IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja
WENEN (ANP/RTR) - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Rafael Grossi gaat begin februari naar Oekraïne. Hij bezoekt daar onder meer de kerncentrale van Zaporizja, meldt de VN-organisatie. Donderdag omschreef Grossi de situatie daar tegenover de VN-Veiligheidsraad nog als "extreem kwetsbaar".
De IAEA houdt in Oekraïne vijf belangrijke centrales in de gaten, waaronder die van Zaporizja en Tsjernobyl. Grossi zei dat de situatie in de centrale van Zaporizja hem de grootste zorgen baart. De reactoren zijn nagenoeg uitgeschakeld, "maar de gevaren van een groot nucleair ongeluk blijven zeer reëel".
De IAEA waarschuwt voor verschillende risico's bij de centrale. Er waren problemen met het koelwater en door problemen met de toelevering van onderdelen, wordt ook het onderhoud een punt van zorg. Bovendien moet dat werk gedaan worden door veel minder personeel, dat onder grote psychische druk staat door de gevechten in de regio.
Grossi drong bij de Veiligheidsraad aan op maatregelen, ook om te zorgen dat IAEA-inspecteurs hun werk kunnen blijven doen. Die hebben niet altijd toegang gekregen. Grossi bezocht Zaporizja zelf al drie keer. Hij is in totaal acht keer naar Oekraïne gereisd.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
6 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
7 uur geleden