ICJ-voorzitter wordt Libanees premier, tot woede van Hezbollah
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Nawaf Salam, de huidige voorzitter van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, is benoemd als nieuwe premier van Libanon. Dat heeft tot woede geleid bij Hezbollah, dat zegt buitengesloten te worden bij de besluitvorming.
Dat Salam voldoende steun van het parlement kreeg, betekent een grote kentering in de Libanese machtsbalans. Hezbollah wilde dat interim-premier Najib Mikati zou aanblijven en ging er volgens een ingewijde van uit dat de andere fracties daar ook mee akkoord waren.
De belangrijke politieke functies worden in Libanon altijd verdeeld onder de grote religies van het land. De premier is altijd een soennitische moslim, de parlementsvoorzitter een sjiitische moslim en de president een christen. Vorige week koos het parlement ook al een president: legerleider Joseph Aoun. Die post was daarvoor twee jaar onbezet geweest.
Hezbollah steunde aanvankelijk een andere kandidaat, maar ging uiteindelijk overstag. De militante beweging was er volgens de ingewijde van uitgegaan dat dat gebaar van goede wil betekende dat de rest akkoord zou gaan met het aanblijven van Mikati als premier. Nu dat niet is gebeurd voelt Hezbollah zich belazerd. Hezbollah-parlementslid Mohammed Raad zei dat de beweging "een hand had uitgestoken" bij die verkiezing van Aoun, maar dat die hand nu is "afgehakt" bij de benoeming van Salam.
Meer uit Buitenland
ASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.
6 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
13 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
13 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
13 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
16 uur geleden