ICC wil weten waarom Italië Libische verdachte liet gaan
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag wil van Italië weten waarom het land een Libiër lijkt te hebben vrijgelaten die wordt verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Osama Elmasry Njeem was zondag opgepakt nadat de dag ervoor een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Dinsdagavond doken beelden op dat hij met een Italiaans regeringsvliegtuig was teruggebracht naar Tripoli.
Njeem wordt er door de aanklagers aan het ICC van beschuldigd dat hij als leider van de gevangenissen in Tripoli een hele reeks misdaden heeft gepleegd sinds 2015. Hij wordt onder meer in verband gebracht met moorden, verkrachtingen en martelingen van mensen die onder meer vastzaten omdat ze christen, atheïst of homoseksueel waren.
In Italiaanse media verschenen berichten dat Njeem zondag in Turijn was om de voetbalwedstrijd Juventus tegen AC Milan bij te wonen. Een bron bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt tegen persbureau Reuters dat hij weer vrijgelaten moest worden, omdat de politie had nagelaten om het ministerie van Justitie in te lichten over de aanhouding, terwijl dat wel zou moeten.
Op schouders gehesen
Het ICC zegt dat er contact was met de Italiaanse autoriteiten over de aanhouding van Njeem, en dat daarbij is benadrukt dat het hof geïnformeerd wilde worden als zich problemen voordeden. Dat zou tot nu toe niet gebeurd zijn. Het hof wil nu weten of Njeem echt is vrijgelaten, en hoe dat zo gekomen is.
Op sociale media was te zien hoe Njeem dinsdagavond door aanhangers op de schouders werd gehesen nadat hij op een luchthaven bij Tripoli uit het Italiaanse regeringsvliegtuig was gestapt.
Verontwaardiging
De vrijlating van Njeem leidde in Italië tot politieke irritatie. "Als een smokkelaar, die volgens het Internationaal Strafhof een gevaarlijke crimineel is, aankomt maak je geen jacht op hem. Je stuurt hem terug naar Libië met een regeringsvliegtuig", zei de Italiaanse oud-premier woensdag in het parlement. "Ben ik de enige die vindt dat jullie gek geworden zijn, of zien we hier een hypocriete en onfatsoenlijke overheid?"
Meer uit Buitenland
SOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
25 minuten geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
2 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk heeft zich "een tiental" nieuwe vermoedelijke slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein gemeld, zegt een officier van justitie in Parijs. Het parket opende een onderzoek naar mensenhandel naar aanleiding van de documenten die de Amerikaanse overheid vrijgaf over Epstein, die in 2019 dood werd gevonden in zijn cel.
4 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker vier doden gevallen, melden gezondheidsfunctionarissen.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het Rode Kruis gaat de hulpverlening in de Democratische Republiek Congo en Oeganda opschalen vanwege een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de DRC. Het gaat vooral om preventie en voorlichting over bescherming tegen het dodelijke virus en de symptomen, meldt de organisatie. Artsen Zonder Grenzen zei eerder op te willen schalen.
7 uur geledenMODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.
8 uur geleden