ICJ verwerpt verzoek Zuid-Afrika om verbod op offensief in Rafah
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft het verzoek van Zuid-Afrika afgewezen om het verwachte offensief van Israël in Rafah te verbieden. Het VN-hof erkent dat een aanval de situatie zou verergeren, maar denkt niet dat het nodig is om Israël aanvullende maatregelen op te leggen.
Het ICJ oordeelde vorige maand dat Israël er alles aan moet doen om een genocide te voorkomen en om burgers zoveel mogelijk te beschermen tijdens de oorlog met Hamas in de Gazastrook. Volgens Zuid-Afrika zou een offensief in Rafah een schending van die uitspraak betekenen, omdat dat het laatste toevluchtsoord is voor de Gazanen. Er houden zich zo'n 1,4 miljoen Palestijnen schuil in de stad aan de grens met Egypte, meer dan de helft van de bevolking in Gaza.
Het ICJ benadrukt dat Israël zich aan de uitspraak uit januari moet houden en het genocideverdrag niet mag schenden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
4 uur geleden