Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA pleit voor veiligheidszone rond kerncentrale Zaporizja

IAEA pleit voor veiligheidszone rond kerncentrale Zaporizja

WENEN (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft in zijn rapport over de onhoudbare situatie in en rond de kerncentrale van Zaporizja in het zuiden van Oekraïne gepleit voor de onmiddellijke instelling van een nucleaire veiligheidszone en bewaking om ongelukken te voorkomen. De VN-organisatie is klaar om meteen met de besprekingen te beginnen die daartoe moeten leiden.

Een IAEA-delegatie bracht vorige week onder leiding van directeur Rafael Grossi een bezoek aan de atoomcentrale. Het team stelde vast dat er alle reden is voor bezorgdheid door de oorlogshandelingen in de regio. De Russische troepen namen het complex met zes reactoren al vrij snel na de invasie in. De laatste tijd zijn verscheidene gebouwen beschadigd door beschietingen. De strijdende partijen beschuldigen elkaar daarvan.

De inspecteurs van de IAEA zagen onder meer dat panden waar nieuwe splijtstof ligt opgeslagen en waar kernafval wordt bewaard, zijn geraakt. Ook het gebouw waar het centrale alarmeringsstation is gehuisvest heeft te lijden gehad, evenals de container met de apparatuur die radioactiviteit monitort. De herstelwerkzaamheden zijn voor een deel al uitgevoerd maar er moet nog meer gebeuren, waaronder de garantie dat de stroomvoorziening intact blijft.

Hoewel er tot dusver nog geen kritieke veiligheidssituaties zijn ontstaan, bijvoorbeeld door problemen met de koeling of het vrijkomen van straling, blijft het gevaar groot zolang er geen maatregelen worden getroffen. Alleen daarom al wil Grossi dat de kerncentrale en de omgeving niet langer onder vuur worden genomen. Dan kan ook het Oekraïense personeel dat zorgt voor de operationaliteit en het onderhoud zijn werk blijven doen. De achtergebleven technici staan sowieso onder grote druk door de aanwezigheid van Russische militairen en voertuigen.

Meer uit Buitenland

Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

TAIPEI (ANP) - De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

3 uur geleden
Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

4 uur geleden
Ruim 4000 vluchten VS geschrapt door naderend extreem winterweer

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.

6 uur geleden
Interim-president Venezuela wil 'akkoorden' sluiten met oppositie

CARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.

7 uur geleden
Minneapolis wil met straatverbod inzet federale agenten stoppen

MINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.

8 uur geleden
Trump gaat niet naar Super Bowl en uit weer kritiek op artiesten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.

9 uur geleden
Syrische regering en SDF bevestigen verlenging wapenstilstand

QAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.

9 uur geleden