Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig

IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig

WENEN (ANP/RTR/AFP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) hebben vooralsnog geen aanwijzingen dat er explosieven zijn aangebracht bij de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja. Wel zouden ze graag nader onderzoek doen om dat te kunnen uitsluiten. Het IAEA wil vooral graag het dak van twee van de zes reactoren inspecteren waar volgens Oekraïne explosieven zijn geplaatst.

Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar ervan dat ze een aanval op de kerncentrale plannen. Het IAEA heeft onder meer de reservoirs met koelwater geïnspecteerd en een paar rondes gemaakt over het terrein, "zonder tot nu toe visuele aanwijzingen voor mijnen of explosieven aan te treffen". Toch willen de inspecteurs graag toegang tot een groter deel van de centrale.

"Vooral toegang tot de daken van reactorgebouwen 3 en 4 is essentieel, evenals toegang tot delen van de turbinegebouwen en sommige delen van het koelsysteem bij de centrale", schrijft het IAEA in een verklaring. Waarom de experts juist die plekken willen bekijken, licht het agentschap niet toe. "Hun onafhankelijke en objectieve verslag zou de huidige situatie op de locatie helpen ophelderen, wat cruciaal is op een moment als dit met onbevestigde beschuldigingen."

Meer uit Buitenland

EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

32 minuten geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

42 minuten geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

53 minuten geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

59 minuten geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

1 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Rode Kruis-vrijwilligers aangevallen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij een reddingsactie van het Rode Kruis woensdag in het zuiden van Libanon zijn vrijwilligers aangevallen, meldt de hulporganisatie in een statement. Vier teams moesten na de reddingsactie gecheckt worden in het ziekenhuis. Het incident gebeurde in de zuidelijke plaats Tayri, dezelfde locatie waar woensdag een Libanese journalist om het leven kwam.

2 uur geleden