Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICJ staat Oekraïense zaak tegen Rusland deels toe

ICJ staat Oekraïense zaak tegen Rusland deels toe

DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft vrijdag besloten dat het een zaak zal behandelen waarin Kyiv heeft gevraagd te verklaren dat het geen genocide heeft gepleegd in Oost-Oekraïne, zoals Rusland beweerde bij de invasie van het buurland. De rechters wezen de meeste bezwaren van Moskou tegen de zaak af, maar oordeelden wel dat het ICJ niet in alle delen van de zaak bevoegd is uitspraak te doen.

Rusland vroeg om volledige afwijzing van de zaak, maar het ICJ wees dit af. Het panel van zestien rechters besloot dat ze op een later moment zullen beslissen of Oekraïne al dan niet genocide heeft gepleegd in de gebieden Donetsk en Loehansk. Moskou rechtvaardigde de invasie van februari 2022 door te zeggen dat miljoenen mensen in Oost-Oekraïne beschermd moesten worden tegen genocide.

Enkele dagen na de inval stapte Oekraïne naar het VN-gerechtshof. Kyiv betoogde dat het woord "genocide" werd gebruikt als een vals voorwendsel voor de invasie en dat dit in strijd was met de VN-Genocideconventie van 1948. Kyiv dringt aan op herstelbetalingen.

Genocideconventie

Oekraïne stelde ook dat Rusland met het geweld van de invasie zelf in strijd handelde met de Genocideconventie. Over dit deel van de zaak zei het Internationaal Gerechtshof niet bevoegd te zijn om een besluit te nemen.

Het is nog niet bekend wanneer de hoofdprocedure van de zaak begint. Oekraïne wordt bij zijn optreden bij het VN-hof gesteund door westerse bondgenoten. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het heeft geen macht om opvolging van de uitspraak af te dwingen.

Meer uit Buitenland

Iran: onderhandelingen met de VS niet langer op de agenda

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran gaat door met aanvallen zolang dat nodig is. Dat zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi tegen het Amerikaanse PBS News. Ook gaf hij aan dat onderhandelingen met de Verenigde Staten over de oorlog niet langer op de agenda staan.

12 minuten geleden
Israël voert nieuwe aanvallen uit op zuiden en oosten van Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw Libanon aangevallen, melden Libanese staatsmedia. Het gaat om luchtaanvallen in het zuiden en oosten van Libanon.

1 uur geleden
VS en Iran wisselen dreigementen over olie uit

TEHERAN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde tijdens een persconferentie op zijn golfclub in Doral wat hij eerder die dag tegen CBS News zei: dat de oorlog met Iran "snel voorbij" zal zijn. De Iraanse Revolutionaire Garde reageerde daarop dat zij het einde van de oorlog zullen bepalen.

1 uur geleden
Luide explosie in Teheran, Israël kondigt golf luchtaanvallen aan

TEHERAN (ANP) - Even na middernacht werd een luide explosie in de Iraanse hoofdstad Teheran gehoord. Zeven journalisten van persbureau AFP maakten verspreid over de stad melding van dezelfde explosie, die kilometers verderop gevoeld werd. Op hetzelfde moment was een overvliegend vliegtuig te horen.

5 uur geleden
Trump schort oliesancties op om toevoer veilig te stellen

DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.

6 uur geleden
Erdogan belt met Iraanse president na onderschepte raket

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.

8 uur geleden
Israël telde vorige week meer aanvallen uit Libanon dan uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.

9 uur geleden