ICC wil weten waarom Italië Libische verdachte liet gaan
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag wil van Italië weten waarom het land een Libiër lijkt te hebben vrijgelaten die wordt verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Osama Elmasry Njeem was zondag opgepakt nadat de dag ervoor een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Dinsdagavond doken beelden op dat hij met een Italiaans regeringsvliegtuig was teruggebracht naar Tripoli.
Njeem wordt er door de aanklagers aan het ICC van beschuldigd dat hij als leider van de gevangenissen in Tripoli een hele reeks misdaden heeft gepleegd sinds 2015. Hij wordt onder meer in verband gebracht met moorden, verkrachtingen en martelingen van mensen die onder meer vastzaten omdat ze christen, atheïst of homoseksueel waren.
In Italiaanse media verschenen berichten dat Njeem zondag in Turijn was om de voetbalwedstrijd Juventus tegen AC Milan bij te wonen. Een bron bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt tegen persbureau Reuters dat hij weer vrijgelaten moest worden, omdat de politie had nagelaten om het ministerie van Justitie in te lichten over de aanhouding, terwijl dat wel zou moeten.
Op schouders gehesen
Het ICC zegt dat er contact was met de Italiaanse autoriteiten over de aanhouding van Njeem, en dat daarbij is benadrukt dat het hof geïnformeerd wilde worden als zich problemen voordeden. Dat zou tot nu toe niet gebeurd zijn. Het hof wil nu weten of Njeem echt is vrijgelaten, en hoe dat zo gekomen is.
Op sociale media was te zien hoe Njeem dinsdagavond door aanhangers op de schouders werd gehesen nadat hij op een luchthaven bij Tripoli uit het Italiaanse regeringsvliegtuig was gestapt.
Verontwaardiging
De vrijlating van Njeem leidde in Italië tot politieke irritatie. "Als een smokkelaar, die volgens het Internationaal Strafhof een gevaarlijke crimineel is, aankomt maak je geen jacht op hem. Je stuurt hem terug naar Libië met een regeringsvliegtuig", zei de Italiaanse oud-premier woensdag in het parlement. "Ben ik de enige die vindt dat jullie gek geworden zijn, of zien we hier een hypocriete en onfatsoenlijke overheid?"
Meer uit Buitenland
BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
24 minuten geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
6 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
15 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
16 uur geleden