
IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) hebben vooralsnog geen aanwijzingen dat er explosieven zijn aangebracht bij de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja. Wel zouden ze graag nader onderzoek doen om dat te kunnen uitsluiten. Het IAEA wil vooral graag het dak van twee van de zes reactoren inspecteren waar volgens Oekraïne explosieven zijn geplaatst.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar ervan dat ze een aanval op de kerncentrale plannen. Het IAEA heeft onder meer de reservoirs met koelwater geïnspecteerd en een paar rondes gemaakt over het terrein, "zonder tot nu toe visuele aanwijzingen voor mijnen of explosieven aan te treffen". Toch willen de inspecteurs graag toegang tot een groter deel van de centrale.
"Vooral toegang tot de daken van reactorgebouwen 3 en 4 is essentieel, evenals toegang tot delen van de turbinegebouwen en sommige delen van het koelsysteem bij de centrale", schrijft het IAEA in een verklaring. Waarom de experts juist die plekken willen bekijken, licht het agentschap niet toe. "Hun onafhankelijke en objectieve verslag zou de huidige situatie op de locatie helpen ophelderen, wat cruciaal is op een moment als dit met onbevestigde beschuldigingen."
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Het overlijden van paus Franciscus is mogelijk veroorzaakt door een hersenbloeding, en niet door ademhalingsproblemen als gevolg van een dubbele longontsteking. Dat hebben bronnen gemeld aan het Italiaanse persbureau ANSA.
27 minuten geledenVATICAAN-STAD (ANP/RTR/DPA/AFP) - Het Vaticaan houdt op het Sint-Pietersplein een openbare gebedsdienst na het overlijden van de paus. Die staat gepland voor 19.30 uur, meldt het Vaticaan.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump staat achter zijn minister van Defensie Pete Hegseth. Dat liet het Witte Huis weten nadat de krant The New York Times had bericht dat Hegseth aanvalsplannen had gedeeld met zijn vrouw, broer en persoonlijke advocaat.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De paus is overleden in zijn eigen appartement, meldt het Vaticaan. De officiële doodsoorzaak wordt waarschijnlijk maandagavond bekendgemaakt, nadat de camerlengo het overlijden ceremonieel heeft vastgesteld.
1 uur geledenAMMAN (ANP) - De Jordaanse koning Abdullah condoleert zijn "christelijke broeders en zusters van over de hele wereld" met het overlijden van paus Franciscus. In een bericht op X schrijft de 63-jarige vorst dat de paus "door iedereen werd bewonderd als de paus van het volk".
1 uur geledenVATICAAN-STAD (ANP/AFP/DPA) - Het lichaam van de paus wordt mogelijk woensdagochtend overgebracht naar de Sint-Pietersbasiliek, meldt het Vaticaan. Daar kunnen gelovigen dan afscheid komen nemen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft de overleden paus Franciscus geroemd om zijn invloed als "stem voor vrede en menselijke waardigheid". "Ik voeg me bij de rest van de wereld in de rouw voor zijn heiligheid paus Franciscus, een boodschapper van hoop, nederigheid en menselijkheid", zei hij in een verklaring.
1 uur geleden