Ideeën Rutte over nieuwe bestuursstijl maken weinig indruk
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe bestuursstijl die Mark Rutte als VVD-leider in Nieuwsuur aankondigde, maakt niet echt indruk op andere partijen. D66-leider Sigrid Kaag toonde zich nog het meest positief. De ideeën zijn "een begin en dat vind ik heel belangrijk", zei ze dinsdag. Linkse oppositiepartijen vinden het niet voldoende.
Er was met spanning uitgekeken naar de denkbeelden van Rutte. Hij had eerder gezegd "radicale ideeën" te hebben over de nieuwe relatie tussen kabinet en parlement. Kaag vond de geopperde gedachten niet heel radicaal. "Soms is de trailer spannender dan de film."
Ze is blij dat de grootse partij in de Tweede Kamer nu een aantal belangrijke thema's omarmt waarvoor haar en andere partijen al langer pleiten. Het gaat volgens Kaag om zaken als het dualisme en het herstel van de rechtstaat. Rutte wordt door veel partijen gezien als de verpersoonlijking van de oude bestuursstijl waarbij coalitiepartijen zaken volledig dichttimmerden en de rest van de Kamer feitelijk buitenspel kwam te staan.
Maatwerk
Rutte kwam in Nieuwsuur met een paar voorstellen. Hij wil onder meer bij overleg met de maatschappelijke organisaties over het oplossen van grote problemen, eerst daarover een debat met de Kamer. Verder moeten uitvoeringsorganisaties zoals de Belastingdienst meer maatwerk leveren. Ook kan Rutte zich vinden in een regeerakkoord op hoofdlijnen en zeer beperkt coalitieoverleg zodat meer debat in de Kamer mogelijk wordt.
GroenLinks-leider Jesse Klaver noemt de plannen van Rutte "niet voldoende voor wat Nederland nodig heeft". Om het vertrouwen tussen de burger en de overheid te herstellen, "moeten we breken met het economisme van de afgelopen tien jaar. En we moeten een inhoudelijk debat voeren over hoe we dat veranderen. Nederland is geen BV, Nederland is een democratie." In tegenstelling tot veel andere partijen heeft GroenLinks samenwerking met Rutte in een nieuw kabinet nog niet uitgesloten.
"Het was onder de maat", zegt PvdA-leider Lilianne Ploumen. Rutte kwam volgens haar niet met oplossingen waarmee het vertrouwen van de burger in de overheid wordt hersteld. Ploumen denkt dan bijvoorbeeld aan de publieke financiering van de kinderopvang zodat mensen hiervoor geen toeslag meer hoeven aan te vragen. Op de vraag of de PvdA kan samenwerken in een nieuwe coalitie met Rutte wil ze niet ingaan. "Bij die vraag zijn we nog lang niet."
Diskwalificatie
Fractieleider Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren) is evenmin onder de indruk. "Ik heb wel enige ervaring met radicale ideeën en bij de heer Rutte kon ik er niet één bespeuren", zegt zij. Ouwehand zegde eerder al het vertrouwen in Rutte op, en blijft erbij dat hij geen premier meer zou moeten zijn. "Ik denk dat je als volksvertegenwoordiger een ondergrens moet stellen en dat is dat degene die ons land leidt de rechtstaat respecteert en het fatsoen heeft om niet te liegen tegen de Kamer." Zij vindt dat Rutte "zichzelf echt wel gediskwalificeerd" heeft.
De Tweede Kamer debatteert woensdag over het eindverslag van informateur Herman Tjeenk Willink. Er zal dan een nieuwe informateur worden aangesteld die verder gaat met de vorming van een nieuw kabinet. Naar verluidt zal Mariëtte Hamer van PvdA-huize deze taak op zich nemen. Hamer is voorzitter van de Sociaal-Economische Raad (SER).
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) herhaalt aan de formatietafel bij D66 en CDA de oproep dat de overheid niet nog meer geld moet uitgeven. Directeur Pieter Hasekamp zegt na zijn gesprek met de formerende partijen dat die "keuzes moeten maken. Dat zijn politieke keuzes, maar alleen maar meer van alles, dat gaat niet werken."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat doet het kabinet tegen femicide? Hoe voorkom je dat jongeren gaan vapen of drugs gebruiken? En stelt mijn diploma straks nog wel iets voor nu AI steeds meer banen overneemt? Dit waren enkele vragen die kinderen van vijf basisscholen in de plenaire zaal afvuurden op het demissionaire kabinet. Het heet dan wel het Kindervragenuur, maar de vragen waren allerminst kinderachtig.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid steunt het wetsvoorstel van D66 dat de minister van Justitie de bevoegdheid ontneemt om het Openbaar Ministerie (OM) de opdracht te geven iemand te vervolgen. Het was al langer bekend dat GL-PvdA, CDA, SP en FVD achter dit plan staan. Partij voor de Dieren sluit zich hierbij aan als er dinsdagmiddag wordt gestemd, heeft een woordvoerder laten weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de formatiegesprekken van D66 en CDA met een lange reeks betrokkenen en deskundigen draait het om uitvoerbaarheid, zei informateur Sybrand Buma na afloop van de gesprekken op maandagavond. "De vertaling van verschillende verkiezingsprogramma's naar een uitvoeringsprogramma, dat moet je echt doen met mensen van buiten."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten heeft maandagavond de Thorbeckeprijs voor politieke welsprekendheid gewonnen. De andere genomineerden waren JA21-Kamerlid Ingrid Coenradie en SP-leider Jimmy Dijk.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Henri Bontenbal (CDA) verwacht niet dat partijen "alles gaan neersabelen" wat CDA en D66 op papier zetten. De lijsttrekker vertelde maandagavond voorafgaand aan een afspraak met D66-leider Rob Jetten dat de twee partijen zich constructief opstellen en verwachten dat andere partijen dit ook doen. "Iedereen wil een mooi Nederland en vooruit met een kabinet."
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA en D66 moeten de komende weken knopen doorhakken over financiële en economische thema's. Dat vertelde partijleider Rob Jetten (D66) nadat hij samen met CDA-leider Henri Bontenbal en informateur Sybrand Buma (CDA) maandag meerdere gesprekken had gevoerd met experts op dit gebied. Wel benadrukte hij dat zijn partij samen met het CDA 44 zetels heeft in de Tweede Kamer en daarom geen "dichtgerekende plaat" op tafel gaat leggen. Dat moet gebeuren in het definitieve regeerakkoord, waar dan "hopelijk" ook andere partijen bij betrokken zijn.
22 uur geleden