IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja
WENEN (ANP/RTR) - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Rafael Grossi gaat begin februari naar Oekraïne. Hij bezoekt daar onder meer de kerncentrale van Zaporizja, meldt de VN-organisatie. Donderdag omschreef Grossi de situatie daar tegenover de VN-Veiligheidsraad nog als "extreem kwetsbaar".
De IAEA houdt in Oekraïne vijf belangrijke centrales in de gaten, waaronder die van Zaporizja en Tsjernobyl. Grossi zei dat de situatie in de centrale van Zaporizja hem de grootste zorgen baart. De reactoren zijn nagenoeg uitgeschakeld, "maar de gevaren van een groot nucleair ongeluk blijven zeer reëel".
De IAEA waarschuwt voor verschillende risico's bij de centrale. Er waren problemen met het koelwater en door problemen met de toelevering van onderdelen, wordt ook het onderhoud een punt van zorg. Bovendien moet dat werk gedaan worden door veel minder personeel, dat onder grote psychische druk staat door de gevechten in de regio.
Grossi drong bij de Veiligheidsraad aan op maatregelen, ook om te zorgen dat IAEA-inspecteurs hun werk kunnen blijven doen. Die hebben niet altijd toegang gekregen. Grossi bezocht Zaporizja zelf al drie keer. Hij is in totaal acht keer naar Oekraïne gereisd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/RTR) - De Denon-vleugel van het Louvre heeft door een waterlek schade opgelopen, meldt een vakbondsvertegenwoordiger. De wereldberoemde Mona Lisa hangt in dit deel van het Parijse museum, maar is gespaard gebleven.
14 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - Vier astronauten zijn opgestegen met een SpaceX-raket en onderweg naar het internationale ruimtestation ISS, is te zien op beelden van de NASA. Ze komen naar verwachting zaterdag aan, na een vlucht van zo'n 34 uur.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Rond de vulkaan de Teide op Tenerife zijn er al dagen seismische activiteiten, maar dat geschok wijst volgens minister Víctor Ángel Torres niet op een nabije uitbarsting van de vulkaan. De minister van Territoriaal Beleid erkende in een vraaggesprek dat de trillingen die ook vrijdagochtend zijn gevoeld, "niet normaal zijn". Ze zijn anders dan in de afgelopen jaren, aldus Torres.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
3 uur geleden