
ICC bevestigt aanhoudingsbevel tegen Duterte
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) bevestigt dat er een aanhoudingsbevel is uitgevaardigd tegen de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte. Hij wordt gezocht voor "moord als misdaad tegen de menselijkheid". De misdaden zouden gepleegd zijn tussen 1 november 2011 en 16 maart 2019.
Duterte werd eerder dinsdag aangehouden op verzoek van Interpol, meldde de huidige Filipijnse president Ferdinand Marcos jr. Het verzoek van Interpol was weer naar aanleiding van het aanhoudingsbevel van het ICC.
De Filipijnen waren ook lid van het ICC, tot de toenmalige president Duterte het land op 16 maart 2019 terugtrok. Wel bleven de Filipijnen aangesloten bij Interpol. Daarom had de huidige regering naar eigen zeggen geen keus toen er een verzoek kwam om Duterte op te pakken.
Hoorzitting
Het ICC zegt dat er een hoorzitting wordt ingepland zodra Duterte vastzit. Wanneer die zitting plaatsvindt, wordt volgens het hof op een later moment bekendgemaakt.
Het ICC heeft een eigen detentiecentrum in de Penitentiaire Inrichting Haaglanden in Scheveningen. Dat staat onder controle van de Verenigde Naties.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Brazilië heeft een verzoek ingediend bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël. Die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag door het optreden van de krijgsmacht in de Gazastrook.
6 uur geledenBERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Europese landen reageren boos op de door Estland gemelde schending van het luchtruim van twaalf minuten door drie Russische gevechtsvliegtuigen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul noemde het "onacceptabel" en zei dat de NAVO klaar is om zichzelf te verdedigen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Estland grijpt, net als Polen vorige week, naar een weinig gebruikt NAVO-artikel voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil het binnendringen van zijn luchtruim door Russische gevechtsvliegtuigen zo bespreken. Vorige week deed Polen hetzelfde nadat Russische drones het land waren binnengevlogen.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse kustwacht heeft gemeld dat er boven de Oostzee, boven een Pools booreiland, vrijdag twee Russische gevechtsvliegtuigen hebben gevlogen. Die deden dat laag door een 'veiligheidszone' heen die voor het platform van de onderneming Petrobaltic was uitgeroepen.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat hij met een strategie komt om "geleide wapens" te gaan exporteren, voornamelijk naar Europese landen en de VS. Hij zei dat een programma voor de uitvoer van wapens Oekraïne meer inkomsten biedt en geld vrijmaakt voor het kopen van de drones die het nodig heeft voor de verdediging van het luchtruim.
7 uur geledenTORONTO (ANP) - De Canadese overheid weigert de Noord-Ierse rapgroep Kneecap toegang tot het land omdat de groep "openlijk steun betuigt aan terroristische organisaties". Dat maakte het Canadese parlementslid en parlementair secretaris voor misdaadbestrijding Vince Gasparro vrijdag bekend in een video op X.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Volgens Iran is er nog tijd om te voorkomen dat het land weer komt te lijden onder internationale sancties. De VN-Veiligheidsraad stemde vrijdag tegen een voorstel om die strafmaatregelen te schrappen, waardoor die in principe aan het eind van deze maand ingaan. Maar de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir Saeid Iravani, zegt dat er nog een kans is om een deal te sluiten.
7 uur geleden