IAEA-chef Grossi krijgt veel info over kerncentrale Zaporizja
ENERHODAR (ANP/AFP/RTR) - Rafael Grossi, de chef van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), heeft donderdagmiddag met een delegatie deskundigen de grote kerncentrale in de regio Zaporizja geïnspecteerd. Het complex in Enerhodar, in het zuiden van Oekraïne, is de afgelopen tijd regelmatig onder vuur genomen. Rusland, dat de centrale heeft bezet, en Oekraïne beschuldigen elkaar van de aanvallen.
"Ik denk dat we in deze paar uur in staat zijn geweest veel informatie te vergaren. De belangrijkste dingen die ik moest zien, heb ik gezien en de uitleg was heel helder", zei Grossi tegen de Russische media die het IAEA-team vergezelden tijdens het bezoek aan de kerncentrale. De reis ernaartoe liep vertraging op door beschietingen. "Een paar keer maakten we ons door zwaar mitrailleurvuur en artilleriegeschut ernstige zorgen."
Grossi vertelde ook dat de IAEA-delegatie nog even aanwezig zal blijven. "Zeg dat maar tegen de wereld", liet hij weten in een video die werd verspreid door RIA Novosti. Volgens het Russische staatspersbureau blijft een deel van de missie tot 3 september. Energoatom, het Oekraïense staatsenergiebedrijf, zei dat vijf inspecteurs op het complex blijven gestationeerd. Een aantal anderen is naar de stad Zaporizja gegaan, op 120 kilometer over de weg.
Schade
Een medewerker van Rosatom, het Russische atoomenergiebedrijf, leidde de IAEA-mensen donderdag rond in de kerncentrale, die draaiende wordt gehouden door Oekraïens personeel. "Zij doen hun werk onder moeilijke omstandigheden, professioneel en met toewijding", aldus Grossi.
Na terugkeer in de zone waar Oekraïense troepen de dienst uitmaken, zei Grossi tegen journalisten dat de gebouwen op het nucleaire complex in Enerhodar door verschillende beschietingen schade hebben opgelopen. "We hebben niet de precieze informatie om dat goed te kunnen beoordelen, maar het is iets dat niet kan blijven doorgaan." De komende dagen zullen zijn medewerkers de situatie ter plekke verder analyseren. "Er is nog genoeg werk te doen."
Vlak voordat de IAEA'ers arriveerden, werd een reactor voor de tweede keer in tien dagen automatisch stilgelegd nadat een projectiel een noodaggregaat had geraakt. Daardoor is momenteel, ook wegens onderhoud en reparatie, nog maar een van de zes reactoren operationeel. Energoatom-directeur Petro Kotin liet weten dat de technici met man en macht bezig zijn de uitgevallen installatie weer op te starten.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
2 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
4 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
4 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
5 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
7 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
8 uur geleden