ICJ staat Oekraïense zaak tegen Rusland deels toe
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft vrijdag besloten dat het een zaak zal behandelen waarin Kyiv heeft gevraagd te verklaren dat het geen genocide heeft gepleegd in Oost-Oekraïne, zoals Rusland beweerde bij de invasie van het buurland. De rechters wezen de meeste bezwaren van Moskou tegen de zaak af, maar oordeelden wel dat het ICJ niet in alle delen van de zaak bevoegd is uitspraak te doen.
Rusland vroeg om volledige afwijzing van de zaak, maar het ICJ wees dit af. Het panel van zestien rechters besloot dat ze op een later moment zullen beslissen of Oekraïne al dan niet genocide heeft gepleegd in de gebieden Donetsk en Loehansk. Moskou rechtvaardigde de invasie van februari 2022 door te zeggen dat miljoenen mensen in Oost-Oekraïne beschermd moesten worden tegen genocide.
Enkele dagen na de inval stapte Oekraïne naar het VN-gerechtshof. Kyiv betoogde dat het woord "genocide" werd gebruikt als een vals voorwendsel voor de invasie en dat dit in strijd was met de VN-Genocideconventie van 1948. Kyiv dringt aan op herstelbetalingen.
Genocideconventie
Oekraïne stelde ook dat Rusland met het geweld van de invasie zelf in strijd handelde met de Genocideconventie. Over dit deel van de zaak zei het Internationaal Gerechtshof niet bevoegd te zijn om een besluit te nemen.
Het is nog niet bekend wanneer de hoofdprocedure van de zaak begint. Oekraïne wordt bij zijn optreden bij het VN-hof gesteund door westerse bondgenoten. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het heeft geen macht om opvolging van de uitspraak af te dwingen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
10 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
11 uur geledenCANNES (ANP) - Regisseur Peter Jackson heeft dinsdagavond op het Filmfestival van Cannes een ere-Palm gekregen voor zijn grote bijdrage aan de filmwereld. Jackson kreeg de prijs uit handen van acteur Elijah Wood, die in de Lord of the Rings-films die Jackson maakte de rol van Frodo speelde.
12 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
13 uur geleden