Iberische lynx maakt comeback door intensief herstelprogramma
GLAND (ANP) - De Iberische lynx was rond de millenniumwisseling bijna verdwenen uit Spanje en Portugal, maar dankzij een uitgebreid herstelprogramma gaat het nu veel beter met de katachtige. De populatie is de laatste jaren zo hard gegroeid, dat de soort is 'gepromoveerd' op de Rode Lijst van bedreigde diersoorten. Natuurorganisatie IUCN beschouwt de lynx nu niet meer als bedreigd. De soort staat nu te boek als 'kwetsbaar'.
In 2001 zag het er somber uit voor de pardellynx, zoals de gevlekte roofkat ook wel wordt genoemd. In het wild waren nog maar 62 volwassen lynxen over in Spanje en Portugal. Natuurbeschermers, overheden, jagers, boeren en landeigenaren besloten echter intensief met elkaar te gaan samenwerken om de soort te behouden. Ze herstelden leefgebieden, niet alleen om de lynxen te beschermen tegen menselijke activiteiten, maar ook om de favoriete prooi van de katachtigen te helpen: het Europese konijn. Die knaagdieren worden evenzeer bedreigd.
Een ander belangrijk onderdeel van het programma om de lynx erbovenop te helpen is een fokprogramma. Meer dan vierhonderd lynxen zijn sinds 2010 in natuurgebieden uitgezet.
De maatregelen hebben volgens IUCN een groot effect: tegenwoordig leven naar schatting weer meer dan 2000 Iberische lynxen in het wild, vooral in Spanje en voor een deel ook in Portugal. IUCN is lyrisch over de comeback van de kat met de pluimpjes op zijn oren. De organisatie spreekt van "het grootste herstel van een katachtige soort ooit door instandhoudingsmaatregelen".
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
5 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea ontkent aantijgingen van Seoul dat het mijnen zou hebben gelegd in de zogenoemde gedemilitariseerde zone tussen de twee landen. Zuid-Korea beschuldigde zijn noorderbuur er in september van dat drie militairen daardoor ernstig gewond zijn geraakt. Ook dat ontkent het autoritaire regime.
5 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Israëls belangrijkste luchtvaartmaatschappij, El Al, heeft bekendgemaakt dat zij de repatriëringsvluchten voor Israëliërs uit Dubai vrijdag heeft geannuleerd. Deze vluchten waren gepland nadat luchtvaartmaatschappij flydubai vluchten naar Tel Aviv had opgeschort vanwege een mesaanval tijdens een vlucht op woensdag. Volgens Israël wilde de piloot die zijn copiloot aanviel het vliegtuig laten neerstorten.
7 uur geledenLYON (ANP) - De Franse regio Auvergne-Rhône-Alpes, waar onder meer Lyon onder valt, schat de schade als gevolg van de aanhoudende onderwijsprotesten op circa 25 tot 30 miljoen euro. Dat zeggen de lokale autoriteiten tegen BFMTV.
8 uur geledenSAN DIEGO/WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben zeven extra marineschepen naar het Midden-Oosten gestuurd, inclusief het vliegdekschip USS Theodore Roosevelt, melden verscheidene media. Ze zijn eerder deze week uit San Diego vertrokken en komen half of eind november in de beoogde regio aan.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben opnieuw de Zuidelijke Brug in de Oekraïense hoofdstad Kyiv getroffen, meldde burgemeester Vitali Klitsjko vrijdag op Telegram. Donderdag werd de brug, die over de rivier de Dnipro loopt, ook al geraakt.
9 uur geleden