ICJ staat Oekraïense zaak tegen Rusland deels toe
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag heeft vrijdag besloten dat het een zaak zal behandelen waarin Kyiv heeft gevraagd te verklaren dat het geen genocide heeft gepleegd in Oost-Oekraïne, zoals Rusland beweerde bij de invasie van het buurland. De rechters wezen de meeste bezwaren van Moskou tegen de zaak af, maar oordeelden wel dat het ICJ niet in alle delen van de zaak bevoegd is uitspraak te doen.
Rusland vroeg om volledige afwijzing van de zaak, maar het ICJ wees dit af. Het panel van zestien rechters besloot dat ze op een later moment zullen beslissen of Oekraïne al dan niet genocide heeft gepleegd in de gebieden Donetsk en Loehansk. Moskou rechtvaardigde de invasie van februari 2022 door te zeggen dat miljoenen mensen in Oost-Oekraïne beschermd moesten worden tegen genocide.
Enkele dagen na de inval stapte Oekraïne naar het VN-gerechtshof. Kyiv betoogde dat het woord "genocide" werd gebruikt als een vals voorwendsel voor de invasie en dat dit in strijd was met de VN-Genocideconventie van 1948. Kyiv dringt aan op herstelbetalingen.
Genocideconventie
Oekraïne stelde ook dat Rusland met het geweld van de invasie zelf in strijd handelde met de Genocideconventie. Over dit deel van de zaak zei het Internationaal Gerechtshof niet bevoegd te zijn om een besluit te nemen.
Het is nog niet bekend wanneer de hoofdprocedure van de zaak begint. Oekraïne wordt bij zijn optreden bij het VN-hof gesteund door westerse bondgenoten. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het heeft geen macht om opvolging van de uitspraak af te dwingen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.
4 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
4 uur geleden