Idsinga heeft nog geen 'panklaar' antwoord op tegenvaller box 3
DEN HAAG (ANP) - Toekomstig staatssecretaris Folkert Idsinga (Fiscaliteit) wil nog niet zeggen hoe hij de verwachte miljardentegenvaller bij de belasting op vermogensrendement (box 3) denkt op te vangen. "Daar is een analyse voor nodig die ik niet panklaar heb", zei hij tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. "Maar ik neem aan dat daar op het ministerie aan wordt gewerkt."
De Hoge Raad zette onlangs opnieuw een streep door de manier waarop belasting wordt geheven op inkomsten uit spaargeld en beleggingen. De hoogste rechter bepaalde al voor de tweede keer dat een heffing op basis van een verondersteld rendement eigenlijk niet door de beugel kan. Dat betekent dat weer een groep belastingplichtigen compensatie moet krijgen.
Bovendien geeft het arrest onduidelijkheid over belastingopbrengsten in de komende jaren. Een nieuw stelsel waarin belasting wordt geheven over daadwerkelijk behaald rendement is nog in de maak. Het wetsvoorstel ligt nu bij de Raad van State en moet daarna nog door de Tweede en Eerste Kamer worden behandeld. Het treedt op zijn vroegst in 2027 in werking.
Idsinga vraagt om tijd
Idsinga wil nog niet zeggen of hij van plan is de tegenvaller op te vangen door op een andere manier meer belasting op te halen bij vermogenden. Voor die oplossing, die in lijn is met de begrotingsregels die de afgelopen regeringscoalities hanteerden, koos het nu demissionaire kabinet na een uitspraak van de Hoge Raad over box 3.
Of dat ook nu gebeurt, is onder meer afhankelijk van hoe groot de tegenvaller precies is, zegt Idsinga. "Geef mij nog even wat tijd", vraagt de beoogde NSC-bewindsman. Hij moet naar eigen zeggen ook eerst overleggen met zijn "strenge buurman", wijzend naar VVD'er Eelco Heinen, die beoogd minister van Financiën is.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.
16 uur geleden