IAEA pleit voor veiligheidszone rond kerncentrale Zaporizja
WENEN (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft in zijn rapport over de onhoudbare situatie in en rond de kerncentrale van Zaporizja in het zuiden van Oekraïne gepleit voor de onmiddellijke instelling van een nucleaire veiligheidszone en bewaking om ongelukken te voorkomen. De VN-organisatie is klaar om meteen met de besprekingen te beginnen die daartoe moeten leiden.
Een IAEA-delegatie bracht vorige week onder leiding van directeur Rafael Grossi een bezoek aan de atoomcentrale. Het team stelde vast dat er alle reden is voor bezorgdheid door de oorlogshandelingen in de regio. De Russische troepen namen het complex met zes reactoren al vrij snel na de invasie in. De laatste tijd zijn verscheidene gebouwen beschadigd door beschietingen. De strijdende partijen beschuldigen elkaar daarvan.
De inspecteurs van de IAEA zagen onder meer dat panden waar nieuwe splijtstof ligt opgeslagen en waar kernafval wordt bewaard, zijn geraakt. Ook het gebouw waar het centrale alarmeringsstation is gehuisvest heeft te lijden gehad, evenals de container met de apparatuur die radioactiviteit monitort. De herstelwerkzaamheden zijn voor een deel al uitgevoerd maar er moet nog meer gebeuren, waaronder de garantie dat de stroomvoorziening intact blijft.
Hoewel er tot dusver nog geen kritieke veiligheidssituaties zijn ontstaan, bijvoorbeeld door problemen met de koeling of het vrijkomen van straling, blijft het gevaar groot zolang er geen maatregelen worden getroffen. Alleen daarom al wil Grossi dat de kerncentrale en de omgeving niet langer onder vuur worden genomen. Dan kan ook het Oekraïense personeel dat zorgt voor de operationaliteit en het onderhoud zijn werk blijven doen. De achtergebleven technici staan sowieso onder grote druk door de aanwezigheid van Russische militairen en voertuigen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
4 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
7 uur geleden