ICJ hoort Palestijnen in zaak over Israëlische bezetting
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) hoort vandaag het pleidooi van de Palestijnse vertegenwoordiging in een zaak over de Israëlische bezetting van de Westoever en Oost-Jeruzalem. Eind 2022 vroeg de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het ICJ om advies over de juridische consequenties van de bezetting.
De Palestijnse delegatie wordt geleid door buitenlandminister Riyad al-Maliki. In zijn openingswoorden riep Al Maliki het hof op een "onmiddellijk, volledig en onvoorwaardelijk" einde te brengen aan de "illegale Israëlische bezetting" van de Palestijnse gebieden. Volgens Al Maliki moet er een einde worden gemaakt aan de "straffeloosheid van Israël".
Advocaten van de Palestijnse vertegenwoordiging gingen in op het juridische aspect van de Israëlische bezetting. Binnen het humanitair recht is bezetting toegestaan, mits dat tijdelijk gebeurt, zeiden de advocaten. Maar inmiddels is er in de Palestijnse gebieden sprake van annexatie, zo beweerden de advocaten.
Permanente annexatie
Ze wezen onder meer op de illegale nederzettingen die Israëlische kolonisten hebben opgebouwd op de Westoever. De Palestijnse delegatie stelde dat die een permanente annexatie laten zien.
De komende dagen worden meer dan vijftig landen gehoord die zich uitspreken over de situatie in de Palestijnse gebieden. Ook Nederland komt aan het woord. Het ICJ zal met een niet-bindend advies voor de Algemene Vergadering komen over hoe te handelen in het conflict tussen Israël en de Palestijnen.
Meer uit Buitenland
DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
12 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.
5 uur geleden