Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iconische Amerikaanse tv-journalist Barbara Walters (93) overleden

Iconische Amerikaanse tv-journalist Barbara Walters (93) overleden

NEW YORK (ANP) - Barbara Walters, de baanbrekende tv-presentatrice en -interviewer die het glazen plafond verbrijzelde en een dominante kracht werd in een lang door mannen gedomineerde sector, is overleden. Ze werd 93. Dat is vrijdag (lokale tijd) bekendgemaakt door ABC News, de Amerikaanse nieuwszender waar Walters het grootste deel van haar carrière werkte.

Walters kwam in 1976 bij ABC News en werd er de eerste vrouwelijke presentator van een 's avonds op nationale tv uitgezonden nieuwsprogramma. Drie jaar later werd ze co-host van 20/20, een onderzoeksjournalistiek programma dat onder meer nieuwsdocumentaires, reportages en interviews maakt. In 1997 lanceerde ze The View, waarin een vast panel van vrouwen de actualiteit bespreekt.

Ze maakte haar laatste optreden als co-host van The View in 2014, maar bleef uitvoerend producent van het programma en ging door met het maken van interviews en specials voor ABC News. In een carrière die vijf decennia besloeg, won Walters 12 Emmy-awards, waarvan 11 in dienst van ABC News.

Haar interviews waren veelomvattend en haar toegang tot publieke figuren werd gedurende haar carrière alleen maar groter. Walters stak de Varkensbaai over met de Cubaanse leider Fidel Castro en hield het eerste gezamenlijke interview met de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Menachem Begin. Ze ontwikkelde ook een reputatie voor het stellen van lastige vragen. Zo vroeg ze de Russische president Vladimir Poetin of hij ooit opdracht had gegeven om iemand te vermoorden (hij ontkende).

In 1999 keken naar schatting 74 miljoen kijkers naar Walters die Monica Lewinsky interviewde over de affaire van de voormalige Witte Huis-stagiair met de toenmalige president Bill Clinton. Tegen het einde van het interview vroeg Walters aan Lewinsky: "Wat ga je je kinderen vertellen als je ze hebt?" Lewinsky antwoordde: "Mama heeft een grote fout gemaakt", waarop Walters zei: "En dat is het understatement van het jaar."

Door de jaren heen hebben door Walters geïnterviewde personen ook kritiek geuit op haar interviewstijl. Zo verklaarde zanger Ricky Martin in 2021 dat hij getraumatiseerd was door het gesprek met Walters waarin zij hem - tien jaar voordat hij publiekelijk uit de kast kwam - dwong iets over zijn seksualiteit te zeggen. Walters bood daarvoor later haar excuses aan. Actrice Brooke Shields noemde vorig jaar haar interview uit 1985 met Walters "geen journalistiek en bijna crimineel". Walters had de toen 15-jarige Shields onder meer gevraagd op te staan om haar lichaam te tonen.

Walters interviewde vanaf de jaren zeventig elke Amerikaanse president en first lady, van de Nixons tot de Obama's. Ze interviewde president Donald Trump en First Lady Melania Trump voordat ze het Witte Huis binnengingen.

Een deel van het hoofdkantoor van ABC News in New York werd in mei 2014 omgedoopt tot 'Barbara Walters Building'. Tijdens de ceremoniële naamgeving zei Walters: "Mensen vragen me vaak: wat is je nalatenschap? Dat zijn niet de interviews met staatshoofden of beroemdheden. Als ik een nalatenschap heb (...), dan hoop ik dat ik een kleine rol heb gespeeld bij het effenen van de weg voor vele fantastische vrouwen."

Meer uit Buitenland

Japanse kuststad getroffen door grootste brand in decennia

TOKYO (ANP/RTR) - Een uitzonderlijk grote brand in een kuststad in het zuiden van Japan heeft zeker één persoon het leven gekost. Minstens 170 gebouwen in Oita zijn door het vuur beschadigd. De kuststad, met zo'n half miljoen inwoners, ligt ongeveer 750 kilometer ten zuidwesten van Tokyo, op het eiland Kyushu. Het is de grootste brand in een Japanse stad in decennia. Hulpdiensten proberen nog steeds het vuur te bedwingen.

19 minuten geleden
Polen sluit vliegvelden om bombardementen net over de grens

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft twee vliegvelden in het oosten van het land tijdelijk gesloten na Russische bombardementen net over de grens met Oekraïne. Dat meldt de Poolse luchtverkeersleidingsdienst PANSA op X. De luchthavens in Rzeszów en Lublin blijven dicht "om militaire luchtvaart de volledige vrijheid te geven om te opereren", voegt PANSA eraan toe.

1 uur geleden
Analyse: met drie acties kan de opwarming onder 2 graden blijven

KEULEN (ANP) - Als landen op korte termijn drie acties uitvoeren die ze al eerder zijn overeengekomen, kan de opwarming van de aarde ruim onder de 2 graden blijven. Tot die conclusie komt Climate Action Tracker (CAT) in een analyse. "Dan moeten ze wel nu beginnen en ook na 2035 krachtig blijven optreden", zeggen onderzoekers van het wetenschappelijke initiatief erbij.

2 uur geleden
Gustav Klimt-schilderij op een na duurste kunstwerk ooit geveild

NEW YORK (ANP) - Een zeldzaam schilderij van Gustav Klimt (1862-1918) is in New York verkocht voor 236,4 miljoen dollar (204,1 miljoen euro). Het werk Bildnis Elisabeth Lederer is daarmee het op een na duurste kunstwerk dat ooit werd geveild, meldt veilinghuis Sotheby's. Het duurste geveilde kunstwerk is Leonardo da Vinci's Salvator Mundi, dat in 2017 voor 450,3 miljoen dollar (388,8 miljoen euro) bij Christie's werd verkocht.

5 uur geleden
Trump keurt verkoop F-35's aan Saudi-Arabië goed bij bezoek prins

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Saudi-Arabië hebben tijdens een bezoek van kroonprins Mohammed bin Salman overeenkomsten getekend over de verkoop van geavanceerde Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen en samenwerking op het gebied van civiele kernenergie. Dat meldt het Witte Huis.

7 uur geleden
Ook Senaat VS akkoord met vrijgave Epstein-dossiers

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsvoorstel goedgekeurd dat de vrijgave beveelt van federale dossiers over Jeffrey Epstein. De dossiers bevatten mogelijk belastend materiaal voor prominente figuren, onder wie president Donald Trump.

7 uur geleden
Doden door Israëlisch bombardement op Palestijnen in Zuid-Libanon

BEIROET/SIDON (ANP/AFP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een dichtbevolkte Palestijnse wijk aan de rand van de Libanese stad Sidon zijn volgens plaatselijke media zeker dertien doden gevallen.

10 uur geleden