IAEA: Kiev en Moskou staan open voor veiligheidszone Zaporizja
WENEN (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben interesse getoond in een voorstel van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) om een nucleaire veiligheidszone rond de kerncentrale van Zaporizja in het zuiden van Oekraïne in te stellen, zegt IAEA-chef Rafael Grossi maandag.
"Ik heb signalen gezien dat ze geïnteresseerd zijn in deze overeenkomst", zei hij tijdens een persconferentie. "Wat ik zie is twee partijen die met ons in contact staan en vragen stellen, veel vragen."
Volgens Grossi houdt de veiligheidszone niet in dat alle militaire middelen moeten worden verwijderd en het militaire personeel het complex moet verlaten, maar omvat het wel een wapenstilstand. "Het is een toezegging dat er geen gerichte militaire actie plaatsvindt op de kerncentrale of het gebied rondom de centrale die invloed kan hebben op de werkzaamheden. Dat is wat we verwachten", aldus de IAEA-chef.
Rapport
De Russische troepen namen het complex met zes reactoren al vrij snel na de invasie in. Verscheidene gebouwen zijn de laatste tijd beschadigd geraakt door beschietingen. De strijdende partijen beschuldigen elkaar daarvan.
Vorige week publiceerde het IAEA een rapport waarin het sprak van een onhoudbare situatie. Het rapport volgde op een bezoek van Grossi aan de atoomcentrale. In het rapport pleitte het IAEA voor de onmiddellijke instelling van een nucleaire veiligheidszone en bewaking om ongelukken te voorkomen. De VN-organisatie liet weten klaar te zijn om meteen met besprekingen te beginnen die daartoe moeten leiden.
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
35 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
2 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
9 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
12 uur geleden