Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

WENEN (ANP/RTR) - De bestuursraad van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is donderdag bijeengekomen voor noodoverleg over de oorlog in Oekraïne. Topman Rafael Grossi verklaarde dat de recente droneaanvallen op de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja moeten stoppen.

"De meest recente aanvallen hebben ons naar een kruispunt met dringende consequenties gebracht", zei de directeur-generaal tijdens het overleg in Wenen. Hij wil "ervoor zorgen dat deze roekeloze aanvallen geen begin zijn van een nieuw en ernstig gevaarlijk front".

De spoedsessie is aangevraagd door zowel Oekraïne als Rusland. Rusland beweert dat de kerncentrale, de grootste in Europa, vorige en deze week is aangevallen door Oekraïense drones, terwijl Oekraïne stelt dat de Russen de aanvallen in scène hebben gezet om valse informatie over Oekraïne te verspreiden.

Het IAEA, dat permanent een team in de kerncentrale heeft, heeft bevestigd dat er aanvallen hebben plaatsgevonden. Maar de VN-waakhond heeft geen uitspraken gedaan over wie verantwoordelijk is. De organisatie maakt zich al langer zorgen over de veiligheidssituatie en heeft Rusland een maand geleden formeel opgeroepen de controle over de centrale terug te geven aan Oekraïne.

De kerncentrale in het zuidoosten van Oekraïne werd in maart 2022 ingenomen door Rusland, kort na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. De gevechten in de omgeving gaan nog altijd door en als gevolg daarvan hebben de stroomtoevoer en het nucleaire complex zelf schade opgelopen. De strijdende partijen wijzen elkaar aan als schuldige.

Meer uit Buitenland

Trump wil dat meer landen oorlogsschepen naar Golfregio sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.

25 minuten geleden
Meer dan zestig doden bij aanhoudende overstromingen in Kenia

NAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.

1 uur geleden
Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

3 uur geleden
Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas (96) overleden

STARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.

4 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

4 uur geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

6 uur geleden
Uitgeweken Cubanen hopen op terugkeer en handel in Cuba

MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.

6 uur geleden