IEA: meer maatregelen nodig om doel energie-efficiëntie te halen
PARIJS (ANP) - Landen moeten meer maatregelen nemen en meer samenwerken om de doelstelling op het gebied van energie-efficiëntie te halen, vindt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Tijdens de klimaattop in Dubai vorig jaar stemden bijna tweehonderd landen in met het doel om de energie-efficiëntie te verdubbelen van 2 procent in 2022 naar 4 procent in 2030.
In het jaarlijkse rapport over de ontwikkelingen op het gebied van energie-efficiëntie in de wereld, stelt het IEA echter dat de wereldwijde energie-efficiëntie in 2024 met ongeveer 1 procent zal verbeteren. Dat is hetzelfde percentage als in 2023 en ongeveer de helft van het gemiddelde percentage tussen 2010 en 2019.
Energie-efficiëntie zorgt ervoor dat er minder energie nodig is om hetzelfde resultaat te behalen. Zo zorgen energiezuinige technische oplossingen zoals isolatie en verlichting op sensoren ervoor dat er minder energie wordt verbruikt. Volgens het IEA is het verbeteren van de efficiëntie van het energiegebruik van groot belang voor de overgang naar schonere energiebronnen omdat het de energiezekerheid verbetert, de energierekeningen voor consumenten verlaagt en de uitstoot van broeikasgassen vermindert.
Nultuitstoot
Volgens het IEA boeken overheden wereldwijd wel voortgang op het gebied van energie-efficiëntie. Zo heeft de Europese Unie de regelgeving herzien om in 2050 een gebouwenbestand met nuluitstoot te bereiken en heeft China de normen voor apparaten herzien en de nationale doelstellingen voor efficiëntie versterkt. Ook hebben de Verenigde Staten de normen voor brandstofverbruik voor zware voertuigen aangescherpt. Om de doelstelling te halen moeten er volgens het IEA echter wereldwijd sneller nieuwe beleidsregels worden ingevoerd en moeten veel bestaande beleidsregels worden aangescherpt.
"Gelukkig zijn de beleidsregels en technologieën om de efficiëntievoortgang te versnellen vandaag de dag direct beschikbaar en zetten veel overheden belangrijke stappen voorwaarts. Wat we nu hopen te zien, is snellere en sterkere beleidsreacties over de hele wereld", zegt IEA-topman Fatih Birol in het rapport voorafgaand aan de nieuwe klimaattop in Azerbeidzjan.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland heeft nieuwe plannen gepresenteerd om de CO2-uitstoot in te dammen, waarbij de regering in Berlijn 8 miljard euro extra uittrekt. Het geld is onder andere bedoeld voor de bouw van extra windmolens en subsidies voor de aanschaf van elektrische auto's. Experts zijn echter kritisch en betwijfelen dat het voldoende zal zijn.
44 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Tankpasaanbieder MKB Brandstof merkt dat tankpassen die automobilisten bij alle pompstations in Nederland kunnen gebruiken, veel populairder zijn geworden sinds de oorlog in het Midden-Oosten. Het bedrijf zegt sinds het uitbreken van dat conflict ruim 20 procent meer aanvragen te hebben ontvangen voor zogenoemde universele tankpassen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aanvullen van de gasvoorraden voor komende winter zal gepaard gaan met zeer hoge kosten, vreest energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - Honda Motor en Sony stoppen met de ontwikkeling en lancering van de elektrische auto's waaraan ze samen werkten. Dat meldt de joint venture van de autofabrikant en het technologieconcern, beide uit Japan, woensdag.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten geopend na de koersverliezen een dag eerder. De stemming onder beleggers op Wall Street kreeg steun van berichten dat de Verenigde Staten Iran een plan hebben voorgelegd dat een einde aan de oorlog zou moeten maken.
2 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese moederbedrijf van de grote webwinkel Temu, die ook in Nederland populair is, heeft in 2025 meer omzet geboekt. De opbrengsten van eigenaar PDD Holdings bedroegen ruim 431 miljard Chinese yuan, omgerekend bijna 54 miljard euro. Volgens PDD was die groei vooral te danken aan hogere inkomsten uit diensten rond onlinemarketing en transacties.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De branchevereniging van energieleveranciers wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om te voorkomen dat huishoudens de energierekening niet meer kunnen betalen. Energie-Nederland roept het kabinet op nu een energiefonds op te richten, zodat huishoudens met een laag inkomen deze winter steun kunnen krijgen.
3 uur geleden