Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: Europa moet nu alles doen om gasverbruik te verlagen

IEA: Europa moet nu alles doen om gasverbruik te verlagen

PARIJS (ANP) - Europa moet er nu alles aan doen om het gebruik van aardgas te verlagen om te voorkomen dat het continent een "harde winter" tegemoet gaat, met mogelijke tekorten aan gas. Dat schrijft topman Fatih Birol van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een brandbrief. Birol zegt zich grote zorgen te maken over de situatie op de Europese gasmarkt en dringt er bij Europese landen op aan nog meer maatregelen te nemen om de afhankelijkheid van Russisch gas tegen te gaan.

Birol stelt dat het IEA al maanden waarschuwt voor een gascrisis in Europa en dat het continent het "epicentrum" is van de wereldwijde energiecrisis. Het agentschap kwam eerder al met een reeks aanbevelingen om het gebruik van gas af te bouwen. Birol ziet hier al wel enige vooruitgang, met name door meer in te zetten op hernieuwbare bronnen, maar dat is volgens hem nog lang niet voldoende. De zorgen over tekorten zijn nu alleen maar toegenomen door de vrees dat Rusland de belangrijke gaspijpleiding Nord Stream 1, die loopt naar Duitsland, volledig gaat dichtdraaien. Momenteel ligt die pijpleiding stil vanwege onderhoud. Moskou had eerder al de gasleveringen via Nord Stream 1 verminderd, wat volgens het IEA "alarmsignalen" zijn.

Een eerste onmiddellijke stap moet volgens Birol zijn dat het huidige verbruik van gas wordt verminderd en dat dit uitgespaarde gas wordt opgeslagen in reservoirs voor de winter. De IEA-topman stelt bijvoorbeeld dat bedrijven gecompenseerd kunnen worden voor het verlagen van het gasverbruik. Daarnaast kan tijdelijk meer ingezet worden op stroomproductie door kolen- en oliecentrales en ook door kernenergie. Ook zouden huishoudens minder gas moeten gebruiken. Overheden kunnen het goede voorbeeld geven met energiebesparende maatregelen in gebouwen. Verder moet meer op Europees niveau worden samengewerkt bij het terugdringen van gasverbruik.

"Als dit soort maatregelen nu niet ingevoerd worden, zal Europa in een extreem kwetsbare positie komen en kunnen we veel drastische verlagingen van het gasverbruik op een later tijdstip krijgen", aldus Birol. Hij zegt dat er sterke solidariteit in Europa nodig zal zijn om de gascrisis het hoofd te bieden.

Meer uit Financieel

Von der Leyen optimistisch over handelsdeal met VS

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.

5 uur geleden
Burgerketen Shake Shack keldert op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.

5 uur geleden
Trump geeft EU tot 4 juli voor handelsdeal, dreigt met heffingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.

6 uur geleden
Nieuwe stap in Frans onderzoek naar Elon Musk en X

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.

7 uur geleden
Harrods compenseert tientallen mensen na misbruik door eigenaar

LONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.

8 uur geleden
Britse adverteerders eisen miljarden compensatie van Google

LONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).

8 uur geleden
Vertaalbedrijf DeepL schrapt kwart personeel vanwege AI

KEULEN (ANP/AFP) - Het Duitse AI-vertaalbedrijf DeepL schrapt ongeveer een kwart van de banen. Topman en oprichter Jarek Kutylowski meldt donderdag op LinkedIn dat zo'n 250 werkplekken bij DeepL verdwijnen vanwege de opmars van kunstmatige intelligentie.

8 uur geleden