ICC-hoofdaanklager roept landen op arrestatiebevel uit te voeren
DEN HAAG (ANP) - Karim Khan, de hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), heeft alle aangesloten landen opgeroepen zich te houden aan hun verplichting om mensen aan te houden tegen wie een internationaal arrestatiebevel is uitgevaardigd. Hij hoopt zelfs dat landen die geen lid zijn van het ICC de arrestatiebevelen zullen uitvoeren.
Khan vroeg in mei al om een arrestatiebevel tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en donderdag vaardigde het ICC dat ook uit. Het in Den Haag gevestigde strafhof heeft ook oud-minister Yoav Gallant en Hamaskopstuk Mohammed Deif tot gezochte personen verklaard.
"De beslissing van de onafhankelijke rechters van het Internationaal Strafhof bevestigt dat het internationaal humanitair recht onder alle omstandigheden moet worden gehandhaafd door middel van eerlijke en onpartijdige rechtszaken", aldus Khan.
Er zijn 124 landen aangesloten bij het ICC, waaronder de Palestijnse gebieden. Israël is geen lid, net als bijvoorbeeld de Verenigde Staten en Rusland. Nederland en de rest van de Europese Unie zijn wel aangesloten bij het ICC.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse voedselhulpprogramma voor minderbedeelden (SNAP) zal pas weer worden opgestart als de 'shutdown' voorbij is. Dat zegt president Donald Trump, die opnieuw naar de Democraten wijst als aanstichter van de politieke impasse in het land.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/DPA) - Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.
6 uur geledenNAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.
7 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen om de toetredingsonderhandelingen tot de EU voor eind 2028 af te ronden, maar dan moet Oekraïne het tempo van hervormingen opvoeren. Vooral wat betreft de rechtsstaat moet er nog veel worden aangepast om aan de EU-vereisten te voldoen. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van de Europese Commissie over de voortgang van alle kandidaat-lidstaten die dinsdag is gepresenteerd.
7 uur geleden