IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen
WENEN (ANP/RTR) - De bestuursraad van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is donderdag bijeengekomen voor noodoverleg over de oorlog in Oekraïne. Topman Rafael Grossi verklaarde dat de recente droneaanvallen op de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja moeten stoppen.
"De meest recente aanvallen hebben ons naar een kruispunt met dringende consequenties gebracht", zei de directeur-generaal tijdens het overleg in Wenen. Hij wil "ervoor zorgen dat deze roekeloze aanvallen geen begin zijn van een nieuw en ernstig gevaarlijk front".
De spoedsessie is aangevraagd door zowel Oekraïne als Rusland. Rusland beweert dat de kerncentrale, de grootste in Europa, vorige en deze week is aangevallen door Oekraïense drones, terwijl Oekraïne stelt dat de Russen de aanvallen in scène hebben gezet om valse informatie over Oekraïne te verspreiden.
Het IAEA, dat permanent een team in de kerncentrale heeft, heeft bevestigd dat er aanvallen hebben plaatsgevonden. Maar de VN-waakhond heeft geen uitspraken gedaan over wie verantwoordelijk is. De organisatie maakt zich al langer zorgen over de veiligheidssituatie en heeft Rusland een maand geleden formeel opgeroepen de controle over de centrale terug te geven aan Oekraïne.
De kerncentrale in het zuidoosten van Oekraïne werd in maart 2022 ingenomen door Rusland, kort na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. De gevechten in de omgeving gaan nog altijd door en als gevolg daarvan hebben de stroomtoevoer en het nucleaire complex zelf schade opgelopen. De strijdende partijen wijzen elkaar aan als schuldige.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
1 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
4 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
11 uur geleden