Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: Europa moet nu alles doen om gasverbruik te verlagen

IEA: Europa moet nu alles doen om gasverbruik te verlagen

PARIJS (ANP) - Europa moet er nu alles aan doen om het gebruik van aardgas te verlagen om te voorkomen dat het continent een "harde winter" tegemoet gaat, met mogelijke tekorten aan gas. Dat schrijft topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een brandbrief. Birol zegt zich grote zorgen te maken over de situatie op de Europese gasmarkt en dringt er bij Europese landen op aan nog meer maatregelen te nemen om de afhankelijkheid van Russisch gas tegen te gaan.

Birol stelt dat het IEA al maanden waarschuwt voor een gascrisis in Europa en dat het continent het "epicentrum" is van de wereldwijde energiecrisis. Het agentschap kwam eerder al met een reeks aanbevelingen om het gebruik van gas af te bouwen. Birol ziet hier al wel enige vooruitgang, met name door meer in te zetten op hernieuwbare bronnen, maar dat is volgens hem nog lang niet voldoende. De zorgen over tekorten zijn nu alleen maar toegenomen door de vrees dat Rusland de belangrijke gaspijpleiding Nord Stream 1, die loopt naar Duitsland, volledig gaat dichtdraaien. Momenteel ligt die pijpleiding stil vanwege onderhoud. Moskou had eerder al de gasleveringen via Nord Stream 1 verminderd, wat volgens het IEA "alarmsignalen" zijn.

Een eerste onmiddellijke stap moet volgens Birol zijn dat het huidige verbruik van gas wordt verminderd en dat dit uitgespaarde gas wordt opgeslagen in reservoirs voor de winter. De IEA-topman stelt bijvoorbeeld dat bedrijven gecompenseerd kunnen worden voor het verlagen van het gasverbruik. Daarnaast kan tijdelijk meer ingezet worden op stroomproductie door kolen- en oliecentrales en ook door kernenergie. Ook zouden huishoudens minder gas moeten gebruiken. Overheden kunnen het goede voorbeeld geven met energiebesparende maatregelen in gebouwen. Verder moet meer op Europees niveau worden samengewerkt bij het terugdringen van gasverbruik.

"Als dit soort maatregelen nu niet ingevoerd worden, zal Europa in een extreem kwetsbare positie komen en kunnen we veel drastische verlagingen van het gasverbruik op een later tijdstip krijgen", aldus Birol. Hij zegt dat er sterke solidariteit in Europa nodig zal zijn om de gascrisis het hoofd te bieden.

Meer uit Financieel

Steeds grotere rol AI bij plannen van vakanties

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.

2 uur geleden
Wall Street eindigt lager, JPMorgan verliest na resultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.

7 uur geleden
Rusland neemt controle over fabrieken isolatiefabrikant Rockwool

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".

9 uur geleden
Trump zegt binnen enkele weken Fed-nominatie aan te kondigen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.

10 uur geleden
Boeing ontvangt voor het eerst sinds 2018 meer orders dan Airbus

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.

12 uur geleden
AEX-index zet opmars naar historische 1000-puntengrens voort

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geƫindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geƫindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.

12 uur geleden
Weinig beweging op Wall Street na meevallende inflatie VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.

14 uur geleden