IAEA: situatie rond Zaporizja-centrale wordt 'steeds hachelijker'
ENERHODAR (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De situatie in de Oekraïense stad Enerhodar, waar het personeel woont dat de kerncentrale van Zaporizja draaiende houdt, wordt steeds hachelijker, zegt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De stroom in Enerhodar is uitgevallen door aanhoudende beschietingen. Daardoor wordt het veilig functioneren van de kerncentrale volgens IAEA-chef Rafael Grossi bemoeilijkt, onder meer omdat veiligheidssystemen die als backup dienen niet meer werken. Ook water- en rioleringssystemen in Enerhodar werken niet meer.
Volgens het Oekraïense kernenergie-agentschap wordt personeel van de centrale bovendien vastgehouden en gemarteld door Russische troepen. Het zou gaan om zo'n 200 personeelsleden die worden vastgehouden. Twee van hen zouden zijn doodgeslagen.
"De IAEA heeft begrepen dat de uitbater van de kerncentrale geen vertrouwen meer heeft in het herstellen van stroomvoorziening buiten de centrale. Daarom overweegt hij de enige nog operationele kernreactor stil te leggen", zei Grossi in een verklaring. "Daarmee zou de veiligheid van de hele kerncentrale volledig afhankelijk zijn van noodgeneratoren die op diesel draaien."
Grossi roept op tot het onmiddellijk staken van de beschietingen in het hele gebied rond de centrale, zodat de noodzakelijke reparaties aan de stroomvoorziening kunnen worden uitgevoerd. De Russische afgevaardigde bij de IAEA zei zo'n staking van het geweld te steunen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt het Verenigd Koninkrijk van betrokkenheid bij een Oekraïense aanval op Brjansk, een stad circa 350 kilometer ten zuidwesten van Moskou. Daarbij vielen dinsdag zeker zes doden en raakten tientallen mensen gewond.
17 minuten geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij Israëlische aanvallen op het zuiden van Beiroet zijn woensdag zeker vier doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. De doden vielen bij een luchtaanval op een flatgebouw. Meerdere verdiepingen zijn daarbij volledig verwoest. Israël bevestigt bezig te zijn met aanvallen op de stad. Ook in het zuiden van Libanon en in de oostelijke Bekaa-vallei vonden bombardementen plaats.
19 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zegt nu ook financiële instellingen die banden hebben met de VS en Israël als doelwit te beschouwen. Dat zegt een woordvoerder van het Iraanse leger. Volgens Teheran zouden de landen waarmee het in oorlog is eerder een Iraanse bank hebben aangevallen. Ook techbedrijven zouden mogelijk doelwit zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de zoon van de laatste sjah van Iran, Reza Pahlavi, zit het land in de beslissende fase van "onze laatste strijd". Hij roept inwoners in een videoboodschap op X op van de straat te gaan en thuis te blijven. "Wacht mijn uiteindelijke oproep af."
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - Het Kremlin is een campagne begonnen om premier Viktor Orbán herverkozen te krijgen bij de Hongaarse parlementsverkiezingen komende maand. Dat schrijft de Financial Times, die het plan heeft ingezien.
2 uur geledenKERZERS (ANP/AFP) - De Zwitserse politie sluit terrorisme uit als motief bij de dodelijke brand in een bus in de stad Kerzers, meldt de Zwitserse krant Le Temps. Hierbij kwamen dinsdagavond zes mensen om het leven, drie mensen raakten gewond. Er zijn geen aanwijzingen voor een terreuraanslag, maar de politie gaat wel uit van een opzettelijke daad.
2 uur geledenDUBAI (ANP) - Twee drones zijn woensdag neergekomen in de buurt van het vliegveld van Dubai. Bij het incident vielen volgens de lokale overheid vier gewonden: twee Ghanezen, een Bengaal en een Indiër. Het luchtverkeer verloopt normaal.
2 uur geleden