
IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja
WENEN (ANP/RTR) - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Rafael Grossi gaat begin februari naar Oekraïne. Hij bezoekt daar onder meer de kerncentrale van Zaporizja, meldt de VN-organisatie. Donderdag omschreef Grossi de situatie daar tegenover de VN-Veiligheidsraad nog als "extreem kwetsbaar".
De IAEA houdt in Oekraïne vijf belangrijke centrales in de gaten, waaronder die van Zaporizja en Tsjernobyl. Grossi zei dat de situatie in de centrale van Zaporizja hem de grootste zorgen baart. De reactoren zijn nagenoeg uitgeschakeld, "maar de gevaren van een groot nucleair ongeluk blijven zeer reëel".
De IAEA waarschuwt voor verschillende risico's bij de centrale. Er waren problemen met het koelwater en door problemen met de toelevering van onderdelen, wordt ook het onderhoud een punt van zorg. Bovendien moet dat werk gedaan worden door veel minder personeel, dat onder grote psychische druk staat door de gevechten in de regio.
Grossi drong bij de Veiligheidsraad aan op maatregelen, ook om te zorgen dat IAEA-inspecteurs hun werk kunnen blijven doen. Die hebben niet altijd toegang gekregen. Grossi bezocht Zaporizja zelf al drie keer. Hij is in totaal acht keer naar Oekraïne gereisd.
Meer uit Buitenland
RAFAH (ANP/RTR/AFP) - Israël is bezig met voorbereidingen om de grensovergang bij Rafah open te stellen, meldt de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp coördineert (COGAT). De dienst benadrukt dat er na de opening alleen burgers doorheen mogen, noodhulp is niet toegestaan.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft bekendgemaakt dat de stoffelijke resten van nog twee gijzelaars zijn geïdentificeerd. De lichamen werden woensdagavond door Hamas aan Israël overgedragen.
3 uur geledenPORT OF SPAIN (ANP/AFP) - Trinidad en Tobago onderzoekt of twee van de zes dodelijke slachtoffers van een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot uit Venezuela, burgers zijn. Dat zei de politie van het Caribische land donderdag tegen persbureau AFP.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De wederopbouw van Gaza kan mogelijk over een paar weken beginnen. De Wereldbank wil op korte termijn van start gaan met projecten voor het herstel van basisvoorzieningen, nu er een wapenstilstand is tussen Israël en Hamas. In gesprek met het ANP stelt Wereldbank-bestuurslid Eugene Rhuggenaath dat er al een plan van aanpak voor de wederopbouw wordt uitgewerkt. Wel moet nog worden bekeken of de situatie echt veilig is en er moet binnen de bank nog een formeel besluit volgen. Verder is dringend meer geld nodig.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Tientallen journalisten hebben woensdag hun werkplek in het Pentagon ontruimd en hun perspassen ingeleverd vanwege het nieuwe persbeleid van het Amerikaanse ministerie van Defensie. In dat beleid staat onder meer dat journalisten als veiligheidsrisico kunnen worden bestempeld en dat zij geen ongeoorloofd materiaal mogen verkrijgen of gebruiken, ook als dat niet geheim is.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft de Indiase premier Narendra Modi toegezegd te zullen stoppen met het kopen van olie uit Rusland. Dat zei Trump tegen journalisten in het Witte Huis. Hij voegde eraan toe dat hij zal proberen om China ook zover te krijgen, in een poging de Russische inkomsten uit energie af te snijden en vredesonderhandelingen met Oekraïne af te dwingen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De CIA heeft van president Donald Trump toestemming gekregen om in het geheim operaties uit te voeren in Venezuela tegen drugskartels. Trump noemt als reden voor dat besluit de grote hoeveelheid drugs die volgens hem via Venezuela de VS zou binnenkomen, evenals de gevangenen die het land zou vrijlaten en die richting de VS zouden komen.
11 uur geleden