Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICJ-voorzitter wordt Libanees premier, tot woede van Hezbollah

ICJ-voorzitter wordt Libanees premier, tot woede van Hezbollah

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Nawaf Salam, de huidige voorzitter van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, is benoemd als nieuwe premier van Libanon. Dat heeft tot woede geleid bij Hezbollah, dat zegt buitengesloten te worden bij de besluitvorming.

Dat Salam voldoende steun van het parlement kreeg, betekent een grote kentering in de Libanese machtsbalans. Hezbollah wilde dat interim-premier Najib Mikati zou aanblijven en ging er volgens een ingewijde van uit dat de andere fracties daar ook mee akkoord waren.

De belangrijke politieke functies worden in Libanon altijd verdeeld onder de grote religies van het land. De premier is altijd een soennitische moslim, de parlementsvoorzitter een sjiitische moslim en de president een christen. Vorige week koos het parlement ook al een president: legerleider Joseph Aoun. Die post was daarvoor twee jaar onbezet geweest.

Hezbollah steunde aanvankelijk een andere kandidaat, maar ging uiteindelijk overstag. De militante beweging was er volgens de ingewijde van uitgegaan dat dat gebaar van goede wil betekende dat de rest akkoord zou gaan met het aanblijven van Mikati als premier. Nu dat niet is gebeurd voelt Hezbollah zich belazerd. Hezbollah-parlementslid Mohammed Raad zei dat de beweging "een hand had uitgestoken" bij die verkiezing van Aoun, maar dat die hand nu is "afgehakt" bij de benoeming van Salam.

Meer uit Buitenland

Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

35 minuten geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

2 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

3 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

4 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

4 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

4 uur geleden
Israël bouwt nieuwe woningen in nederzettingen op Westoever

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.

5 uur geleden