IEA-landen doen mee met VS bij vrijgave strategische oliereserves
PARIJS (ANP) - De lidstaten van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) gaan opnieuw olie uit hun strategische voorraden vrijgeven om zo de hoge brandstofprijzen tegen te gaan. Donderdag besloten de Verenigde Staten al om zes maanden lang dagelijks 1 miljoen vaten uit de strategische reserves op de markt te gaan brengen.
Om hoeveel vaten van de lidstaten het gaat is nog niet bekend. Het IEA zal begin volgende week met meer details komen. Begin maart gaven de 31 IEA-leden al meer dan 60 miljoen vaten vrij, waarvan ongeveer de helft voor rekening van de Amerikanen kwam. Door de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen hard gestegen, wat de inflatie sterk aanjaagt. Daardoor wordt de koopkracht van huishoudens zwaar ondermijnd en loopt de economie schade op.
De buitengewone IEA-vergadering werd voorgezeten door de Amerikaanse energieminister Jennifer Granholm. De nieuwe vrijgave uit de Amerikaanse reserve komt neer op ongeveer 180 miljoen vaten (van 159 liter), wat de grootste hoeveelheid ooit door Washington is. In totaal hebben de IEA-landen een gezamenlijke strategische reserve van 1,5 miljard vaten olie.
In een verklaring schreef het agentschap dat de IEA-landen, waaronder ook Frankrijk, Duitsland, Japan, Australië, het Verenigd Koninkrijk, Nederland, Turkije en Canada, de harde westerse sancties tegen Rusland vanwege de oorlog steunen. Het IEA spreekt van een "verschrikkelijke en niet uitgelokte" schending van de soevereine en territoriale integriteit van Oekraïne door Rusland.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
16 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
17 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
17 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
19 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
19 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
21 uur geleden