Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja

IAEA-chef Grossi bezoekt begin februari centrale Zaporizja

WENEN (ANP/RTR) - Het hoofd van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) Rafael Grossi gaat begin februari naar Oekraïne. Hij bezoekt daar onder meer de kerncentrale van Zaporizja, meldt de VN-organisatie. Donderdag omschreef Grossi de situatie daar tegenover de VN-Veiligheidsraad nog als "extreem kwetsbaar".

De IAEA houdt in Oekraïne vijf belangrijke centrales in de gaten, waaronder die van Zaporizja en Tsjernobyl. Grossi zei dat de situatie in de centrale van Zaporizja hem de grootste zorgen baart. De reactoren zijn nagenoeg uitgeschakeld, "maar de gevaren van een groot nucleair ongeluk blijven zeer reëel".

De IAEA waarschuwt voor verschillende risico's bij de centrale. Er waren problemen met het koelwater en door problemen met de toelevering van onderdelen, wordt ook het onderhoud een punt van zorg. Bovendien moet dat werk gedaan worden door veel minder personeel, dat onder grote psychische druk staat door de gevechten in de regio.

Grossi drong bij de Veiligheidsraad aan op maatregelen, ook om te zorgen dat IAEA-inspecteurs hun werk kunnen blijven doen. Die hebben niet altijd toegang gekregen. Grossi bezocht Zaporizja zelf al drie keer. Hij is in totaal acht keer naar Oekraïne gereisd.

Meer uit Buitenland

Israël kondigt nieuwe aanvallen in Zuid-Libanon aan

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft nieuwe aanvallen op Zuid-Libanon aangekondigd. Volgens Israël heeft Hezbollah het staakt-het-vuren geschonden en worden daarom doelen van die militante beweging aangevallen.

32 minuten geleden
Risico voor nieuwe reddingspoging in grot Laos nu te groot

VIENTIANE (ANP/DPA) - De vier goudzoekers die vastzitten in een overstroomde grot in Laos moeten waarschijnlijk nog langer wachten op hun redding. Vrijdag werd een persoon bevrijd, maar volgens de reddingswerkers is het risico op dit moment te groot om een nieuwe poging te ondernemen.

1 uur geleden
Arts: Trump verkeert nog altijd in uitstekende gezondheid

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is nog steeds in uitstekende gezondheid. Dat zegt zijn arts in een verklaring die vrijdag door het Witte Huis is uitgegeven.

2 uur geleden
Trump wil Iran-deal alleen onder eigen voorwaarden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.

8 uur geleden
Trump geeft bestuur Kennedy Center op na beslissing rechter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.

8 uur geleden
Rechter beveelt verwijdering naam Trump van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.

12 uur geleden
Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

17 uur geleden