Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-topman: situatie in kerncentrale Zaporizja verslechtert

IAEA-topman: situatie in kerncentrale Zaporizja verslechtert

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De situatie in de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja "verslechtert verder", waarschuwt directeur-generaal Rafael Grossi van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). "We kunnen het ons niet veroorloven te wachten tot er iets rampzaligs gebeurt", zei Grossi na een vergadering over Zaporizja met onder anderen de Franse president Emmanuel Macron. "Zolang de bombardementen doorgaan, zijn de risico's enorm." Grossi is in New York vanwege de Algemene Vergadering van de VN daar.

Woensdag werd de kerncentrale opnieuw beschoten, meldt het IAEA, zoals de afgelopen weken al vaker gebeurd is. Daarvan beschuldigen Kiev en Moskou elkaar over en weer. Bij de meest recente beschietingen raakten de kabels beschadigd die een van de zes reactoren van elektriciteit voorzien, waardoor die reactor zo'n veertig minuten op door dieselgeneratoren opgewekte energie moest vertrouwen. De schade aan de kabels is inmiddels hersteld. Hoewel het stralingsniveau in de buurt van de kerncentrale volgens Oekraïense autoriteiten nog binnen de norm ligt, zei Grossi "ernstig bezorgd" te zijn over de situatie.

De IAEA-topman zei dat hij de situatie in Zaporizja besproken heeft met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, die hij woensdagochtend in de marge van de Algemene Vergadering van de VN ontmoette, zonder in details te treden over het besprokene. Grossi zei "spoedig" naar Oekraïne te willen reizen om ter plekke de veiligheidssituatie omtrent de centrale te bespreken.

De kerncentrale van Zaporizja, de grootste van Europa, is sinds begin maart in handen van Rusland.

Meer uit Buitenland

Pakistan bedankt Trump voor bereidheid bestand te verlengen

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.

38 minuten geleden
Brits parlement akkoord met levenslang rookverbod voor generaties

LONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.

1 uur geleden
Trump verlengt bestand met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.

1 uur geleden
Iraanse minister haalt uit naar VS in aanloop naar einde bestand

TEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.

2 uur geleden
Libanon vraagt om half miljard euro voor humanitaire crisis

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.

3 uur geleden
Iran ontkent plannen voor executie van acht vrouwen

TEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.

4 uur geleden
Niet genoeg steun in EU voor opschorting deel verdrag met Israël

LUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.

4 uur geleden