IEA: meer maatregelen nodig om doel energie-efficiëntie te halen
PARIJS (ANP) - Landen moeten meer maatregelen nemen en meer samenwerken om de doelstelling op het gebied van energie-efficiëntie te halen, vindt het Internationaal Energie Agentschap (IEA). Tijdens de klimaattop in Dubai vorig jaar stemden bijna tweehonderd landen in met het doel om de energie-efficiëntie te verdubbelen van 2 procent in 2022 naar 4 procent in 2030.
In het jaarlijkse rapport over de ontwikkelingen op het gebied van energie-efficiëntie in de wereld, stelt het IEA echter dat de wereldwijde energie-efficiëntie in 2024 met ongeveer 1 procent zal verbeteren. Dat is hetzelfde percentage als in 2023 en ongeveer de helft van het gemiddelde percentage tussen 2010 en 2019.
Energie-efficiëntie zorgt ervoor dat er minder energie nodig is om hetzelfde resultaat te behalen. Zo zorgen energiezuinige technische oplossingen zoals isolatie en verlichting op sensoren ervoor dat er minder energie wordt verbruikt. Volgens het IEA is het verbeteren van de efficiëntie van het energiegebruik van groot belang voor de overgang naar schonere energiebronnen omdat het de energiezekerheid verbetert, de energierekeningen voor consumenten verlaagt en de uitstoot van broeikasgassen vermindert.
Nultuitstoot
Volgens het IEA boeken overheden wereldwijd wel voortgang op het gebied van energie-efficiëntie. Zo heeft de Europese Unie de regelgeving herzien om in 2050 een gebouwenbestand met nuluitstoot te bereiken en heeft China de normen voor apparaten herzien en de nationale doelstellingen voor efficiëntie versterkt. Ook hebben de Verenigde Staten de normen voor brandstofverbruik voor zware voertuigen aangescherpt. Om de doelstelling te halen moeten er volgens het IEA echter wereldwijd sneller nieuwe beleidsregels worden ingevoerd en moeten veel bestaande beleidsregels worden aangescherpt.
"Gelukkig zijn de beleidsregels en technologieën om de efficiëntievoortgang te versnellen vandaag de dag direct beschikbaar en zetten veel overheden belangrijke stappen voorwaarts. Wat we nu hopen te zien, is snellere en sterkere beleidsreacties over de hele wereld", zegt IEA-topman Fatih Birol in het rapport voorafgaand aan de nieuwe klimaattop in Azerbeidzjan.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Ubisoft reorganiseert en schrapt zes games die in ontwikkeling waren, waaronder Prince of Persia The Sands of Time. Het Franse gamebedrijf zegt zo geld vrij te willen maken om beter te kunnen concurreren op de markt voor hoogwaardige videospellen. Om diezelfde reden sluit Ubisoft studio's in Canada en Zweden.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag positief gereageerd op de aankondiging van Donald Trump dat hij geen geweld wil gebruiken bij zijn poging om Groenland in te lijven. De AEX vond de weg omhoog na die opmerking van de Amerikaanse president op het World Economic Forum in Davos.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol erkent dat er fouten zitten in de geluidsberekening. De Maatschappelijke Raad Schiphol (MRS) heeft deze ontdekt in een ontheffingsaanvraag om de geluidsgrenzen te overschrijden. De MRS eist een onafhankelijk onderzoek. De luchthaven stelt echter dat de fouten geen invloed hebben, vertelt een woordvoerder.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "uiterst onverstandig" om de invoering van een handelsverdrag met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur verder te vertragen, vinden werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Ze reageren op de beslissing van het Europees Parlement om het Europees Hof de deal te laten beoordelen. Maar volgens de belangenbehartigers van het Nederlandse bedrijfsleven is het door de toenemende internationale spanningen belangrijk om een akkoord te sluiten met Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement zet een stemming over delen van de handelsdeal tussen de VS en de EU officieel in de ijskast. Dat laat Europarlementariër en rapporteur namens de handelscommissie Bernd Lange woensdag weten.
3 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de importheffingen voor Zwitserland heeft verlaagd nadat Zwitserse bedrijven, waaronder Rolex, daarom hebben gevraagd, maar dat ze zo weer kunnen stijgen. Dat zei hij tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos.
3 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - President van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde is weggelopen van een diner op het World Economic Forum (WEF) toen de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick zich negatief uitliet over Europa. Dat melden ingewijden.
3 uur geleden