ICJ staat Oekraïense zaak tegen Rusland deels toe
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft vrijdag besloten dat het een zaak zal behandelen waarin Kyiv heeft gevraagd te verklaren dat het geen genocide heeft gepleegd in Oost-Oekraïne, zoals Rusland beweerde bij de invasie van het buurland. De rechters wezen de meeste bezwaren van Moskou tegen de zaak af, maar oordeelden wel dat het ICJ niet in alle delen van de zaak bevoegd is uitspraak te doen.
Rusland vroeg om volledige afwijzing van de zaak, maar het ICJ wees dit af. Het panel van zestien rechters besloot dat ze op een later moment zullen beslissen of Oekraïne al dan niet genocide heeft gepleegd in de gebieden Donetsk en Loehansk. Moskou rechtvaardigde de invasie van februari 2022 door te zeggen dat miljoenen mensen in Oost-Oekraïne beschermd moesten worden tegen genocide.
Enkele dagen na de inval stapte Oekraïne naar het VN-gerechtshof. Kyiv betoogde dat het woord "genocide" werd gebruikt als een vals voorwendsel voor de invasie en dat dit in strijd was met de VN-Genocideconventie van 1948. Kyiv dringt aan op herstelbetalingen.
Genocideconventie
Oekraïne stelde ook dat Rusland met het geweld van de invasie zelf in strijd handelde met de Genocideconventie. Over dit deel van de zaak zei het Internationaal Gerechtshof niet bevoegd te zijn om een besluit te nemen.
Het is nog niet bekend wanneer de hoofdprocedure van de zaak begint. Oekraïne wordt bij zijn optreden bij het VN-hof gesteund door westerse bondgenoten. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het heeft geen macht om opvolging van de uitspraak af te dwingen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
2 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
5 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
8 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
9 uur geleden