IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) hebben vooralsnog geen aanwijzingen dat er explosieven zijn aangebracht bij de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja. Wel zouden ze graag nader onderzoek doen om dat te kunnen uitsluiten. Het IAEA wil vooral graag het dak van twee van de zes reactoren inspecteren waar volgens Oekraïne explosieven zijn geplaatst.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar ervan dat ze een aanval op de kerncentrale plannen. Het IAEA heeft onder meer de reservoirs met koelwater geïnspecteerd en een paar rondes gemaakt over het terrein, "zonder tot nu toe visuele aanwijzingen voor mijnen of explosieven aan te treffen". Toch willen de inspecteurs graag toegang tot een groter deel van de centrale.
"Vooral toegang tot de daken van reactorgebouwen 3 en 4 is essentieel, evenals toegang tot delen van de turbinegebouwen en sommige delen van het koelsysteem bij de centrale", schrijft het IAEA in een verklaring. Waarom de experts juist die plekken willen bekijken, licht het agentschap niet toe. "Hun onafhankelijke en objectieve verslag zou de huidige situatie op de locatie helpen ophelderen, wat cruciaal is op een moment als dit met onbevestigde beschuldigingen."
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering zet een plan door om 38,3 miljard dollar (zo'n 32,3 miljard euro) te steken in een uitbreiding van de detentiecentra die immigratiedienst ICE gebruikt. Volgens overheidsfunctionarissen zal de uitbreiding deportaties van illegale immigranten versnellen.
6 uur geleden