IAEA: situatie rond Zaporizja-centrale wordt 'steeds hachelijker'
ENERHODAR (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De situatie in de Oekraïense stad Enerhodar, waar het personeel woont dat de kerncentrale van Zaporizja draaiende houdt, wordt steeds hachelijker, zegt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De stroom in Enerhodar is uitgevallen door aanhoudende beschietingen. Daardoor wordt het veilig functioneren van de kerncentrale volgens IAEA-chef Rafael Grossi bemoeilijkt, onder meer omdat veiligheidssystemen die als backup dienen niet meer werken. Ook water- en rioleringssystemen in Enerhodar werken niet meer.
Volgens het Oekraïense kernenergie-agentschap wordt personeel van de centrale bovendien vastgehouden en gemarteld door Russische troepen. Het zou gaan om zo'n 200 personeelsleden die worden vastgehouden. Twee van hen zouden zijn doodgeslagen.
"De IAEA heeft begrepen dat de uitbater van de kerncentrale geen vertrouwen meer heeft in het herstellen van stroomvoorziening buiten de centrale. Daarom overweegt hij de enige nog operationele kernreactor stil te leggen", zei Grossi in een verklaring. "Daarmee zou de veiligheid van de hele kerncentrale volledig afhankelijk zijn van noodgeneratoren die op diesel draaien."
Grossi roept op tot het onmiddellijk staken van de beschietingen in het hele gebied rond de centrale, zodat de noodzakelijke reparaties aan de stroomvoorziening kunnen worden uitgevoerd. De Russische afgevaardigde bij de IAEA zei zo'n staking van het geweld te steunen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
7 uur geleden