IEA: geen acuut tekort aan olie door lagere productie Rusland
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Er dreigt geen acuut tekort aan olie door een lagere olieproductie in Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne en de harde westerse sancties tegen Moskou. Dat meldt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in zijn maandelijkse rapport. De wereldwijde olievraag neemt namelijk minder sterk toe en er komt meer olie op de markt van de OPEC-landen in het Midden-Oosten en uit de Verenigde Staten.
Volgens het IEA daalde de Russische dagelijkse olieproductie in april met bijna 1 miljoen vaten. Vanwege de oorlog nemen westerse landen steeds minder olie af van Rusland en Russische oliebedrijven verlagen daarom hun productie. Overigens verkocht Rusland wel meer olie aan China en India. Ook aan de Europese Unie wordt nog olie verkocht. Daardoor stromen de miljarden uit de olieverkoop nog altijd naar de Russische schatkist.
Het IEA denkt dat de Russische productie dit jaar nog verder zal dalen, met 3 miljoen vaten per dag vanaf juli, doordat de sancties steeds zwaarder beginnen te wegen op de leveringen uit het land. De EU werkt aan een volledige boycot van Russische olie. Voor de invasie van Oekraïne lag de dagelijkse productie van Rusland op circa 10 miljoen vaten.
De groei van de wereldwijde olievraag wordt gedrukt door de coronalockdowns in China, waardoor er minder olie in dat land nodig is. China is 's werelds grootste importeur van olie. Het IEA denkt dat de gemiddelde dagelijkse olievraag dit jaar zal uitkomen op 99,4 miljoen vaten. Dat is een stijging van 1,8 miljoen vaten per dag vergeleken met vorig jaar. De lidstaten van het IEA zijn daarnaast bezig de strategische olievoorraden aan te spreken om zo te helpen bij het verlagen van de brandstofprijzen aan de pomp.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine uitslagen gesloten na de zware koersverliezen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hebben een lang weekend voor de boeg, want op maandag is de Amerikaanse beurshandel dicht voor President's Day.
16 uur geleden