Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: EU moet gas besparen om lege opslagen te voorkomen

IEA: EU moet gas besparen om lege opslagen te voorkomen

PARIJS (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Europese Unie moet meer gas gaan besparen om te voorkomen dat gasopslagen leeg raken en er tekorten in de winter optreden. Dat zegt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in een rapport. De EU-lidstaten zijn al bezig met besparingen, waardoor volgens het IEA dit jaar al een recorddaling van het verbruik met 10 procent te zien is.

Voor volgend jaar rekent het IEA op een verdere daling van het gasverbruik in Europa met 4 procent. Met name in de industrie wordt minder gas verstookt omdat fabrieken zijn stilgelegd, maar ook in de energiesector omdat meer steenkool en olie worden gebruikt voor energieproductie. Vanwege de westerse steun aan Oekraïne in de oorlog met Rusland heeft Moskou de gasleveringen aan Europa grotendeels stilgelegd. Daardoor zijn de energieprijzen hard gestegen, wat tot veel financiële pijn leidt bij huishoudens en bedrijven.

"De Russische invasie van Oekraïne en de scherpe verlaging van de gasleveringen aan Europa veroorzaken aanzienlijke schade aan consumenten, bedrijven en economieën, niet alleen in Europa, maar ook in opkomende landen", zegt IEA-energie- en veiligheidsdirecteur Keisuke Sadamori in het rapport.

Verstoringen

Het agentschap stelt dat zonder verdere besparingen en bij een volledige stop van Russische leveringen de Europese opslagniveaus in februari kunnen dalen naar slechts 5 procent. Als er dan aan het einde van de winter een strenge koudeperiode intreedt kunnen die lage niveaus leiden tot verstoringen. Overigens kunnen grotere importen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) wel helpen om voorraden beter te vullen, aldus het IEA.

"Gasbesparende maatregelen zijn daarom cruciaal om uitstroom uit voorraden te minimaliseren en voorraden op peil te houden tot het einde van het verwarmingsseizoen. De vooruitzichten voor de gasmarkt blijven troebel, met name door het roekeloze en onvoorspelbare gedrag van Rusland, dat zijn reputatie als betrouwbare leverancier heeft verbrijzeld", schrijft het IEA. Het agentschap verwacht dat ook in 2023 de gasmarkt erg krap zal zijn.

Meer uit Financieel

TUI merkt dat reizigers langer wachten met boeken door oorlog

HANNOVER (ANP) - Reisorganisatie TUI ziet dat mensen langer wachten met het boeken van een vakantie voor deze zomer als gevolg van onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. De hotels en resorts zijn minder volgeboekt dan vorig jaar. Volgens TUI moet 45 procent van de reizigers nog een vakantie boeken voor deze zomer.

9 minuten geleden
DNB: helft bedrijfsleningen gaat naar midden- en kleinbedrijf

AMSTERDAM (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf (mkb) ontvangt bijna de helft van alle bankleningen aan ondernemingen in Nederland, blijkt uit gegevens die De Nederlandsche Bank (DNB) voor het eerst presenteert. Volgens de centrale bank betalen de mkb-bedrijven over deze leningen vaak een iets hogere rente dan andere, grotere ondernemingen.

43 minuten geleden
ABN AMRO: oorlog Midden-Oosten vergroot onzekerheid, winst omhoog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een hogere winst behaald dan een jaar eerder, mede geholpen door kostenbesparingen. In een toelichting op de cijfers zegt de bank dat de Nederlandse economie tot dusver veerkrachtig is gebleven, maar dat de oorlog in het Midden-Oosten de economische onzekerheid wel heeft vergroot.

1 uur geleden
Levensmiddelenfabrikanten waarschuwen voor duurdere boodschappen

DEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.

2 uur geleden
Knauw voor pensioenopbouw veel Nederlanders door oorlog en rente

DEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.

8 uur geleden
Fiscale aftrekregeling populair voor investeringen in batterijen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.

8 uur geleden
Tegenvallende inflatie zet rem op beursrally in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.

10 uur geleden