IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) hebben vooralsnog geen aanwijzingen dat er explosieven zijn aangebracht bij de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja. Wel zouden ze graag nader onderzoek doen om dat te kunnen uitsluiten. Het IAEA wil vooral graag het dak van twee van de zes reactoren inspecteren waar volgens Oekraïne explosieven zijn geplaatst.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar ervan dat ze een aanval op de kerncentrale plannen. Het IAEA heeft onder meer de reservoirs met koelwater geïnspecteerd en een paar rondes gemaakt over het terrein, "zonder tot nu toe visuele aanwijzingen voor mijnen of explosieven aan te treffen". Toch willen de inspecteurs graag toegang tot een groter deel van de centrale.
"Vooral toegang tot de daken van reactorgebouwen 3 en 4 is essentieel, evenals toegang tot delen van de turbinegebouwen en sommige delen van het koelsysteem bij de centrale", schrijft het IAEA in een verklaring. Waarom de experts juist die plekken willen bekijken, licht het agentschap niet toe. "Hun onafhankelijke en objectieve verslag zou de huidige situatie op de locatie helpen ophelderen, wat cruciaal is op een moment als dit met onbevestigde beschuldigingen."
Meer uit Buitenland
CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
53 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
2 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
9 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
9 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
12 uur geleden