IEA dringt bij OPEC+ aan op nog hogere olieproductie
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) dringt er bij de OPEC+ op aan om de olieproductie nog sterker te gaan verhogen om de hoge brandstofprijzen tegen te gaan. De alliantie van oliekartel OPEC met bondgenoten als Rusland heeft tot dusver geweigerd de productie sterker op te voeren. Vanwege de dure brandstof hebben de Verenigde Staten en andere grote landen aangekondigd de strategische oliereserves aan te spreken om de prijzen te drukken.
Volgens IEA-directeur Fatih Birol zorgen de hoge brandstofprijzen voor risico's voor grote economieën, bijvoorbeeld omdat daardoor de inflatie sterk wordt aangejaagd en huishoudens en bedrijven veel meer geld kwijt zijn aan energie. Birol vindt dat de OPEC+ hier rekening mee moet houden en ervoor moet zorgen dat de prijzen dalen. Volgens hem zorgt de OPEC+ voor "kunstmatige krapte" op de oliemarkt. Ook zou Rusland volgens hem meer aardgas naar Europa moeten transporteren om de hoge gasprijzen aan te pakken.
De OPEC+ is momenteel bezig de productie elke maand met 400.000 vaten per dag te verhogen. Volgende week staat een nieuwe vergadering gepland en de oliegroep lijkt niet van plan te zijn nog meer te gaan produceren. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal zou de alliantie zelfs overwegen om tijdelijk te pauzeren met de geleidelijke verhoging van de productie nu de VS en andere landen olie uit de strategische voorraden gaan vrijgeven. Volgens de OPEC+ zijn de strategische reserves bedoeld voor noodgevallen en is daar geen sprake van.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
12 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.
17 uur geledenDANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.
21 uur geledenNUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
23 uur geleden