Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICJ-voorzitter wordt Libanees premier, tot woede van Hezbollah

ICJ-voorzitter wordt Libanees premier, tot woede van Hezbollah

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Nawaf Salam, de huidige voorzitter van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, is benoemd als nieuwe premier van Libanon. Dat heeft tot woede geleid bij Hezbollah, dat zegt buitengesloten te worden bij de besluitvorming.

Dat Salam voldoende steun van het parlement kreeg, betekent een grote kentering in de Libanese machtsbalans. Hezbollah wilde dat interim-premier Najib Mikati zou aanblijven en ging er volgens een ingewijde van uit dat de andere fracties daar ook mee akkoord waren.

De belangrijke politieke functies worden in Libanon altijd verdeeld onder de grote religies van het land. De premier is altijd een soennitische moslim, de parlementsvoorzitter een sjiitische moslim en de president een christen. Vorige week koos het parlement ook al een president: legerleider Joseph Aoun. Die post was daarvoor twee jaar onbezet geweest.

Hezbollah steunde aanvankelijk een andere kandidaat, maar ging uiteindelijk overstag. De militante beweging was er volgens de ingewijde van uitgegaan dat dat gebaar van goede wil betekende dat de rest akkoord zou gaan met het aanblijven van Mikati als premier. Nu dat niet is gebeurd voelt Hezbollah zich belazerd. Hezbollah-parlementslid Mohammed Raad zei dat de beweging "een hand had uitgestoken" bij die verkiezing van Aoun, maar dat die hand nu is "afgehakt" bij de benoeming van Salam.

Meer uit Buitenland

Trump denkt dat koning Charles zou hebben geholpen met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.

1 uur geleden
Schepen van Gaza-Flotilla benaderd door 'Israëlische speedboten'

ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.

2 uur geleden
Washington Post: vliegdekschip VS verlaat Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.

2 uur geleden
Pro-Iraanse beweging eist steekincident Londen op

LONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.

3 uur geleden
Kritiek op minister Hegseth om kosten oorlog VS met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.

4 uur geleden
Poetin stelt eendaagse wapenstilstand met Oekraïne voor op 9 mei

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.

4 uur geleden
Voormalig FBI-directeur Comey meldt zich bij rechter in Virginia

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.

4 uur geleden