IEA: minder gebruik airco en rij langzamer tegen Russische olie
PARIJS (ANP/RTR) - Door airconditioners minder vaak te gebruiken, de thermostaat iets lager te zetten, langzamer te rijden en vaker openbaar vervoer te pakken kunnen Europese consumenten helpen de afhankelijkheid van Russische energie tegen te gaan en de kosten voor energieverbruik te verlagen. Dat schrijft het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Bovendien is energiebesparing goed voor het tegengaan van klimaatverandering.
Het IEA zegt dat bijvoorbeeld ook meer kan worden thuisgewerkt, auto's vaker gedeeld kunnen worden door passagiers, korte vliegtuigvluchten vervangen moeten worden door de trein en vaker kan worden gefietst of gewandeld. Een gemiddeld huishouden in de Europese Unie kan volgens het agentschap op die manier wel 450 euro per jaar aan energiekosten besparen. Alleen de thermostaat een graadje lager kan al 70 euro schelen en een verlaging van de gemiddelde rijsnelheid met 10 kilometer per uur kan jaarlijks nog eens 60 euro aan brandstof besparen, zegt het IEA.
Als de adviezen worden opgevolgd kan dat volgens het onderzoek op jaarbasis 220 miljoen vaten olie en 17 miljard kubieke meter gas uit Rusland in Europa schelen. Momenteel is de EU voor 26 procent van de olie-import en circa 40 procent van de aardgasleveringen afhankelijk van Rusland. Landen als Luxemburg en Oostenrijk zijn positief over de ideeën van het IEA.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
4 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
5 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
7 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
7 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
9 uur geleden