Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

WENEN (ANP/RTR) - De bestuursraad van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is donderdag bijeengekomen voor noodoverleg over de oorlog in Oekraïne. Topman Rafael Grossi verklaarde dat de recente droneaanvallen op de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja moeten stoppen.

"De meest recente aanvallen hebben ons naar een kruispunt met dringende consequenties gebracht", zei de directeur-generaal tijdens het overleg in Wenen. Hij wil "ervoor zorgen dat deze roekeloze aanvallen geen begin zijn van een nieuw en ernstig gevaarlijk front".

De spoedsessie is aangevraagd door zowel Oekraïne als Rusland. Rusland beweert dat de kerncentrale, de grootste in Europa, vorige en deze week is aangevallen door Oekraïense drones, terwijl Oekraïne stelt dat de Russen de aanvallen in scène hebben gezet om valse informatie over Oekraïne te verspreiden.

Het IAEA, dat permanent een team in de kerncentrale heeft, heeft bevestigd dat er aanvallen hebben plaatsgevonden. Maar de VN-waakhond heeft geen uitspraken gedaan over wie verantwoordelijk is. De organisatie maakt zich al langer zorgen over de veiligheidssituatie en heeft Rusland een maand geleden formeel opgeroepen de controle over de centrale terug te geven aan Oekraïne.

De kerncentrale in het zuidoosten van Oekraïne werd in maart 2022 ingenomen door Rusland, kort na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. De gevechten in de omgeving gaan nog altijd door en als gevolg daarvan hebben de stroomtoevoer en het nucleaire complex zelf schade opgelopen. De strijdende partijen wijzen elkaar aan als schuldige.

Meer uit Buitenland

Kenia: meer dan duizend Kenianen vechten voor Rusland in Oekraïne

NAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.

38 minuten geleden
Tien jaar cel voor Brits echtpaar in Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".

49 minuten geleden
VN beschuldigen milities RSF in Soedan van volkerenmoord

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.

1 uur geleden
Telegram stelt na beschuldiging Rusland dat dienst veilig is

MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.

2 uur geleden
Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

DEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.

2 uur geleden
Oud-president Yoon krijgt levenslang voor uitroepen noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.

2 uur geleden
Media: VS gaan laatste troepen terugtrekken uit Syrië

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan in de komende twee maanden hun laatste troepen terugtrekken uit Syrië. Dat berichten media als CBS News en The Wall Street Journal (WSJ) op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om een duizendtal militairen.

2 uur geleden