Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICC-arrestatiebevelen tegen Netanyahu, Gallant en Hamasleider

ICC-arrestatiebevelen tegen Netanyahu, Gallant en Hamasleider

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft vanwege vermeende oorlogsmisdaden in de Gazastrook arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, de Israëlische voormalige minister van Defensie Yoav Gallant en Hamasleider Mohammed Diab Ibrahim al Masri, ook wel bekend als Mohammed Deif. Israël meldde afgelopen zomer dat de Hamasleider was omgebracht.

Het ICC zegt dat er aanwijzingen zijn dat Netanyahu en Gallant in hun werk als premier en als minister van Defensie "strafbare verantwoordelijkheid dragen" voor een aantal misdaden. Het gaat om de inzet van uithongering als wapen, een oorlogsmisdaad, en "moord, vervolging en andere onmenselijke daden" die neerkomen op misdaden tegen de menselijkheid. Het ICC denkt ook dat de Israëliërs mogelijk een oorlogsmisdaad hebben gepleegd door opdracht te geven voor aanvallen op de burgerbevolking in de Palestijnse gebieden.

Het hof zegt dat er aanwijzingen zijn dat de burgerbevolking geen toegang kreeg tot zaken van levensbelang, waaronder voedsel, drinken, medische zorg en brandstof. Daardoor zijn doden gevallen. Het ICC zegt te weinig bewijs te zien om de misdaad 'uitroeiing' ook op te nemen in het arrestatiebevel, maar spreekt wel van mogelijke moord en onmenselijke behandeling. Het hof denkt ook dat er bewijs ligt dat burgers bewust zijn aangevallen "op politieke en/of nationale gronden".

Haniyeh en Sinwar

De hoofdaanklager van het ICC, Karim Khan, had eerder ook om arrestatiebevelen gevraagd voor Hamaskopstukken Ismail Haniyeh en Yahya Sinwar, maar zij zijn inmiddels met zekerheid gedood. Het overlijden van Deif is daarentegen nooit bevestigd en het ICC zegt dat het niet mogelijk is om vast te stellen of hij nog in leven is. Deif was de hoogste commandant van de al-Qassambrigades, de militaire tak van Hamas. Hij wordt gezocht voor onder meer moord, uitroeiing, martelingen, gijzelingen en verkrachtingen.

Khan maakte in mei bekend de arrestatiebevelen aan te vragen. Een speciale kamer van het hof boog zich vervolgens over het verzoek, maar was niet gebonden aan een deadline. De drie rechters die daar deel van uitmaken hebben nu met de arrestatiebevelen ingestemd. Het hof meldt donderdag ook dat bezwaren van de Israëlische regering zijn afgewezen.

120 landen

Meer dan 120 landen zijn partij bij het ICC en dat betekent dat ze verplicht zijn arrestatiebevelen van het hof uit te voeren. Nederland is lid, Israël en de VS niet.

Meer uit Buitenland

Theater in bezet Marioepol heropend na verwoestend bombardement

MARIOEPOL (ANP/AFP) - De autoriteiten in het bezette Oekraïense Marioepol hebben een theater heropend dat in 2022 na een verwoestend bombardement symbool werd van de Russische omsingeling van de stad. Marioepol werd aan het begin van de Russische inval na een belegering van drie maanden ingenomen.

8 minuten geleden
Toppoliticus in Moskou looft vooruitgang gesprekken Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA) - Een vicevoorzitter van het Russische hogerhuis en autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, Konstantin Kosatsjev, vindt de gesprekken afgelopen weekend over de beëindiging van de oorlog in Oekraïne hoopgevend. De Amerikaanse president Donald Trump sprak met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervolgens met de president van Oekraïne, Volodymyr Zelensky.

39 minuten geleden
China waarschuwt na begin oefeningen Taiwan niet te steunen

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt "externe krachten" Taiwan niet te steunen, kort nadat Beijing militaire oefeningen was begonnen rondom dat eiland. Elke poging om de hereniging van Taiwan met het vasteland van China te stoppen zal mislukken, aldus een woordvoerder.

1 uur geleden
Hooggerechtshof Israël schort verbod militaire zender op

TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft een door de regering aangekondigd verbod van een publieke omroep van de strijdkrachten, Galei Zahal, voorlopig opgeschort. Van de ultrarechtse minister van Defensie Israel Katz moet de zender uiterlijk 1 maart stoppen.

1 uur geleden
China kondigt militaire oefeningen rond Taiwan aan

TAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese strijdkrachten zijn maandag begonnen met militaire oefeningen rond Taiwan. Die zijn bedoeld als waarschuwing voor "separatisten die streven naar Taiwanese onafhankelijkheid", aldus de Chinese kolonel Shi Yi.

4 uur geleden
Zelensky: top met Europese leiders in januari

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal in januari Europese leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen in Washington. Daar zullen zij verder spreken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Dat heeft Zelensky bekendgemaakt op Telegram.

5 uur geleden
Doden en gewonden bij treinongeluk in zuiden van Mexico

NIZANDA (ANP/RTR) - Bij een treinongeluk in het zuiden van Mexico zijn zondag zeker dertien mensen omgekomen. De trein met 250 mensen aan boord ontspoorde in de zuidelijke staat Oaxaca.

7 uur geleden