IAEA: geen explosief gezien bij Zaporizja, meer onderzoek nodig
WENEN (ANP/RTR/AFP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) hebben vooralsnog geen aanwijzingen dat er explosieven zijn aangebracht bij de Oekraïense kerncentrale van Zaporizja. Wel zouden ze graag nader onderzoek doen om dat te kunnen uitsluiten. Het IAEA wil vooral graag het dak van twee van de zes reactoren inspecteren waar volgens Oekraïne explosieven zijn geplaatst.
Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar ervan dat ze een aanval op de kerncentrale plannen. Het IAEA heeft onder meer de reservoirs met koelwater geïnspecteerd en een paar rondes gemaakt over het terrein, "zonder tot nu toe visuele aanwijzingen voor mijnen of explosieven aan te treffen". Toch willen de inspecteurs graag toegang tot een groter deel van de centrale.
"Vooral toegang tot de daken van reactorgebouwen 3 en 4 is essentieel, evenals toegang tot delen van de turbinegebouwen en sommige delen van het koelsysteem bij de centrale", schrijft het IAEA in een verklaring. Waarom de experts juist die plekken willen bekijken, licht het agentschap niet toe. "Hun onafhankelijke en objectieve verslag zou de huidige situatie op de locatie helpen ophelderen, wat cruciaal is op een moment als dit met onbevestigde beschuldigingen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
10 uur geleden