Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA: kerncentrale blijft Oekraïens ondanks annexatie

IAEA: kerncentrale blijft Oekraïens ondanks annexatie

KIEV (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) is van mening dat de kerncentrale van Zaporizja een Oekraïense faciliteit is, ondanks de illegale annexatie van de regio door Rusland. Het hoofd van de nucleaire waakhond Rafael Grossi liet tijdens een bezoek aan Kiev weten dat de annexatie niets verandert aan het standpunt van IAEA.

Het gebied rond de kerncentrale kwam al vroeg in de oorlog onder controle van het Russische leger, maar de Oekraïense energiemaatschappij Energoatom zegt nog altijd de centrale zelf te besturen. De Russische president Vladimir Poetin zou na de annexatie van de regio echter hebben besloten dat ook daar een einde aan moet komen. Volgens Grossi werkt het personeel van de kerncentrale nu onder erbarmelijke omstandigheden.

Hij benadrukt dat het beleid van IAEA nog steeds gericht is op het voorkomen van nucleaire ongelukken. Vrijdag reist Grossi door naar Moskou om de situatie te bespreken met de Russische autoriteiten.

Kiev beschuldigt Rusland er regelmatig van de centrale te beschieten. Rusland beschuldigt Oekraïne er ook regelmatig van de centrale onder meer vanaf de andere oever van de Dnjepr onder vuur te nemen. Grossi hoopt dat er een akkoord kan komen over een veilige status voor het complex, waarbij er mogelijk toezicht van de IAEA komt.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: er zijn andere opties voor lening Oekraïne

KYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.

31 minuten geleden
Oekraïne: niets waar van Russische claim over kernwapens

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne verwerpt de Russische aantijging dat het land met hulp van het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk kernwapens of onderdelen daarvoor probeert te verkrijgen. Eerder beweerde de Russische buitenlandse inlichtingendienst dat die landen Kyiv zouden willen voorzien van kernwapens. Volgens Kremlinadviseur Joeri Oesjakov heeft dat gevolgen voor de Russische positie in de vredesonderhandelingen met Oekraïne.

55 minuten geleden
'Coalitie van Bereidwilligen' onderstreept steun aan Oekraïne

LONDEN/PARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne willen blijven beschermen tegen Rusland hebben bij de vierde herdenking van de Russische invasie van 2022 hun vastberadenheid nog eens onderstreept. Ze blijven erbij dat ze Oekraïne militaire en andere hulp blijven bieden en veiligheidsgaranties voor na een eventueel bestand, zeggen de drie grote Europese landen die de 'Coalitie van Bereidwilligen' aanvoeren.

1 uur geleden
Eurocommissaris: ontnemen stemrecht Hongarije is aan lidstaten

BRUSSEL (ANP) - Hongarije het EU-stemrecht ontnemen is een besluit dat de regeringsleiders van de EU moeten nemen, niet de Europese Commissie. Dat zei Eurocommissaris Michael McGrath (Rechtsstaat) na persvragen over de blokkades van Hongarije voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland. De Europese Commissie, het gros van de lidstaten en het Europees Parlement zijn daar laaiend over.

1 uur geleden
Zelensky gaat voor tweede termijn als oorlog nog niet voorbij is

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zal zich "zeker" kandideren voor presidentsverkiezingen in zijn land als de oorlog tegen Rusland tegen die tijd nog aan de gang is. Dat zegt het staatshoofd in een interview met Tagesschau.

1 uur geleden
Familie belooft 1 miljoen dollar voor gouden tip in zaak-Guthrie

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie en haar familie loven een beloning van 1 miljoen dollar uit voor informatie die leidt tot de terugkeer van de verdwenen moeder van Guthrie. Dat maakte de presentatrice bekend in een emotionele videoboodschap op Instagram.

2 uur geleden
Ngo's naar Hooggerechtshof Israël om weren hulpoperaties

JERUZALEM (ANP/AFP) - Een groep internationale hulporganisaties is naar het Israëlische Hooggerechtshof gestapt om een verbod op hun activiteiten in Gaza en op de Westelijke Jordaanoever tegen te houden. Bij de indiening van het verzoekschrift waarschuwen de organisaties voor de "catastrofale gevolgen" die het verbod kan hebben voor burgers.

2 uur geleden