, helpen de maatregelen de prijzen van ruwe olie te verhogen ondanks het overvloedige aanbod uit de Verenigde Staten. De prijs van Brentolie noteert inmiddels ruim boven de 84 dollar per vat. Dat is het hoogste niveau in vier maanden.
Het IEA verhoogde ook de verwachting voor de wereldwijde vraag naar olie in 2024 met 110.000 vaten naar 1,3 miljoen vaten per dag. De vraag wordt daarbij aangejaagd door sterkere vooruitzichten van de Amerikaanse economie en de toegenomen behoefte aan scheepsbrandstof. Veel vrachtschepen mijden de Rode Zee door de Houthi-aanvallen in het gebied en varen om Kaap de Goede Hoop in Zuid-Afrika heen, waardoor ze meer brandstof verbruiken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
9 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
13 uur geleden