IAEA: situatie rond Zaporizja-centrale wordt 'steeds hachelijker'
ENERHODAR (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De situatie in de Oekraïense stad Enerhodar, waar het personeel woont dat de kerncentrale van Zaporizja draaiende houdt, wordt steeds hachelijker, zegt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). De stroom in Enerhodar is uitgevallen door aanhoudende beschietingen. Daardoor wordt het veilig functioneren van de kerncentrale volgens IAEA-chef Rafael Grossi bemoeilijkt, onder meer omdat veiligheidssystemen die als backup dienen niet meer werken. Ook water- en rioleringssystemen in Enerhodar werken niet meer.
Volgens het Oekraïense kernenergie-agentschap wordt personeel van de centrale bovendien vastgehouden en gemarteld door Russische troepen. Het zou gaan om zo'n 200 personeelsleden die worden vastgehouden. Twee van hen zouden zijn doodgeslagen.
"De IAEA heeft begrepen dat de uitbater van de kerncentrale geen vertrouwen meer heeft in het herstellen van stroomvoorziening buiten de centrale. Daarom overweegt hij de enige nog operationele kernreactor stil te leggen", zei Grossi in een verklaring. "Daarmee zou de veiligheid van de hele kerncentrale volledig afhankelijk zijn van noodgeneratoren die op diesel draaien."
Grossi roept op tot het onmiddellijk staken van de beschietingen in het hele gebied rond de centrale, zodat de noodzakelijke reparaties aan de stroomvoorziening kunnen worden uitgevoerd. De Russische afgevaardigde bij de IAEA zei zo'n staking van het geweld te steunen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
34 minuten geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
50 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
2 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.
3 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.
4 uur geleden