Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA: situatie rond Zaporizja-centrale wordt 'steeds hachelijker'

IAEA: situatie rond Zaporizja-centrale wordt 'steeds hachelijker'

ENERHODAR (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De situatie in de Oekraïense stad Enerhodar, waar het personeel woont dat de kerncentrale van Zaporizja draaiende houdt, wordt steeds hachelijker, zegt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De stroom in Enerhodar is uitgevallen door aanhoudende beschietingen. Daardoor wordt het veilig functioneren van de kerncentrale volgens IAEA-chef Rafael Grossi bemoeilijkt, onder meer omdat veiligheidssystemen die als backup dienen niet meer werken. Ook water- en rioleringssystemen in Enerhodar werken niet meer.

Volgens het Oekraïense kernenergie-agentschap wordt personeel van de centrale bovendien vastgehouden en gemarteld door Russische troepen. Het zou gaan om zo'n 200 personeelsleden die worden vastgehouden. Twee van hen zouden zijn doodgeslagen.

"De IAEA heeft begrepen dat de uitbater van de kerncentrale geen vertrouwen meer heeft in het herstellen van stroomvoorziening buiten de centrale. Daarom overweegt hij de enige nog operationele kernreactor stil te leggen", zei Grossi in een verklaring. "Daarmee zou de veiligheid van de hele kerncentrale volledig afhankelijk zijn van noodgeneratoren die op diesel draaien."

Grossi roept op tot het onmiddellijk staken van de beschietingen in het hele gebied rond de centrale, zodat de noodzakelijke reparaties aan de stroomvoorziening kunnen worden uitgevoerd. De Russische afgevaardigde bij de IAEA zei zo'n staking van het geweld te steunen.

Meer uit Buitenland

Trump steekt middelvinger op naar man die scheldt over Epstein

DEARBORN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag zijn middelvinger opgestoken naar een fabrieksarbeider die hem aansprak op hoe de Epstein-affaire wordt behandeld. Het gebeurde bij een bezoek van Trump aan een Ford-fabriek in Dearborn.

1 uur geleden
VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

5 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

7 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

8 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

9 uur geleden
VS bestempelen Moslimbroederschap als terroristische organisatie

WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordanië aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.

10 uur geleden
Amerikaanse oud-president Clinton blijft weg van Epstein-verhoor

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.

11 uur geleden