Iberische lynx maakt comeback door intensief herstelprogramma
GLAND (ANP) - De Iberische lynx was rond de millenniumwisseling bijna verdwenen uit Spanje en Portugal, maar dankzij een uitgebreid herstelprogramma gaat het nu veel beter met de katachtige. De populatie is de laatste jaren zo hard gegroeid, dat de soort is 'gepromoveerd' op de Rode Lijst van bedreigde diersoorten. Natuurorganisatie IUCN beschouwt de lynx nu niet meer als bedreigd. De soort staat nu te boek als 'kwetsbaar'.
In 2001 zag het er somber uit voor de pardellynx, zoals de gevlekte roofkat ook wel wordt genoemd. In het wild waren nog maar 62 volwassen lynxen over in Spanje en Portugal. Natuurbeschermers, overheden, jagers, boeren en landeigenaren besloten echter intensief met elkaar te gaan samenwerken om de soort te behouden. Ze herstelden leefgebieden, niet alleen om de lynxen te beschermen tegen menselijke activiteiten, maar ook om de favoriete prooi van de katachtigen te helpen: het Europese konijn. Die knaagdieren worden evenzeer bedreigd.
Een ander belangrijk onderdeel van het programma om de lynx erbovenop te helpen is een fokprogramma. Meer dan vierhonderd lynxen zijn sinds 2010 in natuurgebieden uitgezet.
De maatregelen hebben volgens IUCN een groot effect: tegenwoordig leven naar schatting weer meer dan 2000 Iberische lynxen in het wild, vooral in Spanje en voor een deel ook in Portugal. IUCN is lyrisch over de comeback van de kat met de pluimpjes op zijn oren. De organisatie spreekt van "het grootste herstel van een katachtige soort ooit door instandhoudingsmaatregelen".
Meer uit Buitenland
DUBLIN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat de toetreding van Oekraïne tot de EU onder het voorzitterschap van Ierland zal worden voortgezet. Dat zei hij bij de overdrachtsceremonie van het halfjaarlijkse EU-voorzitterschap in Dublin.
1 minuut geledenPRETORIA (ANP/AFP/RTR) - Bij antimigratieprotesten zijn in Zuid-Afrika dinsdag zo'n negenhonderd mensen opgepakt, meldt de politie. Duizenden mensen gingen door het hele land de straat op. Die protesten verliepen volgens de politie goeddeels vreedzaam, maar er waren ook plunderingen en gewelddadigheden. Ook werden mensen opgepakt voor overtreding van immigratiewetten.
48 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Canada zal komend jaar voor het eerst deelnemen aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de European Broadcasting Union (EBU) woensdag aangekondigd. Canada is het eerste nieuwe land sinds 2015 dat zich bij de wedstrijd voegt. Toen deed Australië voor het eerst mee.
2 uur geledenTHESSALONIKI (ANP/AFP) - In de Griekse stad Thessaloniki zijn bij verschillende appartementen drie aanslagen gepleegd die gericht zijn geweest op leden van de regeringspartij Nieuwe Democratie (ND). Daarbij zijn vijf gewonden gevallen.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het dodental van de uitslaande flatbrand in Antwerpen is opgelopen tot zes, meldt de politie. Eerder was er nog sprake van vijf doden. De brand is nog altijd niet onder controle, maar wordt niet meer groter.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het merendeel van de gebouwen in de EU is oud en inefficiënt en is er niet op berekend om te gaan met de hoge temperaturen. Dat laten hooggeplaatste EU-bronnen weten in een terugblik op de hittegolf in West-Europa van vorige week.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Zeker vijf mensen zijn omgekomen bij een uitslaande brand in een flat in Antwerpen, bevestigt de politie tegenover VRT Nieuws.
3 uur geleden