Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ICC-arrestatiebevelen tegen Netanyahu, Gallant en Hamasleider

ICC-arrestatiebevelen tegen Netanyahu, Gallant en Hamasleider

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft vanwege vermeende oorlogsmisdaden in de Gazastrook arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, de Israëlische voormalige minister van Defensie Yoav Gallant en Hamasleider Mohammed Diab Ibrahim al Masri, ook wel bekend als Mohammed Deif. Israël meldde afgelopen zomer dat de Hamasleider was omgebracht.

Het ICC zegt dat er aanwijzingen zijn dat Netanyahu en Gallant in hun werk als premier en als minister van Defensie "strafbare verantwoordelijkheid dragen" voor een aantal misdaden. Het gaat om de inzet van uithongering als wapen, een oorlogsmisdaad, en "moord, vervolging en andere onmenselijke daden" die neerkomen op misdaden tegen de menselijkheid. Het ICC denkt ook dat de Israëliërs mogelijk een oorlogsmisdaad hebben gepleegd door opdracht te geven voor aanvallen op de burgerbevolking in de Palestijnse gebieden.

Het hof zegt dat er aanwijzingen zijn dat de burgerbevolking geen toegang kreeg tot zaken van levensbelang, waaronder voedsel, drinken, medische zorg en brandstof. Daardoor zijn doden gevallen. Het ICC zegt te weinig bewijs te zien om de misdaad 'uitroeiing' ook op te nemen in het arrestatiebevel, maar spreekt wel van mogelijke moord en onmenselijke behandeling. Het hof denkt ook dat er bewijs ligt dat burgers bewust zijn aangevallen "op politieke en/of nationale gronden".

Haniyeh en Sinwar

De hoofdaanklager van het ICC, Karim Khan, had eerder ook om arrestatiebevelen gevraagd voor Hamaskopstukken Ismail Haniyeh en Yahya Sinwar, maar zij zijn inmiddels met zekerheid gedood. Het overlijden van Deif is daarentegen nooit bevestigd en het ICC zegt dat het niet mogelijk is om vast te stellen of hij nog in leven is. Deif was de hoogste commandant van de al-Qassambrigades, de militaire tak van Hamas. Hij wordt gezocht voor onder meer moord, uitroeiing, martelingen, gijzelingen en verkrachtingen.

Khan maakte in mei bekend de arrestatiebevelen aan te vragen. Een speciale kamer van het hof boog zich vervolgens over het verzoek, maar was niet gebonden aan een deadline. De drie rechters die daar deel van uitmaken hebben nu met de arrestatiebevelen ingestemd. Het hof meldt donderdag ook dat bezwaren van de Israëlische regering zijn afgewezen.

120 landen

Meer dan 120 landen zijn partij bij het ICC en dat betekent dat ze verplicht zijn arrestatiebevelen van het hof uit te voeren. Nederland is lid, Israël en de VS niet.

Meer uit Buitenland

Doden en gewonden bij Russische droneaanval op Kyiv

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Bij een Russische luchtaanval op Kyiv zijn drie doden gevallen. Ook raakten 29 mensen gewond, onder wie zes kinderen. Dat heeft burgemeester Vitali Klitsjko gemeld op Telegram.

4 minuten geleden
Oost-Timor elfde lid van samenwerkingsverband ASEAN

KUALA LUMPUR (ANP) - Oost-Timor is toegelaten tot ASEAN, het samenwerkingsverband van Zuidoost-Aziatische landen. Het land diende in 2011 voor het eerst een aanvraag in om onderdeel te worden van het verband en mag sinds 2022 vergaderingen bijwonen, maar werd zondag pas volwaardig lid.

4 uur geleden
Israël voert opnieuw luchtaanvallen uit op Libanon

BEIROET (ANP) - Israël heeft zaterdag weer luchtaanvallen uitgevoerd op Libanon. Bij twee aanvallen in het zuiden van het land kwamen volgens het Libanese leger twee personen om het leven. Israël zegt een Hezbollah-commandant te hebben gedood.

6 uur geleden
Linkse Catherine Connolly wint presidentsverkiezingen in Ierland

DUBLIN (ANP/RTR) - De linkse onafhankelijke kandidaat Catherine Connolly heeft zaterdag de presidentsverkiezingen in Ierland gewonnen. Met groot verschil versloeg ze de centrumrechtse Heather Humphreys.

10 uur geleden
Betogers markeren eerste jaar na overstromingen Valencia

VALENCIA (ANP/AFP) - Meer dan 50.000 betogers hebben in het Spaanse Valencia actiegevoerd om het eerste jaar na de dodelijke overstromingen te herdenken en het optreden van de autoriteiten te bekritiseren. Ze eisen het opstappen van regiopresident Carlos Mazón.

11 uur geleden
Israël voert luchtaanval uit in Centraal-Gaza

GAZA -STAD (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op een vermeende strijder van de Islamitische Jihad in Centraal-Gaza, ondanks een door de Verenigde Staten bemiddeld staakt-het-vuren.

12 uur geleden
Japanse premier tegen Trump: sterkere banden zijn prioriteit

TOKIO (ANP/AFP) - De nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi heeft in een "goed en openhartig" telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump verklaard dat het versterken van de banden tussen hun landen een "topprioriteit" is. Het gesprek komt enkele dagen voor Trumps bezoek aan het Aziatische land.

14 uur geleden