Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICJ hoort Palestijnen in zaak over Israëlische bezetting

ICJ hoort Palestijnen in zaak over Israëlische bezetting

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) hoort vandaag het pleidooi van de Palestijnse vertegenwoordiging in een zaak over de Israëlische bezetting van de Westoever en Oost-Jeruzalem. Eind 2022 vroeg de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het ICJ om advies over de juridische consequenties van de bezetting.

De Palestijnse delegatie wordt geleid door buitenlandminister Riyad al-Maliki. In zijn openingswoorden riep Al Maliki het hof op een "onmiddellijk, volledig en onvoorwaardelijk" einde te brengen aan de "illegale Israëlische bezetting" van de Palestijnse gebieden. Volgens Al Maliki moet er een einde worden gemaakt aan de "straffeloosheid van Israël".

Advocaten van de Palestijnse vertegenwoordiging gingen in op het juridische aspect van de Israëlische bezetting. Binnen het humanitair recht is bezetting toegestaan, mits dat tijdelijk gebeurt, zeiden de advocaten. Maar inmiddels is er in de Palestijnse gebieden sprake van annexatie, zo beweerden de advocaten.

Permanente annexatie

Ze wezen onder meer op de illegale nederzettingen die Israëlische kolonisten hebben opgebouwd op de Westoever. De Palestijnse delegatie stelde dat die een permanente annexatie laten zien.

De komende dagen worden meer dan vijftig landen gehoord die zich uitspreken over de situatie in de Palestijnse gebieden. Ook Nederland komt aan het woord. Het ICJ zal met een niet-bindend advies voor de Algemene Vergadering komen over hoe te handelen in het conflict tussen Israël en de Palestijnen.

Meer uit Buitenland

Trump: we hebben al gewonnen, maar willen niet te snel vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."

2 uur geleden
VN-Veiligheidsraad eist dat Iran stopt met aanvallen Golfstaten

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".

2 uur geleden
NY Times: Iraanse school waarschijnlijk geraakt door fout VS

NEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.

2 uur geleden
Meer dan 630 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.

3 uur geleden
Drie broers opgepakt om bom bij Amerikaanse ambassade in Oslo

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.

6 uur geleden
Radicaal-rechtse politicus geïnstalleerd als president Chili

SANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.

6 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op alle havens in de regio

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.

6 uur geleden