Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICC wil weten waarom Italië Libische verdachte liet gaan

ICC wil weten waarom Italië Libische verdachte liet gaan

DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag wil van Italië weten waarom het land een Libiër lijkt te hebben vrijgelaten die wordt verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Osama Elmasry Njeem was zondag opgepakt nadat de dag ervoor een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. Dinsdagavond doken beelden op dat hij met een Italiaans regeringsvliegtuig was teruggebracht naar Tripoli.

Njeem wordt er door de aanklagers aan het ICC van beschuldigd dat hij als leider van de gevangenissen in Tripoli een hele reeks misdaden heeft gepleegd sinds 2015. Hij wordt onder meer in verband gebracht met moorden, verkrachtingen en martelingen van mensen die onder meer vastzaten omdat ze christen, atheïst of homoseksueel waren.

In Italiaanse media verschenen berichten dat Njeem zondag in Turijn was om de voetbalwedstrijd Juventus tegen AC Milan bij te wonen. Een bron bij het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt tegen persbureau Reuters dat hij weer vrijgelaten moest worden, omdat de politie had nagelaten om het ministerie van Justitie in te lichten over de aanhouding, terwijl dat wel zou moeten.

Op schouders gehesen

Het ICC zegt dat er contact was met de Italiaanse autoriteiten over de aanhouding van Njeem, en dat daarbij is benadrukt dat het hof geïnformeerd wilde worden als zich problemen voordeden. Dat zou tot nu toe niet gebeurd zijn. Het hof wil nu weten of Njeem echt is vrijgelaten, en hoe dat zo gekomen is.

Op sociale media was te zien hoe Njeem dinsdagavond door aanhangers op de schouders werd gehesen nadat hij op een luchthaven bij Tripoli uit het Italiaanse regeringsvliegtuig was gestapt.

Verontwaardiging

De vrijlating van Njeem leidde in Italië tot politieke irritatie. "Als een smokkelaar, die volgens het Internationaal Strafhof een gevaarlijke crimineel is, aankomt maak je geen jacht op hem. Je stuurt hem terug naar Libië met een regeringsvliegtuig", zei de Italiaanse oud-premier woensdag in het parlement. "Ben ik de enige die vindt dat jullie gek geworden zijn, of zien we hier een hypocriete en onfatsoenlijke overheid?"

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

7 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

7 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

10 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

11 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

13 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

15 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

16 uur geleden