IATA ziet meer luchtvracht wereldwijd door onrust Rode Zee
GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde goederenvervoer door de lucht is in december gestegen, meldt de internationale brancheorganisatie voor luchtvaart IATA. Dat komt onder andere doordat veel vrachtschepen de Rode Zee mijden na aanvallen door Jemenitische Houthi-rebellen op de scheepvaart. Dat zorgt voor meer vraag naar luchtvrachtdiensten.
Vliegtuigen vervoerden in december 10,8 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar, de sterkste stijging op jaarbasis in ruim twee jaar tijd. Daarbij speelt ook mee dat 2022 een zwak jaar was voor de luchtvracht.
De vraag naar luchtvracht steeg onder meer tussen Europa en Azië in de tweede helft van vorig jaar. Regionale conflicten, vooral die in de Rode Zee, zorgden volgens IATA voor die groei. "Door de recente verstoringen van vaarroutes in de Rode Zee zijn sommige verladers overgestapt op luchtvracht', zegt topman Willie Walsh van de brancheorganisatie.
Omweg
De groei eind vorig jaar zorgde er echter niet voor dat over heel 2023 meer goederen door de lucht werden vervoerd. Vorig jaar werd bijna 2 procent minder vracht overgevlogen dan in het jaar daarvoor.
Vrachtschepen in de Rode Zee worden sinds eind vorig jaar regelmatig aangevallen door de Houthi's uit Jemen. Daarom hebben meerdere containerrederijen, waaronder Maersk, besloten om niet meer door de Rode Zee te varen. Schepen varen nu om Afrika heen en dat zorgt voor vertragingen en veel hogere containertarieven.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel consumenten ondervinden moeilijkheden bij het vergelijken van energiecontracten en aanbiedingen, concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek. Om de transparantie en vergelijkbaarheid te vergroten, start de ACM een nieuw onderzoek naar manieren om deze processen te verbeteren.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Ierse politicus Paschal Donohoe krijgt een hoge positie binnen de Wereldbank, maakt het instituut voor ontwikkelingsfinanciering bekend. Hij legt daarom zijn functie van minister van Financiën van Ierland neer en zwaait af als voorzitter van de Eurogroep.
7 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall verwacht dat de jaarlijkse omzet tegen 2030 ongeveer vervijfvoudigt ten opzichte van de behaalde 9,8 miljard euro vorig jaar. Topman Armin Papperger voorziet dat de jaarlijkse inkomsten dan 50 miljard euro bedragen, zei hij dinsdag. Het geld stroomt al tijden binnen bij de wapenfabrikant, nu Europese regeringen honderden miljarden vrijmaken voor herbewapening en defensieversterking.
7 uur geleden