ICC bevestigt aanhoudingsbevel tegen Duterte
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) bevestigt dat er een aanhoudingsbevel is uitgevaardigd tegen de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte. Hij wordt gezocht voor "moord als misdaad tegen de menselijkheid". De misdaden zouden gepleegd zijn tussen 1 november 2011 en 16 maart 2019.
Duterte werd eerder dinsdag aangehouden op verzoek van Interpol, meldde de huidige Filipijnse president Ferdinand Marcos jr. Het verzoek van Interpol was weer naar aanleiding van het aanhoudingsbevel van het ICC.
De Filipijnen waren ook lid van het ICC, tot de toenmalige president Duterte het land op 16 maart 2019 terugtrok. Wel bleven de Filipijnen aangesloten bij Interpol. Daarom had de huidige regering naar eigen zeggen geen keus toen er een verzoek kwam om Duterte op te pakken.
Hoorzitting
Het ICC zegt dat er een hoorzitting wordt ingepland zodra Duterte vastzit. Wanneer die zitting plaatsvindt, wordt volgens het hof op een later moment bekendgemaakt.
Het ICC heeft een eigen detentiecentrum in de Penitentiaire Inrichting Haaglanden in Scheveningen. Dat staat onder controle van de Verenigde Naties.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
3 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.
5 uur geleden