IAEA pleit voor veiligheidszone rond kerncentrale Zaporizja
WENEN (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft in zijn rapport over de onhoudbare situatie in en rond de kerncentrale van Zaporizja in het zuiden van Oekraïne gepleit voor de onmiddellijke instelling van een nucleaire veiligheidszone en bewaking om ongelukken te voorkomen. De VN-organisatie is klaar om meteen met de besprekingen te beginnen die daartoe moeten leiden.
Een IAEA-delegatie bracht vorige week onder leiding van directeur Rafael Grossi een bezoek aan de atoomcentrale. Het team stelde vast dat er alle reden is voor bezorgdheid door de oorlogshandelingen in de regio. De Russische troepen namen het complex met zes reactoren al vrij snel na de invasie in. De laatste tijd zijn verscheidene gebouwen beschadigd door beschietingen. De strijdende partijen beschuldigen elkaar daarvan.
De inspecteurs van de IAEA zagen onder meer dat panden waar nieuwe splijtstof ligt opgeslagen en waar kernafval wordt bewaard, zijn geraakt. Ook het gebouw waar het centrale alarmeringsstation is gehuisvest heeft te lijden gehad, evenals de container met de apparatuur die radioactiviteit monitort. De herstelwerkzaamheden zijn voor een deel al uitgevoerd maar er moet nog meer gebeuren, waaronder de garantie dat de stroomvoorziening intact blijft.
Hoewel er tot dusver nog geen kritieke veiligheidssituaties zijn ontstaan, bijvoorbeeld door problemen met de koeling of het vrijkomen van straling, blijft het gevaar groot zolang er geen maatregelen worden getroffen. Alleen daarom al wil Grossi dat de kerncentrale en de omgeving niet langer onder vuur worden genomen. Dan kan ook het Oekraïense personeel dat zorgt voor de operationaliteit en het onderhoud zijn werk blijven doen. De achtergebleven technici staan sowieso onder grote druk door de aanwezigheid van Russische militairen en voertuigen.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - Rob Reiner en zijn vrouw Michele Singer zijn overleden aan de gevolgen van "meerdere steekwonden". Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN, op basis van documenten die de lijkschouwer van Los Angeles heeft vrijgegeven.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een pakket wapenleveranties aan Taiwan ter waarde van maximaal 11,15 miljard dollar (zo'n 9,5 miljard euro) goedgekeurd. De stap leidt mogelijk tot een boze reactie uit China. Beijing beschouwt het autonoom bestuurde Taiwan als een afvallige provincie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.
13 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.
14 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
18 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
18 uur geleden