Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

IAEA-topman wil dat aanvallen op kerncentrale Zaporizja stoppen

WENEN (ANP/RTR) - De bestuursraad van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is donderdag bijeengekomen voor noodoverleg over de oorlog in Oekraïne. Topman Rafael Grossi verklaarde dat de recente droneaanvallen op de door Rusland bezette kerncentrale van Zaporizja moeten stoppen.

"De meest recente aanvallen hebben ons naar een kruispunt met dringende consequenties gebracht", zei de directeur-generaal tijdens het overleg in Wenen. Hij wil "ervoor zorgen dat deze roekeloze aanvallen geen begin zijn van een nieuw en ernstig gevaarlijk front".

De spoedsessie is aangevraagd door zowel Oekraïne als Rusland. Rusland beweert dat de kerncentrale, de grootste in Europa, vorige en deze week is aangevallen door Oekraïense drones, terwijl Oekraïne stelt dat de Russen de aanvallen in scène hebben gezet om valse informatie over Oekraïne te verspreiden.

Het IAEA, dat permanent een team in de kerncentrale heeft, heeft bevestigd dat er aanvallen hebben plaatsgevonden. Maar de VN-waakhond heeft geen uitspraken gedaan over wie verantwoordelijk is. De organisatie maakt zich al langer zorgen over de veiligheidssituatie en heeft Rusland een maand geleden formeel opgeroepen de controle over de centrale terug te geven aan Oekraïne.

De kerncentrale in het zuidoosten van Oekraïne werd in maart 2022 ingenomen door Rusland, kort na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. De gevechten in de omgeving gaan nog altijd door en als gevolg daarvan hebben de stroomtoevoer en het nucleaire complex zelf schade opgelopen. De strijdende partijen wijzen elkaar aan als schuldige.

Meer uit Buitenland

Florida opent onderzoek naar doden op speedboot bij Cuba

MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.

1 uur geleden
Zelensky belt met Trump over verdere onderhandelingen

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.

2 uur geleden
President Suriname vraagt vertrek 3 directieleden staatsbedrijven

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.

2 uur geleden
Braziliaanse politici veroordeeld voor moord op gemeenteraadslid

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.

3 uur geleden
VS laten verkoop Venezolaanse olie aan Cuba opnieuw toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".

3 uur geleden
Cuba schiet vier mensen op Amerikaanse speedboot dood

HAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.

3 uur geleden
Vooraanstaande Democraat Larry Summers stapt op bij Harvard

WASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.

5 uur geleden