IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja
WENEN (ANP/RTR) - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Rafael Grossi gaat begin februari naar Oekraïne. Hij bezoekt daar onder meer de kerncentrale van Zaporizja, meldt de VN-organisatie. Donderdag omschreef Grossi de situatie daar tegenover de VN-Veiligheidsraad nog als "extreem kwetsbaar".
De IAEA houdt in Oekraïne vijf belangrijke centrales in de gaten, waaronder die van Zaporizja en Tsjernobyl. Grossi zei dat de situatie in de centrale van Zaporizja hem de grootste zorgen baart. De reactoren zijn nagenoeg uitgeschakeld, "maar de gevaren van een groot nucleair ongeluk blijven zeer reëel".
De IAEA waarschuwt voor verschillende risico's bij de centrale. Er waren problemen met het koelwater en door problemen met de toelevering van onderdelen, wordt ook het onderhoud een punt van zorg. Bovendien moet dat werk gedaan worden door veel minder personeel, dat onder grote psychische druk staat door de gevechten in de regio.
Grossi drong bij de Veiligheidsraad aan op maatregelen, ook om te zorgen dat IAEA-inspecteurs hun werk kunnen blijven doen. Die hebben niet altijd toegang gekregen. Grossi bezocht Zaporizja zelf al drie keer. Hij is in totaal acht keer naar Oekraïne gereisd.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
3 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.
4 uur geleden