IAEA: lozen afvalwater Fukushima voldoet aan veiligheidsnormen
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - De topman van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) noemt het "absoluut logisch" dat er veel aandacht is voor het Japanse plan om afvalwater van de kerncentrale in Fukushima te lozen. Daar ontstond veel onrust over in de regio. IAEA-chef Rafael Grossi toonde daar begrip voor, maar benadrukte ook dat het plan voldoet het aan "internationale veiligheidsnormen".
Grossi brengt dit weekend een bezoek aan Zuid-Korea, waar hij op het vliegveld is onthaald door tientallen woedende betogers. Die scandeerden volgens Zuid-Koreaanse media slogans als "Grossi, ga naar huis" en "Ga weg uit Korea, Grossi". Demonstranten botsten ook met de politie. Het duurde uiteindelijk twee uur voordat Grossi het vliegveld kon verlaten via een andere uitgang.
De IAEA-chef sprak daarna zaterdag met een minister. Hij had zondag overleg met leden van de oppositie. Die zijn uitermate kritisch over het Japanse plan. Critici in de Zuid-Koreaanse politiek vinden dat het terecht is dat burgers bezorgd zijn en zeggen dat de goedkeuring van de IAEA "tekortkomingen" vertoond. Grossi noemde alle aandacht tijdens de bijeenkomst heel begrijpelijk.
Omliggende landen
De Zuid-Koreaanse regering zegt de bevindingen van het IAEA wel te respecteren. Eigen onderzoek zou hebben uitgewezen dat er geen reden is voor bezorgdheid. Andere landen denken daar anders over en hebben ook kritiek geuit op de rol van de internationale organisatie van Grossi.
Zo kondigde China al extra veiligheidsmaatregelen aan en zondag liet ook dictatuur Noord-Korea van zich horen. De Noord-Koreaanse autoriteiten stelden in een verklaring dat het lozen van het afvalwater gevaarlijk kan zijn voor mensen en het milieu. Noord-Korea noemde het IAEA "onredelijk".
Dat Japan afvalwater moet lozen, heeft te maken met de schade die de kerncentrale opliep door een tsunami in 2011. Japan gebruikte daarna veel water om de centrale te koelen. Dat afvalwater wordt gereinigd en moet over een periode van tientallen jaren geleidelijk in de oceaan worden geloosd. Grossi heeft beloofd dat het IAEA bij de kerncentrale in Fukushima blijft om toe te zien op de veiligheid.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
6 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
12 uur geleden